Kvě 202015
 

na prodej

Mám ráda omšelé prvorepublikové vily a v Luži (v jednom případě poblíž Luže, pod Voleticemi) se nacházejí dvě, které mne svou tajemnou existencí vzrušují. Obě jsou v současné době na prodej.

Vilu pod Voleticemi jsme tu měli nedávno a tu lužskou jsem si nafotila v únoru. Podařilo se mi o obou ledacos dozvědět, a tak se na ně podíváme ještě jednou.

Set213from__DSC2287

Vila v Luži, naleznete ji kousek od náměstí směrem na Doly. Vila 10+3 patřila spoluzakladateli Hamzovy léčebny MUDr. Pechočovi. Je nesmírně cenná tím, že podle fotografií se ve vile nalézá i původní zařízení a dekorace.

Set203from__DSC2284

Detail secesního fasádního držáku na vlajku

Dům o užitné ploše 450 m2 byl postaven v roce 1929. Vila má velkou krásnou zahradu orientovanou jihozápad o velikosti 2061 m2 s garáží. Celková plocha pozemku činí 2435m2. vila pechoč 3 vila pechoč 2 vila pechoč 1

Vila “Na liščí farmě” se nachází na samotě pod Voleticemi poblíž Luže. Velkou chybou se stala likvidace velké letní prosklené místnosti vlevo pod střechou. Interiér byl dle fotek realitky modernizován, ale možná by se ještě nějaké zbytky prvorepublikového stylu našly. Snad se podíváme později dovnitř.Set453from_DSC03626

Informace o vile mi poskytla paní Mihulková:

VILA patřila JUNKOVÝM, kteří měli v MORAVSKÉ TŘEBOVÉ továrnu na látky. Manželé byli bezdětní, veškerý majetek zdědila neteř, která nyní žije v PRAZE.

Manželům se před válkou a převratem velmi dařilo, měli mnoho známých v kulturní oblasti a politice, pořádali mnoho večírků, vyjímkou nebyli ani hosté z herecké oblasti 1.republiky, podle mého dědečka, který již nežije, byla častým hostem sestra LÍDY  BAAROVÉ – ZORKA (Zorka Janů). Večírky prý byly hodně divoké a hosté i majitelé jezdili i na koni nahatí….

JUNKOVI si od mého dědečka a babičky, kteří měli ve Voleticích statek, odebírali domácí potraviny a byli nadšeni ze škvarků – poprvé je jedli právě od dědečka.

Komunistický převrat vše změnil. Tušili, že bude zle a emigrovali do Austrálie. Ovšem netušili, jak dlouho budou KOMUNISTI  u moci. Před emigrací schovali své nejcennější a nejdražší látky do své vily pod podlahy, což ovšem komunisté objevili a rozkradli.

VILA  a přilehlé budovy spadly pod JZD a komunistickou správu, a podle toho se s tím zacházelo.

Dodnes je zde možné vidět zarostlý bazén, bažantnice atd. Jako malá si pamatuji ještě bránu u vjezdu a maminka si pamatuje ještě zachované okrasné keře, které jsou ale zničeny, a všude jsou staré jabloňové sady…. V minulosti se tu chovaly stříbrné lišky.

Set463from_DSC03629pan

Bazén, kde se podle pověstí koupávali hosté i domácí zcela nahatí, je zavezen odpadem a znehodnocen rostlinným náletem. Z bazénu je přes jabloňový sad krásný výhled na Luži

Set413from_DSC03614

Stráň se starými jabloněmi..

Set223from__DSC2290

Vily doplňuji snímkem kostela Chlumeček a pod ním jezuitskou rezidencí

Set143from__DSC2266_panorama

Panorama Luže s Chlumečkem, foceno od lesa u Zdislavi

  5 Responses to “Luže – dvě prvorepublikové vily s geniem loci”

  1. Nevíš, kdo žil v té první vile doteď? Interiér vypadá poměrně zachovale, tak by mě zajímalo, jak dokázal přežít komunisty.

    Bydlím kousek od staré vilové čtvrti a ráda se tam procházím večer, když můžu koukat lidem do oken. Mám tam svoje oblíbené, kam byc se hrozně ráda podívala dovnitř, i když vím, že bych byla zklamaná, protože málokde by to vypadalo takhle. Přitom to nikomu nevyčítám, protože sama bych v zakonzervovaném prvorepublikovém stylu nebydlela, ale všechno asi jde udělat citlivě, když jsou finanční prostředky.

    • Dobrý den, objevil jsem Váš blog, potažmo fotografie prvorepublikové vily. Pokud Vás nějaké informace stále zajímají, možná bych nějaké mohl poskytnout, jelikož jsem tam občas trávil dětství. ZK

      • Dobrý den, děkuji moc za ohlas a nabídku. Ráda bych se dověděla něco více, teď jsem jen napnutá o kterou z nich se jedná. Těším se. Jaký máte prosím návrh? Napíšete mi na e-mail (zuzi58@seznam.cz) nebo se sejdeme osobně, půjde-li to? Možný je i skype. Nechám to na Vás a moc děkuji.

  2. […]  http://rozvedena.blokuje.cz/luze-dve-prvorepublikove-vily-s-geniem-loci […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient