Srp 182012
 

s knihami – to mě bavíNa skutečském jarmarku není hlavní atrakcí vietnamský textil, ale knihy. Staré knihy vyřazené z knihovního fondu, protože jsou opotřebované nebo nečtené. Čtenáři prostě dávají přednost nabídce novinek – mladému masu. Je čisté, voňavé, plné dychtivosti, očekávání a tak se nemůže člověk divit, že po něm čtenáři sahají raději a nosí si ho domů častěji než ty staré již trochu oprýskané knihy. No a také si lidé zvykli,  a přináší nám knihy z pozůstalosti nebo vyřazené ze své knihovny. Je jich také dost. Hlavně dětem je líto brát tu paměť lidstva po rodičích  jako něco nepotřebného, vhodného tak akorát do sběru nebo pod kotel. A mají pravdu. Každé zboží má svého potencionálního kupce. A my se ho pokoušíme najít.

Ne všichni milovníci čtení docházejí do knihovny. Těm je určena naše velkolepá jarmareční nabídka. Letos jsme se rozhodli nelakotit a knihy prodávat za jednotnou cenu 1,- Kč. Ať pokud možno naleznou svého pána a mají se dobře. Ráno jsme rozložili stoly a bylo toho 20 beden banánovek.  Kolem desáté už nebylo co nabízet a v poledne jsme knihy scukli do beden tří. Prodávat na jarmarku knihy za korunu je poučné. Mnozí nám dávali s úsměvem malý tringelt, někteří byli opravdu rádi za tu cenu, protože si mohli z jarmarku alespoň něco odnést a na jiných bylo vidět, že ač velmi dobře nakoupili (celkem slušně byla zastoupena i nekomerční literatura, což neocení a nezjistí každý), mají spíše lišáckou radost z toho že ušetřili než z čeho jiného. A tohle je moje nejvýraznější vzpomínka. Jeden pán tam neomylně vybíral klenoty  jako rozinky z vánočky. Dívala jsem se a odhadovala, jak bude šťastný a kápne třeba i něco víc. Však nekáplo. Z dvacky dostal vrácené dvě koruny a nejspíš měl nelíčenou radost úplně z něčeho jiného. Tak nějak jsem to cítila a také despekt, kterým skrytě vyjadřoval svou intelektuální převahu nad námi, že nedovedeme ocenit a poznat “knihu” a prodáváme ji za korunu.

Všechno co člověk dělá se zaujetím a na plný koule ná nějaký smysl. A to se týká i těch nejobyčejnějších věcí.

Snad budou i nějaké fotky.

 Posted by at 17.06

  2 Responses to “Na jarmarku jako trhovkyně”

  1. Co trička, mly jste je, jako v minulosti, popsaná? – např. 1 ks za korunu – ?

    • Dobrá paměť! letos jsem nešla prodávat s “mladou” výtržnicí, ale s vedoucí. A taky stárnu a někdy je mi potřeba tahouna s “takovými” nápady.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web spravuje Webklient