Čvn 292013
 

Park Güell, Gaudí, mecenáš hrabě Eusebi Güell Bacigalupi a náš bejvák

antoni_gauds_161st_birthday-1539005_2-hpPřed několika dny (25.6.2013) přišel GOOGLE se skvělým doodle logem připomínajícím 161. narozeniny katalánského architekta Antonia Gaudího… vše co zde vidíte, jsme navštívili. Na první pozici je znázorněn vstup do Parku Güell. Tak se tam podíváme. Mrkněte níže, uvidíte jeden ze dvou pavilonů u vstupu do parku (druhý zrovna opravovali) – tak si najděte detail loga – piniovou šišku a střechu jakoby nastříkanou cukrovou polevou…

IMG_9067

IMG_9050

Zadní část fóra-terasy s kavárnou, kde se mohou návštěvníci osvěžit, je tvořena řadou sloupů vyrobených z místního kamene, které jsou zakončené velkými květináči. Kamenné sloupy jsou použity po celém parku, vytváří viadukty nebo vyvýšené stezky pro pěší s arkádami.

IMG_9035

Kalvárie, vyvýšené místo v parku, kde měl stát původně kostel; náš domácí tomu říkal rozhledna

IMG_9136

Viadukty, sloupy, terasy, vyvýšené promenády, kryté stezky, arkády…jedno z mnoha zákoutí… blíží se déšť a najednou se park pomalu vyprázdnil. My bydlíme hned vedle parku, tak nespěcháme a ostatně, před deštěm se dá zde snadno ukrýt.

IMG_9091

“Síň sta sloupů” v dórském stylu měla být původně tržištěm pro obyvatele. Střechu sloupové síně tvoří tzv. fórum, velkolepé prostranství serpentinovitě lemované nekonečnou lavičkou, budící zdání hada. Prvek katalánské mozaiky ze střepů skla, kachlí apod. se nazývá trencadis (lzde použito na lavičce, vykukuje nahoře)

Nejoriginálnější park Barcelony se rozprostírá na svahu hory Carmel ve čtvrti Vallcarca, ležící mezi čtvrtí Eixample a vrchem Tibidado a má rozlohu 17,8 ha. Antonio Gaudí ho vytvořil  mezi lety 1900 a 1914 na zcela nehostinném území. Dostal volnou ruku a na pomoc si povolal nejvýznamnější soudobé umělce a architekty (ne vše tedy vytvořil sám).

IMG_0712 - Kopie

Pohled na park z Kalvárie

Zakázku na projekt zahradního města podle anglického vzoru zadal architektu Gaudímu průmyslník Eusebi Güell (1846-1915). Původně se počítalo s malým zahradním městem se 60 domy, trhem a fórem, ale tento plán nebyl nikdy zcela dokončen pro nezájem zámožných občanů o koupi stavebních parcel.

IMG_0732

Dům, kde bydlel Gaudí (jeho architektem byl Francesc Berenguer – Gaudího “pravá ruka”) se svým otcem a neteří (oba zemřeli dříve než on). Dnes Gaudího muzeum, kde jsou vystaveny zejména artefakty nábytku z jím navržených domů ( Casa Batlló, Casa Calvet aj.). Ale to není vše.

Dům Eusebi Güella je poněkud výstavnější

Vznikl pouze park s architektonickými atrakcemi, domy byly postaveny jen dva (nepočítaje v to dva “pohádkové” vstupní pavilony). Bydleli v nich, jaká náhoda, Eusebi Güell (až do své smrti v roce 1918) a Antoni Gaudí, v jehož domě se nyní nachází velmi příjemné a hlavně neunavující museum věnované tomuto katalánskému architektovi. Gaudí obýval domek mezi lety 1906 až 1926. Güellova smrt znamenala pro něho velkou ztrátu. Güell nebyl jen Gaudího mecenášem a obdivovatelem, ale stal se též jeho přítelem. V době po jeho smrti již Gaudí nepřijímal žádné zakázky, neboť se plně soustředil na stavbu chrámu la Sagrada Familia, kam se krátce před svou tragickou smrtí (srazila ho tramvaj) přestěhoval do domečku, kde měl svou pracovnu.

plan-scan

Plánek parku Güell – vlevo v kroužku vidíte 3 kříže, to je nejvyšší část parku – Kalvárie, a vlevo od ní jsou naznačeny ve výseči 4 obdélníčky, 4 domy. V tom nejbližším Kalvárii jsme bydleli a na Kalvárii viděli tak trochu z okna. Ale hlavně jsme slyšeli pouliční muzikanty. Nejvíce  toho jednoho, co trsal každý den pod Kalvárií  na kovovou kytaru jižanský rock. Snídali jsme na terase a kolem desáté zahajoval. Postupně jsme si na něho zvykli a na jeho riffy jsme oba každé ráno napjatě čekali. Teprve potom, co spustil, jsme si oddechli… Už hraje, svět je v pořádku…

IMG_9022

Kalvárie s kříži ve směru světových stran

IMG_1172

Pohled z našeho okna doleva přes plot a dřeviny na Kalvárii

IMG_1171

A přímo za plotem kaktusy… moře kaktusů…

IMG_1170

Tohle je pohled z okna doprava

IMG_9024

Z Kalvárie vidíme tarasu našeho domu, jak jsem říkala, je to ten první vlevo

IMG_0697

Pohledy z terasy domu, vpravo  část okupovaného domu – squatu na naší ulici Avinguda del Coll del Portell;  je to něco významného asi jako naše Ladronka

IMG_0689

Vrch Tibidabo s úchvatným chrámem, obstarožním lunaparkem a dalšími atrakcemi

IMG_0691

Naše ulice a pohled na druhý vrch nad Barcelonou – Montjuic

IMG_0692

Směr moře

IMG_0695

Přiblížený Gaudího chrám Svaté rodiny- Sagrada Familia; stále se staví, ale my měli štěstí. Hlavní loď je zaklenuta!

Ještě pár záběrů interiéru našeho apartmánu u Parku Güell:

IMG_9139

Krytá terasa, vypadá to že večeříme

IMG_9138

Kuchyň s vchodem na terasu

IMG_1173

Kousek obýváku s bednou, na kterou jsme neměli čas

Více o parku Güell zítra nebo nejpozději v pondělí

 

 Posted by at 19.07

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient