Bře 022014
 

a malý bonus

 

Moravská galerie experimentuje. Na půl roku otevřela své stálé expozice všem návštěvníkům zdarma. Přechodné výstavy jsou zpoplatněny. Pražákův palác, jedno ze sídel MGB, jsme prozkoumali od sklepa po střechu.

Současné umění je v tomto objektu zastoupeno dvěma díly Pavly Scerankové (*1980, narozena na Slovensku, žije v Praze). Klasické obrazy jsou dnes out, co frčí jsou “nová média”.

Instalace Souhvězdí  zabrala svou rozměrností jeden celý výstavní prostor a v předsálí můžeme vidět kinetický objekt  Úřední hodiny.

IMG_6063

Pavla Sceranková: Souhvězdí (instalace) – levitující kancelářská křesla, lešenářské trubky

IMG_6075

Úřední hodiny – exponát z výstavy v Moravské galerii v Brně. Kancelářská židle rotující a poohybující se v sekundovém, minutovém a hodinovém rytmu.

IMG_6067

Prolnutí obou objektů

Kinetický objekt Úřední hodiny v akci:

Vteřinová sekvence tohoto objektu mi není neznámá:

Maneki Neko

Bonus:  INSTALACE a PERFORMANCE – základní pojmy v současném umění. Víte jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejlépe se to vysvětlí na praktickém příkladu:

Když se někomu vys.rete před dveře a pak zazvoníte, tak to je instalace. Kdežto když napřed zazvoníte a pak se vys.rete, tak tomu se říká performance.

Zdroj

 

 Posted by at 17.07

  3 Responses to “Moravská galerie Brno – současné umění”

  1. Haha, tak konečně mám jasno! Moc pěkné texty, o Brně a o Vlastě, taky jsem na ní byla. Jestli zjistíš, kde přesně hledat tu její vilu, dej vědět.

  2. Děkuju Marto za ohlas, tak to je povzbuzení, abych z Brna vytěžila ještě jeden text :). Po domku zapátrám a dám vědět.

  3. Ta Vlasta, to je tedy dost dobré. A ty věčné konceptuální křeče snad už ani není možné nazvat trapností.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient