Kvě 042021
 

Křížový vrch zezadu je stejně krásný jako zepředu, jenže jinak!

Po dlouhé době zase v Moravské Třebové. Mám to zde ráda, snad jako každou lokalitu, se kterou se potkám blíže. Už jsem se o tom zmínila – Svitavy, Polička, Litomyšl, Hranice, Lipník nad Bečvou, Drahotuše, Moravská Třebová… Teď jsem ale zde a protože jsem si letos předsevzala, že na známých místech budu poznávat mnou dosud nevyšlapané stezky, nechala jsem se vysadit pod střelnicí, podešla dálniční most, přešla říčku Třebůvku a Anenským údolím došla podél železnice až pod kopec, kde jsem ostře zalomila a zamířila cestičkou vzhůru.

Dobrodružství začíná! Nejprve zkoumám bývalý lom, kde sídlí dnes kynologové a podle chatové oblasti se po vrstevnici vracím směrem k dálnici. Zde se cesta lomí a já se nad chatkami vracím zpět k místu, které jsem už dávno toužila vidět. K místu bývalé zahrady, kde Josef Herkner, syn třebovského purkmistra, který se nesmířil s koncem více jak pětiletého milostného vztahu s Annou Gläserovou, a po dalších peripetiích tělo své milé v tajnosti z hrobu na třebovském hřbitově vykopal a přenesl je do své zahrady, do připraveného skalního hrobu. – Reálný základ příběhu byl potvrzen v roce 1934, když dělníci v kamenolomu na Křížovém vrchu (v prostoru někdejší Herknerovy zahrady) nalezli ve skalní sluji kostru mladé ženy bez rakve, ležící na zbytcích zetlelých květin a černého hedvábí. Ostatky „Anny“ byly poté, po 109 letech, navráceny do rodinného hrobu Gromesů a Tinklů.

Procházím krásnou jarní přírodou, slunce pálí a já oceňuji, že listí ještě spí a je všude vidět. Zastavuji se, fotím, a osamělý běžec mne s úsměvem zdraví AHOJ!. Pohledem nahoru zaznamenávám, že barokní Kalvárie Jiřího Pacáka, velmi neobvyklá sochařská kompozice na vysoké prolamované zdi, stojí na svém místě :)) a těší se, až ji zase budu obdivovat! Stejně jako se na ní těším já! To ale až zase příště, dnes jsem tu zezadu a kompozici uvidím cestou zpět jen zdálky…

Netrvá dlouho a ocitám se na tom kultovním místě, které bylo roky opomíjeno a až loni došlo k obnovení Aniččiny sochy, kterou vandalové kdysi zlikvidovali. Je tu krásně a jsem tu sama a užívám si ten krásný den. Ale kochat dlouho se dnes nelze, a tak sestupuji podél kapliček křížové cesty dolů do údolí, do města. U pumpy si dávám kávičku, sedím na místě, kde vidím na Knížecí louku a jezírko s labutěmi. Vyfotila jsem si je z toho samého místa už před týdnem…

Někde v dáli jsou ty dvě labutě, ale protože jsou dost blbě vidět, musíte mi věřit. Když ještě mrzlo a rybníček byl pod ledem, pozorovala jsem zde hrátky nezbedných dětí. Jeden divoch se tak dlouho snažil, až led prolomil a propadl se. Naštěstí to zvládl a odešel v pořádku, jen mokrý až po uši.

Více o MT, o Kalvárii, křížové cestě, hřbitově aj. na zuziblogu: https://rozvedena.blokuje.cz/bozi-moravska-trebova

  3 Responses to “Moravská Třebová – nové objevy”

 1. Ach ty kopce….
  Už jsem ke kalvárii z Moravské Třebové párkrát vzhlížel, ale vyšlapat tam, na to jsem ještě odvahu nenašel.
  Na kole bych to asi už nedal (nebo dal, ale nekřesťansky při tom klel:-) tak si to nechám někdy na podzim, zajedu tam autem a kajícně se pomučím pěším výšlapem.

  • A ještě to můžu spojit s návštěvou u egyptské mumie, tu jsem tam taky zatím neviděl.
   Jinak to jejich nadstandardně velké náměstí i zámek už jo.

   • Jasně, přijeď autem! Zaparkuj na PA u té knížecí louky pod zámkem, je tam betonový objekt paměti MT nebo jestli to je nějaká moderní kaple??? prostě zaparkuj u toho průchozího betoňáku a pak už to je krásná procházka. Po starém mostě se sochama a výklenkovou kapličkou, podejít silnici a pak už po kapličkách, pod smutečkou to zahneš poprava a krásným špacírem dojdeš k místu, kde spočívala mrtvá milenka v jeskyni a pokračuješ stále dál doprava až obejdeš celý kopec a výlet korunuješ prohlídkou hřbitova a nakonec i kalvárií. Je krásná a ještě tam někde dole pod kapličkami je sousoší Krista na hoře olivetské. No, do podzima to zapomeneš, ale ty si určitě nějak poradíš, jsi hoch šikovný, aby ti nic neušlo, dnes dám pokračování Křížového vrchu, abych tě naladila… ve čtvrtek bylo zase tak krásně…..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient