Čvn 122012
 

dnešního dnetak hlavně… podařilo se mi sehnat několik lékařských pomůcek na čtvrteční pitvu knihy;  mám i roušku a fonendoskop. Ještě skalpel, ale to si případně vypomohu takový olamovacím nožíkem pro řemeslníky.  Hmm, hlavně se musím dobře naladit a pak už to půjde samo. Bude to pro mne něco úplně nového, nová zkušenost, ale ne tak dramatického jako bylo „něco nového“ pro dceru mé spolužačky vdané do Itálie.  Pracovala totiž na Concordii, když se TO stalo. Už týden je zde na dovolené a dnes před odjezdem mi to řekla. Jak blízko jsem se ocitla v tu chvíli a jak bylo její povídání pro mne vzácné a proč to neříci … vzrušující. Nemělo to ale příchuť senzace, neboť mne zajímalo jak to prožívala ona sama a její blízcí, ne ty scény ala Titanic. Ocitne-li se člověk v takové vypjaté situaci, v přímém ohrožení života, teprve se pozná, jaký je, jak reaguje.  Nacvičit se to nedá a také ne předvídat. A ona sama právě tuhle zkušenost považuje za  nejcennější. Nehovořila o tom, ale vycítila jsem, že sama před sebou obstála. Loď opustila mezi posledními, slézala po žebříku po boku lodi a zachránila se skokem do záchranného člunu pobřežní hlídky.

Navečer jsem si prohlížela podrobněji díla nominovaných na Chalupeckého cenu. Třeba zde. V čele poroty je opravdový expert – již podruhé kurátor galerie moderního umění MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer. Ne že bych ho znala, ale tu galerii ano. Z doslechu. Jak jinak.

Díla nominovaných umělců jsou pro mne málo pochopitelná na první vhled: Adéla Babanová, Davida Böhma a Jiřího Frantu nominivala porota již potřetí, Vladimír Houdek, Richard Loskot, Jiří Thýn  podruhé.  Neznám jejich jména ani jejich díla.  Protože jsem na ně ještě nenarazila a jestli, asi mne nenadchli. Je čím dál těžší držet krok s uměleckými trendy doby. Vlastně ani žádné nejsou, každý dělá co ho napadne a každý má „právo“ a uměleckou povinnost mít svůj -ismus. Vidím toho současného umění tak málo, že si zatím jen těžko dělám úsudek a velmi těžko zobecňuji. To mi však pranic nebrání v tom, abych jako milovník umění řekla, co se mi líbí a co ne.  A mně se z té množiny kandidátů zalíbil Vladimír Houdek. Je nejpřístupnější, maluje obrazy.

 Posted by at 19.51

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz