Čvc 102013
 

POZOR POPRVÉ!!  Výstava cestovních deníčků a dalších souvisejících věcí.

Boskovice se nacházejí na půli cesty mezi Svitavami na severu a Brnem na jihu a od zítřka tam má výstavu Michal Cihlář.  A zase připravil něco “nového”. Jako kouzelník vytáhl tentokrát z rukávu, vlastně ne, z pravé zadní, svoje cestovní deníčky a nejen ty. Čtěte:

cihlář boskovice

Grafik Michal Cihlář připravil pro Muzeum Boskovicka výstavu, která je zasvěcená prázdninám a cestování. Jde v podstatě o jakousi intimní retrospektivu uspořádanou z 69 cestovních deníčků, které vznikly v průběhu dvaceti čtyř let.

Autor si do nich mikroskopickým písmem zapisuje jednak zážitky z cest, ale hlavně si kreslí své bezprostřední postřehy: pamětihodnosti, detaily z architektury, obrazy z galerií, vycpaná zvířata z muzeí, pouliční motivy, krajiny i lidi, zejména pak členy své rodiny. To vše mu ale nestačí k uchování patřičného okamžiku a tak si do změti kreseb a písma průhlednou lepenkou zalepuje písek z pláží, trávu, kytky a listy, mrtvé motýly, škorpióny i uschlé žáby, peří, účtenky i jízdenky, muzejní vstupenky i drobné. Občas se přidá pamětní razítko, útržek novin nebo hezká maličkost nalezená na chodníku. Všechny deníčky mají zhruba stejnou velikost, cca 10 x 7 cm, takže se pohodlně vejdou do pravé zadní kapsy kalhot.

Boskovická výstava představuje více než 500 vybraných dvoustránek a je doplněna jak autentickými předměty, které si Michal Cihlář z cest přivezl, tak i několika linoryty, které se k navštíveným lokalitám váží. V tomto rozsahu je tato Cihlářova obsese představena poprvé. Vernisáž je načasována na začátek 21. ročníku festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice 2013.

Tak to nezmeškejte, už zítra je otevřeno, do 18. srpna:

OTEVŘENO:
úterý – pátek: 9.00 – 17.00
sobota – neděle: 13.00 – 17.00

 

 

 

 Posted by at 19.22

  3 Responses to “Michal Cihlář v Boskovicích”

 1. Přesně takové notýsky mě baví dělat a kdybych se nedržela, nemám asi tak tři, ale stohy! (Tři mám, pravda, za posledního tři čtvrtě roku)
  Ale přece jen o něco větší velikost.

  I když vlastně jich stohy už mám – cestovních deníků A5 mám z dřívějších dob přes třicet tlustých sešitů. Tam jsem se ale soustředila na souvislý text, byť obrázky a fotky nechybí.

  Jó, to je moje krevní skupina. A linoryty taky. Bohužel ty svoje nemůžu najít.

  Mno, trichu moje exhibice, tenhle komentář, tož su taková nezdrženlivá děvčica, to je prauda, ale může zato článek, ano, ano, ten mě zaujal!

  • Já to říkám pořád, že jsi šikovná. A protože si také musím dávat pozor, abych v komentářích neexhibovala, většinou se to stočím hned po prvních slovech na sebe :), smočím si taky. Jeden bývalý “ctitel” mi pořád opakoval vyčítavě: ty děláš tolik věcí a všechno zadarmo… u tebe to platí též, co??

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient