Led 072018
 

výlet do Chrudimi

Teplé dny jsou fuč a já jsem z té změny zdecimovaná. S příchodem chladných nocí jsme se přestěhovali natrvalo z karavanu na letišti v Hranicích domů a já jsem nedokázala navázat na tehdejší každodenní dvacetikilometrovky.  Doma je pořád co dělat, chodím zase nepravidelně do kanclu a na smutku, a tak se stalo, že se moje skvělá letní kondice pomalu vytrácí. Občas nějaký ten výlet uskutečníme, ale v porovnání s létem je to hodně slabý. Trochu cvičím, ale jestli bych ještě dala tu dvacítku fakt nevím. Asi ne.

V sobotu se pěkně vyslunilo, a tak jsme vyrazili do Chrudimě. Už několik let jsem se chystala uskutečnit městskou turistickou trasu, a protože příroda je v této zimě zabahněná a cesty v lese rozježděné od těžkých strojů, vzpomněla jsem si na ni. tady je:

img029

 

Zaparkovali jsme u nemocnice v dolní části plánku a vyrazili na trasu. Po modré podél řeky Chrudimky  a dále po červené až k parku Střelnice, otočit to a po červené a následně modré zase dojít k autíčku.

Což o to… počasí krásné, ale šlo se docela pomalu. Trasa není značená a přestože se v Chrudimi docela dobře orientuji, tentokrát jsem neustále lovila trasu v mapě, protože se nešlo logicky nejkratší trasou, ale vyzobávaly se nějaké chrudimské lahůdky nebo co… Legrace začala u chrudimského muzea. U úctyhodné chrudimské budovy v historizujícím stylu. Zde se trasa uhýbala a chvíli kopírovala vodní kanál vybočující z Chrudimky.

Stojíme u muzea a porovnáváme fotografii vodního biotopu za evropské dotace se skutečností a nenacházíme ani jeden styčný bod… asi ho s léty vzala voda a peníze na jeho obnovu došly… je to zkrátka zmar! Pokračujeme dál a míjíme vpravo opuštěný domek před rozpadem, kde ještě před dvěma lety pod širákem vesele přebývali bezdomovci. Dnes je zde pusto a vybydleno. O kousek dál nás překvapila nově upravená vyhlídka na městských hradbách, ale bez lavičky. Což chápu. Na méně frekventovaných místech, trochu stranou, lavičky prostě nejsou protože je okupují bezdomovci a jiní pijáci alkoholických nápojů.

Procházíme ulicemi Lázeňská, Podfortenská a Střelecká a miláček netuší, co tím chtěl tvůrce trasy říci… protože nesdílí moji vášeň pro zkázu a bizarnost… Čím více ho lákám do opuštěných a zdevastovaných míst, tím více je otrávený a u mostu, kde trasa uhýbá doprava přes zahradnictví Blehovsko a míří do parku na Střelnici, zcela odmítá spolupracovat. Vycházku hodnotí jako velmi depresivní a chce se okamžitě nejbližší cestou vrátit k výchozímu bodu a odjet domů. Zbytek procházkové trasy městem už nikdy nechce vidět, prý není masochista … a přes to vlak nejede! A tak jdeme rychlým krokem nejkratší cestou zpět a jsem zvědavá, jestli ještě někdy zbytek trasy uvidím…

Plánek kudy jsme šli. Vlevo dole po modré podél Chrudimky, přechod na červenou a za mostem přes Chrudimku nám došla pára. A konečně jsme si mohli užít trochu přírody, no nic…..

planek 2 _DSC3422_3_4

Fotka z místa u červené hvězdičky. Tady bylo ještě všechno v cajku a slunce svítilo.

cr1

Bezdomovecká útulna u regionálního muzea před dvěma lety.

cr3

Pěkně si to zařídili…

_DSC3425_6_7

Letní kino za regionálním muzeem s kontrastem klasické sochy. Zřejmě zde byla za první republiky zahrada šlechtického sídla a socha je pozůstatek. Naproti stojí ta chalupa před rozpadem.

_DSC3428_29_30

Jen malý kousek dál město vybudovalo vyhlídku na hradbách. Pozor! Lavičku s sebou! Toto a místa předchozí jsou na mapě označena modrou hvězdičkou.

cr4

Černá hvězdička …. podivný dům kdosi začal opravovat a skončil v půli cesty… přesně jako dnes my. Došly peníze nebo elán???

cr5

Malé odchýlení od trasy, lákám miláčka ke kanálu. Chvíli jde, vyfotí opuštěnou zahradu a hromadu pařezů ale už to na něho padá.

_DSC3431_2_3

Místo kde nic nikomu nepatří…

_DSC3440_1_2

Průmyslový bordel za plotem učinil definitivní tečku za naší vycházkou městskou turistickou trasou. Kdo ji vytvořil, má stejnou úchylku jako já. Krásu vidí nejenom v pořádku a ladu, ale také ve zmaru a neklidu.

dodatek pro Milana z komentáře :))

img030

  4 Responses to “Mám problém…”

  1. To je ale krásný městský znak!
    My z toho orla máme ve znaku jen půlku – a ještě je držený pod krkem.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient