Bře 022014
 

Vlasta Vostřebalová Fischerová: Mezi sociálním uměním a magickým realismemNejeli jsme na tuto výstavu do Brna naslepo. Přestože jsem jméno Vlasta Vostřebalová Fischerová nikdy neslyšela a s jejími obrazy a kresbami se nikdy nesetkala, dvě recence v tisku mne přesvědčily, že stojí zato do Brna kvůli “Vlastě” zajet.

IMG_5949

Vlasta se synem

Jsem ráda, že jsem tuto výstavu mohla vidět. Vždy mne zajímá osobnost umělce rovnocenně s jeho dílem.

Vlasta Vostřebalová (1898 Boskovice na Moravě – 1963 Praha), její život a skutky, mne tentokrát zaujaly více než její obrazy a kresby.139_min_vlasta-vostrebalova-fischerova-portret

Vlasta byla velmi odvážná žena a opravdová žena, která se neschovávala za záda nikoho jiného. Protože a přestože zůstala záhy po porodu osamělá s malým chlapcem, dokázala toho paradoxně v tomto období stesku a vyrovnávání se s rozchodem se svým osudovým mužem (germanistou a překladatelem Otokarem Fischerem)  a rozpadem manželství, nesmírně mnoho. Mateřství a rodičovství ji nepřekáželo, neomezovalo  a nevymlouvala se na něho. V roce 1939 přestala malovat a prakticky nic, s nepatrnou výjimkou, se od té doby z jejího díla nezachovalo.

Historičky umění vytěžily z jejího díla i života maximum a připravily výstavu sice skromnou na počet obrazů, ale celistvou, ve smyslu seznámení s osobností ženy – umělkyně. Potěšilo pár řádek konkrétních informací ke každému obrazu.

Prach a broky byly vystříleny hned v prvním největším sále, kde visely nejen na stěnách, ale i ve volném prostoru (experimentální instalace – ocelová lanka) největší “pecky” z jejího díla.

IMG_6033

Kateřinky, zlý sen (1926), NG Praha

IMG_6037

Letná roku 1922 (1926)

IMG_6060

Záběr z první místnosti

IMG_6030

Také první místnost

V dalších místnostech bylo obrazů poskrovnu, více kreseb, rozčleněno podle námětu. Ale umělecké hodnoty pláten z první místnosti už nedosahovaly. Jakoby tu ženu její rozčarování z manželství a bolest z nevěry manžela vyprovokovalo právě v té době k výrazným činům a citově vypjaté umělecké aktivitě.

IMG_6007

Utonulá, pokud si dobře vzpomínám (detail)

IMG_6048

Tohle dílko je nazváno Bezová větévka, ale bez to v žádném případě není

Ano, snad ještě více než obrazy mne zaujala její vila v Praze Motole, kterou si sama navrhla, včetně nábytku i detailního plánku osázení zahrady a nakreslila technické výkresy. Ta vila prý stále existuje!!

IMG_5961

Vila v Motole, kterou si autorka navrhla a v letech 1929-30 vybudovala

IMG_5965

Vila, pohled ze zahrady

V poslední místnosti, inspirované filmem, bylo konečně možno usednout před bílou zeď a sledovat v opakující se smyčce sérii fotografií z “Vlastina” života a současně se i zaposlouchat do četby intimních, ve smyslu osobních, dopisů adresovaných jejímu muži – Otokarovi.

Na doplnění textu cituji z Literárek Evu Janáčkovou

Za ta léta, co jsem strávila detektivním bádáním o jejím životě, je pro mě i velkým ženským vzorem. Vlasta je ženou, která se vydala sama do Paříže a nadto těhotná. Měla obrovskou odvahu a své mateřství necítila jako něco, co by ji uzavřelo uměleckou realizaci. To až posmrtně bylo mylně tradováno, že svou tvorbu utlumila kvůli péči o dítě. Ale ona byla nejvíce aktivní právě v období, kdy se rozváděla a kdy její syn měl pouze dva roky. Navrhla si vlastní dům s veškerým nábytkem i zahradou. Po smrti svého otce pečovala o jeho uměleckou sbírku. Ani během války nezahálela, vrhla se na nový jazyk – angličtinu, když chtěla se synem emigrovat do Anglie. To vše zamýšlela či realizovala zcela sama jako žena-umělkyně bez toho, aby se schovala za záda svého partnera. A to je jistě i dnes nadmíru inspirativní.

Pěkný životopis

Více obrazů a kreseb najdete na webu MGB, ZDE

a inspirativní všehochuť

 

Vlasta Vostřebalová Fischerová: Mezi sociálním uměním a magickým realismem

22/11/2013 – 23/2/2014

Kurátor:   Petr Ingerle
Autor:       Martina Pachmanová, Michala Frank Barnová

 

 Posted by at 20.05

  2 Responses to “Moravská galerie v Brně – “Vlasta””

  1. Mě ta výstava a žena taky zaujala – psal o ní i někdo jiný na blogu nedávno, ale nemůžu si vzpomenout, kdo.
    Tak Otokar Fischer, vida vida!

    • Také jsem si řekla vida vida :), a výstava bude od května v Praze. Také jsem četla o té výstavě, myslím dokonce, že jsem blog naklikla u tebe vlevo… 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient