Kvě 082014
 

Gotická katedrála Santa Maria del Pi

IMG_0901

Uličky Starého města jsou úzké

Na Starém Městě, na malém náměstí Placa del Pi, stojí strohý  ale majestátní  gotický kostel  Santa Maria del Pi, kostel chudých.

Kostel byl postaven v roce 1322 na místě románského kostela zasvěceného Panně Marii a brzy se začal nazývat del Pi, podle náměstí , kde rostly a dosud rostou borovice (pinie, španělsky pino). Kostel je postaven ve stylu typické katalánské gotiky, která byla prosta jakékoli ornamentální výzdoby.

IMG_0903

Strohé hlavní průčelí je rozčleněno lomeným obloukem portálu se sochou madony uprostřed a velkým rozetovým oknem. Na naší fotce ale madona chybí J. Možná jako zadostiučinění jsou v postranních oddílech přechodně? umístěny medailonky s nám neznámým znakem-erbem… Nebo … není soška přemístěna na hlavní oltář? Jsou přece Velikonoce!!

IMG_0961

Hlavní věž, a dvě nenápadné, nikterak se nevyvyšující, věže na přední frontě kostela, nejsou zakončeny zvonicí; jsou prostě jen tak „useknuty“.

Kostel se fotí špatně; těžko se hledá místo pohledu, aby bylo v záběru patrné průčelí i mohutná hlavní věž stojící „bokem“ poněkud vzadu. Nejlépe je všechno vidět na snímku z výšky.

esglesia_pi_barcelona

Zdroj Internet

Santa_Maria_del_Pi_des_del_gratacel_de_l'avinguda_de_les_Drassanes

Zdroj Internet

Uvnitř  kostela se před vámi otevře rozlehlá chrámová loď, která je téměř 17 m široká (nejširší z lodí katalánských kostelů. Po stranách je lemována řadou menších uzavřených kaplí, které jsou vsazené mezi podpěrné pilíře stavby. Vysoko nad sebou spatříte žebrovou klenbu a ohlédneme-li se ke vchodu povšimneme si dlouhé ploché klenby, nad kterou se nachází kůr. Tato odvážná klenba je také rysem katalánské gotiky.

IMG_0908

Pohled do kněžiště. Ano, soška madony z portálu stojí možná na oltáři

IMG_0995

Bohatě zdobené boční kaple

IMG_0985

Detail jedné z kaplí

IMG_0937

Pohled do kaple se zpovědnicí

IMG_0941

V kryptě se bude promítat

IMG_0945

Ale jsou tu samozřejmě i náhrobky

IMG_0933

Nedostaneme se všude kam bychom chtěli. Věž je uzavřena

IMG_0919

Varhany

IMG_0915

Rozeta z průčelí je kompletně restaurována. V roce 1936 byla znehodnocena požárem, který založili radikálové. A nejenom v tomto kostele

V kostele byla umístěna řada uměleckých děl nesmírné hodnoty, z nichž mnohá pocházela ze 14. století – ta však nenávratně zmizela během počátečního bouřlivého období občanské války v roce 1936, kdy zatvrzelí levičáci houfně podpalovali kostely ve městě. Jak praví průvodce.

IMG_0947

Jeden z vystavených církevních artefaktů

V kostele je vystaven i chrámový poklad, ke kterému patří zlatnické a stříbrotepecké církevní artefakty, zbožné knihy a další ..  Ztěží si vzpomínám, ale domnívám se, že tyto předměty jsou umístěny v přízemí vysoké kostelní věže. Možná se ale pletu… z tohoto posvátného místa jsme vstoupili otevřenými dveřmi do malého tichého patia patřícího ke kostelu, kde se nám velmi zalíbilo.

IMG_0964

Malé útulné místečko pro spočinutí je otevřeno i nám, jak vstřícné gesto!

IMG_0960

Intimní atmosféra..

IMG_0958

Španělské patio, jak si ho představuji

IMG_0957

Kdepak mám tu fotku s rozvalující se kočkou..?

IMG_0978

Z této oázy klidu a míru si prohlížíme exteriér kostela a jeho střídmou architekturu, kterou oživují zvířecí chrliče

IMG_0979

Beru detail

IMG_0976

Místo abych relaxovala prohlížím si ten soukromý kout klidu hledáčkem foťáku …

IMG_0974

Z tohoto místa mohu konečně vyfotit jedinou výraznou věž této stavby – fotku jsme viděli v úvodu textu

IMG_0973

Další záběr.. netřeba komentáře

IMG_0972

A ještě jednou..

IMG_0971

Tady jsme v církevním..

IMG_0969

Kampak se schovala ta kočka?

IMG_0967

Růžovou fasádu nemám ráda, ale tady je mi všechno milé a příjemné, ten mikrosvět uklidňuje a zpomaluje mysl

Slovo patio pochází ze španělštiny a podle našich nepatrných zkušeností se jedná o otevřené intimní místo k oddechu navazující těsně na dům nebo jím obklopený.  Malý sevřený a uzavřený vydlážděný dvorek, kde nechybí ohraničené záhony se zelení a stromy, vodní prvky – zpravidla kašny, není to ale vždy pravidlem.  U rozlehlých budov jsou pravděpodobně patia umístěna nejen u objektu v přízemí, ale bývají jejich součástí i ve vyšších patrech (Figueras – Dalího divadlo-muzeum, kde jsme byli loni, podívejte se)

http://rozvedena.blokuje.cz/wp-content/uploads/2013/06/IMG_8937.jpg

http://rozvedena.blokuje.cz/wp-content/uploads/2013/06/IMG_8940.jpg

http://rozvedena.blokuje.cz/wp-content/uploads/2013/06/IMG_8938.jpg

A to je konec naší dovolené v Barceloně. Ještě chybí doplnit pár zajímavostí z cesty zpět, ale to není tak podstatné… možná se k tomu vrátím, ale čas běží, a já bych ráda zatepla zpracovala letošní Barcelonu, už se moc těším. Byla dobrodružnější.

IMG_0963

Kočka v patiu kostela Santa Maria del Pi

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient