Led 292014
 

Pocení, socha Kryštofa Kolumba, Parc de la Ciutadella, Tržnice, vítězný oblouk a další šperky Barcelony

Osmý den schází nám… protože jsem ho celý proležela.  Nějaký španělský bacil mě bacil, naštěstí intenzivní celodenní a celonoční pocení zabralo a další den jsme opatrně vyšli do ulic na malou a nenáročnou procházku. A šlo to! Nemoc ustupovala a ustupovala,  až ustoupila docela.

Devátý den  jsme odešli z domu ve 12 hod, a posléze odjeli metrem ze stanice Vallcarca,  která je nejblíže našemu apartmá.

Barcelona

V metru

Barcelona (2)

Multikulturní prostředí ve vagónu metra

Vystoupili jsme na stanici Drassanes, a záhy ofotili ze všech stran Monument a Colom – sochu Kryštofa Kolumba na vysokém sloupu. Ta je umístěna ve středu náměstí Placa Portal de la Pau.

Barcelona (9)

Ke Kolumbově soše na majestátním soklu se dostanete půjdete-li z hlavního barcelonského náměstí Plaça de Catalunya známou ulicí Las Ramblas, dlouhou 1,2 km. Právě u této sochy na nábřeží moře ulice končí.

Barcelona (16)

Kolumbův památník byl odhalen na náměstí Brány míru (Placa Portal de la Pau) v roce 1888, u příležitosti světové výstavy v Barceloně. Korintský sloup opásaný kotvou je vysoký 40 m, sám Kolumbus pak 7,2 m. Na soklu, jeho základně a mezi pilíři je mnoho soch, plastických medailonů a basreliéfů, které popisovat není v mých silách a ani to není až tak podstatné.

Barcelona (17)

Sloup je dutý a výtahem lze se dopravit až pod Kolumba, kde se na vyhlídkové plošině můžete pokochat pohledem na moře, kam ostatně ukazuje svým gestem i sám Kolumbus. Jakékoli jiné spekulace o směru jeho pohledu se nepotvrdily. A nepotvrdilo se ani, že Kolumbus pochází z Katalánska. Zde se historikové rozcházejí.

Poté jsme se vydali na procházku po malebném nábřeží moře, lemovaném palmami a platany k parku Parc de la Ciutadella. Šli jsme co noha nohu mine a obdivovali  jachty, vojenskou loď  i bleší trh, zkrátka vše, co jsme míjeli cestou. Potkávali jsme poklidně se promenující se Katalánce i cizince. Splývali v jednu masu spokojených a zpomalených lidí. Část z nich si užívala jarního sluníčka a opalovala se na lavičkách nebo v leže na dřevěných molech.

Barcelona (3)

Pohled na přístaviště. Nebudete tomu věřit, ale poprvé vidím moře. Nijak to se mnou nehnulo.

Barcelona (6)

Barcelona, moře, v pozadí “maják” – sloup lanovky na barcelonský kopec Montjuic

Barcelona (7)

Les stožárů

Barcelona (5)

Korzo na sluncem zalitém nábřeží

Barcelona (20)

Jsou to jen náhodné snímky. Moc se tu nekocháme, nýbrž míříme dál a dál po nábřeží do parku. Ale nespěcháme, ještě nejsem fit

Barcelona (23)

Barcelona – nábřeží, socha hrdiny, kterého nelze dodatečně identifikovat. Připomíná Napoleona, ale je to jen zdání. Napoleon to není.

Barcelona (21)

Racek mořský – našla jsem si ptáka v atlase!

Barcelona (19)

Justiční palác, architekt Enric Sagnier i Villavecchia (1858 – 1931) – jeho dílem je i slavný chrám na vrcholku hory Tibidabo.
Sagnier se na tomto projektu podílel společně s Josepem Domènechem i Estapà. Pro Sagniera jednoznačně jedna z nejdůležitějších staveb v kariéře. Pro Barcelonu šlo o jednu z prvních budov monumentálních rozměrů. Další budou teprve přibývat. Jako justiční palác slouží dodnes.

Barcelona (18)

DUANA DEL PORT DE BARCELONA (postavena v letech 1896 – 1902) , budova staré celnice,  také dílo architekta Sangiera , stejně jako předchozí justiční palác. Ty modré stany, to je bleší trh

Barcelona (11)

Bleší trh

Barcelona (14)

Miluji sortiment blešího trhu

Barcelona (13)

Vybere si opravdu každý!

Barcelona (12)

Prodavači se tváří nasupeně, když fotím jejich stánky s rozličným zbožím. Přesto fotím.

Barcelona (25)

Palmy nám už zevšedněly…

Barcelona (29)

El Cap de Barcelona (1991-1992) – surrealistická plastika vytvořená americkým pop-artovým umělcem Royem Lichtensteinem pro Letní olympijské hry 1992 konané v Barceloně. Míjíme ji cestou po nábřeží. Má rozměry: 19,5 m x 14 m x 18 cm

Rozměry: 19,5 m x 14 m x 18 cm

Barcelona (28)

podpis autora Roye Lichtensteina

Alespoň zvenku jsme si prohlédli kostel Santa Maria del Mar (přišli jsme mimo návštěvní hodiny) a úzkými uličkami  čtvrti El Born jsme kolem tržnice (v rekontrukci) dorazili do výše uvedeného parku.

Barcelona (37)

Úzké uličky Starého města (Gotická čtvrť), nacházejícího se blízko turistické tepny Las Ramblas

Barcelona (38)

Tržnice Boquería – nedaleko Las Ramblas je situovaná i největší tržnice ve Španělsku – tržnice Boquería. Bohužel v době naší návštěvy nepřístupná (rekonstrukce)

Barcelona (40)

Malebné stříšky tržnice s kopulí a vyhlídkou

Barcelona (36)

Jsme zde, ale je zavřeno.

Barcelona (32)

Kostel Santa Maria del Mar v barcelonské čtvrti La Ribera je nádhernou ukázkou čisté katalánské gotiky. Stavba trvala pouze 55 let (započato 1329).

Barcelona (34)

U vchodu do kostela sochy sv. Petra a Pavla, nad nimi rozeta z 15. století, kterou prý proniká do katedrály nejvíce světla.

Barcelona (35)

Detail vrat s ozdobným kováním

Barcelona (33)

Interiér kostela je bez výzdoby. Byla poškozena během občanské války. Zničeny byly i kůrové lavice a umělecká díla v prostoru kněžiště. Mnozí znalci se vyjádřili v tom smyslu, že kdyby nebylo Katedrály, považovali by tento kostel za hlavní svatyni města.

Chtěli jsme si především užít volného odpoledne na sluníčku a v přírodě, což se nám podařilo. Pískovými cestičkami Parcu de la Ciutadella, v alejích palem, korzovali stovky lidí, kteří sem vyrazili za stejným cílem.  Největší atrakcí parku je jezírko, po němž se lze projet na loďce a do nějž ústí výstavná fontána s řadou vodotrysků.  Uvolněnou atmosféru parku dotvářeli návštěvníci opalující se na travnatých plochách parku. Park byl místem konání světové výstavy v roce 1888. Má 17 hektarů plochy umístěné v bývalé vojenské citadele. A naleznete zde i budovu katalánského parlamentu.

Barcelona (30)

Cestou k parku vidíme na balkóně domu podivnou figurínu…

Barcelona (31)

Pěkné!

Barcelona (42)

Sto let starý Parc de la Ciutadella, jenž je nejvýznamnějším a nejpopulárnějším kouskem přírody v srdci Barcelony, je plný katalánské symboliky a nejrůznějších atrakcí, k nimž patří i ZOO a projížďky po umělém jezírku Estany. V roce 1888 se zde konala Všeobecná světová výstava, k vidění je ale i řada zajímavých děl z období modernismu.

Barcelona (56)

Castell dels Tres Dragons – stavba ve středověkém stylu, podle návrhu Domenecha i Montanera ( Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau). Je zde umístěno muzeum zoologie a geologie

Barcelona (55)

V pozadí Castell dels Tres Dragons, v popředí skrytí prodavači cetek

Barcelona (54)

Parc de la Ciutadella

Barcelona (43)

Parc de la Ciutadella, mamut naznačuje, že ZOO bude nedaleko..

Barcelona (51)

Úchvatná Cascada (Vodopád), na jejímž návrhu spolupracoval Gaudí. Byla to jeho jedna z prvních zakázek.

Barcelona (52)

Cascada

Barcelona (48)

A ještě jednou Cascada v Parcu de la Ciutadella

Po východu z parku jeho severní stranou se před námi objevil vítězný oblouk, který byl symbolickou vstupní bránou  ke zmíněné světové výstavě. Navrhnul jej architekt Vilaseca. Toto monumentální dílo je postaveno z cihel v duchu tehdy módního španělsko-arabského stylu.  Zde jsme byli nejblíže rovněž další dominantě Barcelony – třetímu nejvyššímu mrakodrapu ve městě jménem Torre Akbar (144 m). Navrhnul jej Jean Nouvel v roce 2005 ze skla a oceli. Večer je ozářen 4500 diodami.

Barcelona (57)

A jsme venku z parku, v pozadí snímku vidíte Arc de Triomf. Tam míříme.

Barcelona (58)

V rámci příprav na všeobecnou výstavu 1888, bylo třeba, jak se radní domnívali, postavit odpovídající příjezdovou bránu do města. Její stavbou byl pověřen bez konkurzu architekt Josep Vilaseca (1848-1910).

Barcelona (59)

Vilaseca nalezl inspiraci v islámském umění na území Španělska a namísto kamenného oblouku vystavěl oblouk z cihel. Vedle oblouku chtěl postavit ještě věže, ale to mu neprošlo.

Barcelona (60)

Na výzdobě se podílela řada katalánských umělců.

Barcelona (62)

A hle, jsme kousek od mrakodrapu Tore Akbar, tam se ale vypravíme jindy.

Od vítězného oblouku jsme zamířili ke Katedrále,  která však byla zavřená. Vyfotili jsme alespoň spojovací nadzemní chodbu mezi katedrálou a sousední budovou, záběr nechybějící v žádném průvodci.

Barcelona (64)

Katedrála

Barcelona (66)

Katedrála

Barcelona (67)

Katedrála

Od Katedrály jsme zamířili  k Palau Güell, který však právě zavírali. Takže zítra znovu a dříve.  Metrem ze stanice Liceu jsme dojeli na stanici Lesseps, nakoupili a po jezdících schodech dorazili domů. Unavena, ale s velkou nadějí, že nemoc si dala říci a odtáhla.

Další den se můžete těšit na Casa Mila – známá pod přezdívkou kamenolom – architekta Gaudího.

 

 Posted by at 20.00

  3 Responses to “Léčba Barcelonou – den 8. a 9. – 30. a 31. března 2013”

  1. Je to pěkné. Na obrázcích nevidím tebe a miláčka.

  2. Aspoň je důvod k návratu.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient