Pro 072018
 

všední život 

 

 

Nejzřetelnější událostí podzimu byl nejen spad listí a zkušební zasněžení zahrady, ale i výrazný pokles tlaku v potrubí a výskyt zuzi ve městě s berlemi. Od té doby už pár dní uteklo, a tak hlásím, že listí je shrabáno, co bylo potřeba ořezat ořezáno a zkultivováno (jo,! 2 obrovské kontajnery bioodpoadu odvezeny), potrubí, co nás pěkně potrápilo, je opraveno a berle jsem odložila – stav se sice zlepšil, ale ještě nic moc. Oproti letním “dvacítkám” Hranice – Lipník nad Bečvou vydržím zatím prd.

Momentky ze zahrady:

Už je to tady, začíná padat listí a jde na mě smutek. Chybí mi slunce a večer jsem brzy unavená. Mohla bych chodit spát se slepicemi.

zahrada

Máme podzemní klenutý opukový sklípek a sestupuje se k němu úzkou chodbou na jejímž konci máme instalaci 4 pastiček na myši. Vnadíme osvědčenou myší stravu – slaninu a sýr. Nevím už ani na co se nám tam jednou chytila žába. Vypadala mrtvě, přesto ožila a odskákala.

IMG_20181031_133931

Zátiší s hráběmiIMG_5500

Opadáno, shrabáno

IMG_5503

První sníh. Kámen na zelené svíčce je z Jurkovičova hřbitova – z Rotundy. Ze stejného materiálu je postavena kamenná zeď okolo. Je to asi pískovec.

Následuje první sníh:

IMG_20181120_152505

Mám ráda léto, sníh mě deptá

IMG_20181120_152448

Momentky z města – slavíme 100 let republiky:

To je radosti …

prápor

Slaví se i v prodejnách COOP – bývalá Jednota:  Člověku to nedá… s toaleťákem oslavujícím 100 let republiky se pracuje tak nějak radostněji…

IMG_20181026_121755

IMG_20181026_121837

Následující fotka pochází z plakátovací plochy u svitavského vlakáče. Najde si tato hudební formace své diváky?? Pokus inspirovaný  Maxim Turbulenc začíná….. a mně je z toho nanic..

bobky

Fotky pro milovníky autenticity..  oprava-výměna trubek přivádějích vodu z kotelny do domu.

Tlak stále klesal a vody ubývalo. Nevěděli jsme kde je díra, a tak jsme to natlakovali. Voda se vyvalila v kotelně, a mistr usoudil, že vyměníme celou železnou trasu vedoucí venkem z kotelny. V domě už jsou rozvody nové, měděné.

S obavami jsme rozrušili beton a bylo to ono! Nějaký odborník obalil železné trubky igelitem, aby se k nim nedostala voda. Ale ta voda se tam dostala a už to jelo. 14 dní jsme se s tím s přestávkami potýkali a díky bohu zatím nemrzlo. Stihli jsme to na poslední chvíli, ale … při zkušebním natlakování a prvním zatopení tlak opět klesal… zoufalství… nastaly první mrazivé dny a co teď?? Topenář Milánek přemýšlel celou noc a přišel s převratným řešením! Chyba musí být v expanzní nádobě a ventilku. Byl o tom přesvědčen tak pevně, že nás svou vírou nakazil a opravdu po výměně tohoto malého prďouse je již vše OK.

IMG_5504

Železo ne! Jdeme do mědi!

IMG_5509 - kopie

IMG_5501

IMG_5499

IMG_5506

IMG_5505

Topenář Milánek se svým nástrojem a já

IMG_20181122_091205

Po takové akci chutná!!

IMG_20181120_210320

To už je ale dávno, nyní peču a s pusinkami a kokoskami se nemažu.

IMG_5519

Sněhové pusinky

 • 3 bílky
 • 210 g krupicového cukru
 • Bílky šlehám v hlubší nemastné, suché a čisté míse. Ke šlehání používám elektrický šlehač nastavený na největší rychlost. Krupicový cukr dávám do nádoby hned od začátku, peču v horkovzdušné troubě při 100 °C asi 1 hodinu.

Kokosky

 • 3 bílky
 • 180 g krupicového cukru
 • 170 g kokosové moučky
 • Bílky šlehám v hlubší nemastné, suché a čisté míse. Ke šlehání používám elektrický šlehač nastavený na největší rychlost.  Krupicový cukr dávám do nádoby hned od začátku, kokos vmíchám opatrně po ušlehání, peču v horkovzdušné troubě při 140 °C asi 20 minut, než zrůžoví.

  9 Responses to “Na prahu zimy”

 1. Tedy to s trubkama ani nic podobného bych nechtěla na vlastní kůži(( 🙁
  Je mi to tak vzdálené a zákonitosti nepochopitelné… jediné, co je mi známé od letošního roku, jsou ty šedé měkké návleky na trubky! Ty dlouhé měkké roury. Dělali jsme z nich totiž chapadla pro obří olihěň do našeho zahradního divadelního vystoupení v říjnu v práci. Oliheň byla super.

  • Liško, řeknu ti, že tyhle příhody s “vedením” jsou hodně nepříjemné, ale když se to opraví je klid. Blbej soused je horší, s tím nic nenaděláš. A máme tu hnedle dva kousky a další potencionální jsou ve vzduchu. Ale teď je klid, je zima a každej je zalezlej… Přibývá lidí co myslí jen na sebe a na druhé nehodlají brát ohledy. S tou olíhní bych se teda nechtěla střetnout, hlavně ne na své zahradě. Slyším poprvé, že se někdo přestrojil za olíheň, a že mají na vesnicích o masopustu a na karnevalech také podivné masky!

 2. Tak ještě že máte mistra Milánka.
  Sehnat dnes šikovného řemeslníka,topenáře zvlášť, je kumšt a s vyhlídkou brzkého příchodu mrazu z toho nefunkčního topení člověku zamrazí i když ještě nemrzne.

  A zašij miláčkovi montérky:-)

  • Saule, máme ještě jednoho šikulu, Martínka, ten nám pomohl s betonem, fotku dám příště, až se něco posere :(, doufám, že to teď nepřivolám…. Montérky jsem už několikrát zašívala a že nejsou s elastanem, čas od času to holt praskne.. už jsme si na to zvykli… a miláček mi schválil i tu fotku, né že bychom o tom nevěděli, byl to takový prostě bonus :)… pro fanoušky :).

 3. Odvezený biodpad?!?!?!

  • To je naprosto šílené. ŠÍLENÉ.
   Já shromažďuji do kompostéru každý lístek a každé stéblo.
   A pak se mi to samozřejmě i v naší nadmořské výšce daří na zahrádce slušně (610 m/m).

   • No, já celý rok kompostuju, mám dva komposty, ale na podzim, když ořezávám větve, živý plot, přísavníky, v intervalu dvou let přírůstky břečťanu, listí ze 3 ořešáků, to už není kam dávat. Kompostu mám i tak dost. Safra nedovedu si představit, že bych ty dva náklaďáky měla navežený na zahradě… bioodpad vozím do kompostárny, takže vše OK..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient