Dub 182018
 

Ostrý Kámen a kultovní místo Svatá Trojice

A jsem tu zase! Bleskový výsadek cestou do Moravské Třebové, tentokrát bez kompromisu cíleně na odbočce z hlavní do obce Ostrý Kámen. Jdu jako minule, po zelené na Svatou Trojici, ale zde si cestu krátím účelovou nábližkou po naučné stezce “Českomoravské pomezí – Svitavsko”, napojuji se na žlutou a stejně jako posledně si to valím do Svitav. Dnes čistě sportovně, mám málo času, ale přesto se stíhám kochat krásnou zvlněnou krajinou prozářenou jarními paprsky slunce. Jdu opět po dvanácté a světelné poměry jsou shodné, tak to na Svaté trojici s focením bude zase stát za prd. No. co se dá dělat, třeba někdy příště …..

Dám mapu jako minule se zelenou zkratkou mezi body 3 a 6. Fotky jsou z foťáku, už jsem se poučila…

Svitavy trasa

Cestou do Ostrého Kamene… fascinující alej (javor klen?) k jejíž dokonalosti by bylo potřeba zacelit “díry”, ale mně to neva, i tak je krásná a určitě ověřím zda to jsou fakt kleny (odhadla jsem podle suchého listí, ale moc jsem se s tím nepárala, tížil mne čas). Už z tohoto místa je vidět v dáli bílý sloup Svaté Trojice. Objevíte ho i vy?? Fotku jsem zkomprimovala, ale i tak je ta malá bílá nitka vidět; nebo ne?? Hledá se líp když se o ní ví.

IMG_3951

U aleje se ráda chvíli zdržím…

IMG_3954_5_6

IMG_3957_8_9

IMG_3960

Jsem v Ostrém Kameni. Usedám na lavičce u kapličky a fotím zvetšelou stavbu na návsi. Dnes jen toto a kamenný kříž, i když malá obec má zajímavostí víc:   Ostrý Kámen -Prameniště řeky Loučné. Na počátku 14. století zde patrně stával biskupský hrad z r. 1310. Ves byla součástí svitavského panství. Barokní kaple sv. Cyrila a Metoděje z 18. stol. a kamenný kříž z r. 1830. Obcí prochází zemská hranice mezi Čechami a Moravou /Sudety/. Největší amatérská anténní souprava v ČR.

IMG_3961_2_3

Kamenný kříž z roku 1830 – na předešlé fotce by mohl být také teoreticky vidět, tušíte kde? Určitě zde nejsem naposledy, tak nepřijdete ani o kapličku a amatérskou soupravu. Také jsem na ni nevěřícně zírala… už 2x..

IMG_3965_6_7

Starý známý posed a tentokrát postupuju rychleji. Od posledka už sluníčko bahno vysušilo.

IMG_3968

Krása nebeská … mírné návrší u lesa poblíž Javornického hřebenu s dalekým výhledem, ale takovým českým… na širé rodné lány s dominantou tří větrných elektráren.  Přesto utěšené místo… a  Svatá Trojice, loni znovu obnovená, na starém podstavci.

IMG_3977_8_9

IMG_3974_5_6

Info: V 19. století zde stával pilíř Nejsvětější Trojice, který byl častým cílem vycházek svitavských měšťanů. Podoba pilíře se však nezachovala na žádné fotografii nebo kresbě. Před rekonstrukcí zde stával tento poničený křížek se sakrálními reliéfy na podstavci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto dupis www.turistika.cz

IMG_3981_2_3 A nyní už fofrem do Svitav, ještě otočit zpět a pohledět na chatovou osadu Sluneční stráň, kolem které projíždím často když jedu vlakem zvaným Pampeliškou do Svitav… A mimochodem… dnes je 18.4., fotky jsou z výletu 4.4. a před dvěma dny jsem zaznamenala první žluté pampelišky. S jejich odkvětem odejde i jaro. Tak si ho ještě užijte jako já…

A ještě poznámka. Těžko uvěřitelná věc… ta fotka z předchozího výletu, kde je podle komentu Milana záchod, je docela unikátní. Ten “záchod” prostě zmizel. Není!.

V sobotu 14.4.17 jsem zde byla opět. Trochu jinak a měla jsem spoustu času. Fotky už mám zkomprimovány, mapku uloženu, tak jen to sem hodit. Těšte se.

 

 

  4 Responses to “Na Svitavy!”

 1. Dnes jsem se zatoulal do Vraclavi
  http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Barokni-areal-Vraclav.aspx
  Znáš?
  Úžasný místo.
  Byl jde tam k poledni a úplně sám, nikde nikdo,klid a pohoda.

  • Ano, znám, zatoulala jsem se tam když jsem hledala křížové kameny. Pamatuji si to jako dnes, byli jsme i v kostele, zrovna tam byla výstava barokních plastik křížové cesty někde od Králík, tuším. Také voda výborná!! Jinak jsme od pátku v Hranicích. Šla jsem dnes tu svoji cestu do Lipníka. Nesmí se tam ale, což jsem zjistila pozdě, někdo to v Hranicích u vstupu asi strhnul. Takovou kalamitu jsem ještě neviděla… tolik vyvrácených buků. Většinou u nás smrky, zde nejsou tolik, tak buky. 18. března se tu něco přehnalo viselo na ceduli v lese zdůvodnění… Ale stejně tolik novinek, co se změnilo, přibylo na trase. Našla jsem mimochodem i dvě velká ložiska česneku medvědího, zítra něco otrhnu. A ve městě mi zrušili cukrárnu AIDA, co ji měli v nájmu Makedonci. Milovala jsem ji, ale při březnové návštěvě jsem byla moc zklamána – malé zákusky za více peněz. Už to prostě nebylo ono.. včera jsme byli na Ventolinovi, na zámku v klubu. To bylo maso!!

 2. Smirci krize jsem po ceste potkal dva.
  Jeden je kousek za Chocni,trochu schovany u lesa,hned vedle cyklostezky.
  Druhy za V. Mytem smerem na tu Vraclav u cesty pod stromem.
  Je u nej i informacni cedule,pochazi pry z 13-14stol. a je na nem stale hezky viditelna kuse,tedy asi vrazedny nastroj.

 3. Už jsme zase doma… Ten za Chocní neznám, v okolí Chocně jsem se myslím nikdy nepohybovala, ale ten u Vraclavi jó. Je moc pěkný a vždy mě těší, že kámen ještě stojí, že není ukradený, tak dík za zprávu. Tady je ještě bez cedule:
  http://rozvedena.blokuje.cz/cestou-za-kamennymi-krizi

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient