Pro 272013
 

domy spatřené na naší vycházce

Z naší vycházky.

V roce 1850 byly zbourány v Barceloně hradební zdi a v nové čtvrtil l´Enxample („rozšíření“) vznikly nejkrásnější secesní architektonické památky. Místní secesi se říká modernismus a v době na přelomu 19. a 20. století dochází v Barceloně k nebývalému rozkvětu architektury.  Město v té době zaznamenalo prudký nárůst obyvatelstva, trh s nemovitostmi prosperoval, majetní občané žili v blahobytu a jejich společenské postavení vyžadovalo mít krásný dům – palác (španělsky Casa).

Secese se snažila napodobit přírodu, odmítala přímé linie a dědictví antiky a v Barceloně si volnost v architektuře – modernismus představoval každý z architektů jinak. Spojoval je obdiv k přírodě, ale inspiraci hledali i v bohatém kulturním dědictví Španělska, hlavně v jeho gotických a islámských stavbách. Často „pouze“ obměňovali to, co před nimi vytvořili jiní, ale i přes jistý eklektismus se snažili o „nový výraz“ ve spojení starého s moderním. Využívali neopracované materiály – neomítnuté cihly a tepané železo, ke slovu se dostaly ocelové konstrukce a znovu se navraceli ke keramickým kachličkám a sklu, které zdobily zcela novým způsobem. A důležitý byl také velký návrat uměleckého řemesla a dovedností řemeslníků.

Hlavní představitelé modernistické architektury byli většinou katalánští vlastenci, jelikož v té době vlastenectví kvetlo a svými projekty tak umělci mohli obnovenou katalánskou identitu vyjádřit.  Mezi všemi architekty té doby vynikal nápaditý, pro někoho nepřijatelný, pro jiného božský, Antoni Gaudí (1852-1926).  Životem skromný až asketický, nábožensky usebraný, samotář,  introvert ponořený do sebe a své víry, ale jeho architektura je zcela uvolněná a bez hranic.  Nejen překrásná, ale i účelná., dodnes neztratila nic ze své přitažlivéosti.  Osobní asketismus je nahrazen gejzírem nápadů, nespoutalnými tvary, pohádkovými dekoracemi a barevnými mozaikami. Vše domýšlí do posledního detailu, ale je spíše umělec než precizní konstruktér a jeho vize ztvárňují do konečné technické podoby jeho spolupracovníci, zejména  Francesc Berenguer ( když v roce 1914 zemřel, Antoni Gaudí prý prohlásil: “Přišel jsem o svou pravou ruku“.)

Několik snímků z naší středeční vycházky, spíše informativní a lehce poznávací město a souvislosti. Do nejznámějších domů zde uvedených – Casa Batlló a La Pedrera, jsme se později vrátili na prohlídku. A nejen do těchto uvedených.

Jedna ze 115 červených “pečetí” vsazených do chodníku u 115 modernistických staveb Barcelony, které jsou součástí architektonického okruhu Cesta modernismu – Ruta del modernisme. Nelze za jeden pobyt obsáhnout…

Největší koncentrace modernistických staveb se nachází v domovních blocích čtvrti Eixample, již zmíněné, na obou stranách ulice Passeig de Grácia a jižně od ulice Avigunda Diagonal. Tato oblast se nazývá “Zlatý čtverec”a je památkově chráněná.

IMG_9303

Passeig de Grácia. Vedle kulatého “roháče” v popředí vidíle Gaudího Casa Batlló, dále Casa Amatller a vzadu, o dva domy dál, krajková věžička Casa Lleó Morrera.

IMG_9308

Casa Amatller, měšťanský dům secesního architekta Puiga i Cadafalcha

IMG_9314

Detail ústředního balkonu na průčelí Casa Amatller z umělecky tepaného železa s prosvítající keramikou

Casa Lleó Morrera

Casa Lleó Morrera s nadlehčenou krajkovou čepičkou, inspirace v gotice. Architekt Lluís Domenech i Montaner (vzpomínáte? Hospital de la Santa Creu i Sant Pau)

Casa Lleó Morrera

Casa Lleó Morrera

Casa Lleó Morrera

Casa Lleó Morrera – detail u vstupu

Casa Lleó Morrera

Casa Lleó Morrera – různá inspirace v jednom ladném provedení, řemeslnicky dokonalá práce, zde v kameni

Casa Batlló

Casa Batlló – Gaudího mistrovské dílo evokující podmořský svět nebo snad šupinatého ještěra, jak to kdo vidí.

Casa Batlló

Casa Batlló, detail fasády. Ještě se sem vrátíme. Máme nafoceno vše.

Barcelona

Jeden z pro mne bezejmenných epigonů, vycházejících evidentně z Gaudího Casa Batlló

epigon

Detail vstupu této nápodoby Casa Batlló

La Pedrera

Nedaleko stojí Gaudího La Pedrera (“kamenolom”)

La Pedrera

La Pedrera, také máme nafoceno vše, vstupné je sice drahé, ale v památce můžete strávit neomezeně času a nikdo vás nepeskuje za focení.

La Pedrera

La Pedrera, zatím jen malý detail s komínem… s jedním z mnoha komínů typických pro všechny jeho občanské stavby

Casa Terrades

Casa Terrades je bytový dům od secesního architekta Puiga i Cadafalcha. Byl postaven v letech 1903 – 1905 úpravou tří starších domů. Leží také ve čtvrti Eixample.

Casa Terrades

Casa Terrades – detail věžičky, inspirace patrná

Casa Terrades

Casa Terrades – krajkoví fasády

Casa Terrades

Casa Terrades – režné zdivo, řemeslně dokonalá práce výtvarných prvků fasády

Casa Terrades

A ještě jednou Casa Terrades

Casa Terrades

Casa Terrades – detail zakončení fasády v průčelí

Palau Baró de Quadras

Palau Baró de Quadras – je dobré se předem připravit na každý klenot architektury. Do mnohých se dá zdarma vstoupit, třeba jen do vstupní části objektu, ale i ta drobnost stojí za to. Jak venku, ještě více zevnitř je kladen důraz na reprezentaci, krásu, zdobnost a dokonalé řemeslné zpracování.

Palau Baró de Quadras

Palau Baró de Quadras, nedokonalé fotografie z vstupní části v přízemí s vrátným, který nechá turisty pokochat se kašnou, schodištěm, kachlíky a dalšími artefakty

Palau Baró de Quadras

Dál už se nesmí, ale dík i za to málo

Vegetariánský bufet Lactuca

Lactuku jsme záhy objevili naproti zatím nedokončenému Gaudího Chrámu Svaté rodiny. Nebyl to pouze vegetariánský bufet, měli zde i lahůdky pro masaře a také něco sladkého. Za jednotnou cenu jste si mohli naložit cokoli. Měli zde snad všechno na světě, obrazně, a čerstvé. Byli jsme nadšeni jídlem stejně jako architekturou. Restauraci – bufet jsme navštěvovali jak jen to šlo. Jinak jsme si vařili doma sami a jednou jsme se nechali zlákat do klasické restaurace. Ale nám vyhovoval nejvíc tenhle bufet se vším možným…

Vegetariánský bufet Lactuca

Malý a rozmazaný náhled do bufetu

 Posted by at 14.40

  3 Responses to “Léčba Barcelonou – den 5. – 27. března 2013 pokračování”

  1. Ahoj Zuzi:-))

    dík za krásný věci z Barcelony a příslušnou osvětu:-))
    Sám bych to těžko dával dohromady :-))

    Měl jsem štěstí a kdysi (1985 ?) díky dokumentu promítaném ve filmovém klubu při FEL ČVUT jsem narazil na Gaudiho. Od té doby ho sleduju a nelituju:-))
    Od tý doby mám rád a nevaděj mi křivý zdi:-)))))

    Tak dík za opětovné připomenutí :-))

    lada:-))

    • Lado, děkuji, děkuji za zájem, dá mi to spoustu práce, i radosti, probírat se znovu tím kvantem fotek. Snad tím udělám někomu radost, nadchnu ho, říkám si, a když mi ještě uděláš zpětnou vazbu, to je povzbuzení veliké!! Dík.

  2. […] Batlló č.p. 43., celkový pohled v předchozím textuDům byl postaven již v letech 1875-1877 a jeho autorem byl architekt Emili Sala Cortés, jeden z […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient