Bře 112014
 

Gaudího chrám Sagrada Familia

Stavební práce na chrámu Sagrada Familia (česky chrám Svaté rodiny) začaly v roce 1882 a dokončen by měl být v roce 2026; ke 100. výročí smrti Antonia Gaudího. Stavba tedy bude probíhat celkem 144 let.

IMG_0459

Ví se, že Gaudí také chtěl vybavit chrám třemi monumentálními fasádami: Narození, Umučení a Zmrtvýchvstání a každá z nich měla mít své 4 věže. Do roku 1935, kdy byla stavba přerušena, byla dostavena pouze východní fasáda – Narození.

IMG_0474

Detail “fasády” Narození

Architekti, kteří se po smrti Gaudího na výstavbě chrámu podíleli, se snažili dodržovat původní Gaudího plány. Je zajímavé, že od počátku stavby až dodnes se chrám staví z darů a příspěvků, zejména však z peněz vybraných na vstupném.

IMG_0169

Nedávno dokončená (ne zcela) nová fasáda, představující Kristovo utrpení, není posuzována jednotně. Mnozí ji odsuzují pro její “modernost” nepřizpůsobující se Gaudího stylu. Mně se líbí a nevadí mi to ani trochu. Kvalitní ztvárnění tématu na velkém prostoru vně chrámu prospívá,  rozrušuje “hegemonii” jednoho stylu a protože s původním fantaskním stylem nesoutěží – má své místo, chrám naopak osvěží a člověka tato změna potěší. Velmi krásné.

IMG_0326

Moderní fasáda “Utrpení” – autorem je katalánský umělec Josep Maria Subirachs

IMG_0170

fasáda “Utrpení”

IMG_0172

Detail fasády “Utrpení”

V současnosti je dokončeno přibližně 65 procent stavby podle původních Gaudího plánů. Použití nových technologií by ale mělo všechno urychlit. Architekti doufají, že poslední věže a zdobné průčelí nad hlavním vchodem dokážou postavit během třinácti let.

Chrám je hlavní stavbou Antonia Gaudího, v posledních 15 letech života (zemřel 1926) se umělec zcela výhradně věnoval stavbě chrámu a neváhal pro něj vybírat peníze na ulici, a na staveniště se nakonec i přestěhoval. Do navýsost skromného, ale zvenku stylového domku, který je též veřejnosti přístupný a nesloužil pouze jako jeho útočiště. V kryptě chrámu je pak jeho tvůrce Gaudí pochovaný.

IMG_0330

Nečekaná smrt Gaudího, kterého v roce 1926 srazila tramvaj, byla začátkem řetězce nešťastných událostí, které vyvrcholily v roce 1936 španělskou občanskou válkou. Krypta byla zapálena a Gaudího ateliér, kde byly uloženy plány a makety katedrály, zničily frankistické jednotky.
Když byla krypta restaurována, začalo se v roce 1940 se stavbou katedrály znovu díky architektu Francescu Quintanovi, který zrekonstruoval makety, umožňující ještě dnes pokračovat v Gaudího díle.

Chrám, toto neobyčejné stavební dílo, mělo podnítit návrat k učení římskokatolické církve. Katedrála byla vysvěcena papežem Benediktem XVI. 7. listopadu 2010. Gaudí zamýšlel ze „Sagrady“ vybudovat “poslední velkou svatyni křesťanství”, a proto je tato katedrála velmi bohatá na křesťanské symboly. Jedním z nejpromyšlenějších znaků je 18 věží, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista. Věže reprezentující evangelisty budou v budoucnosti doplněny sochami zpodobňujícími tradiční symboly těchto světců: býk (sv. Lukáš), anděl (sv. Matouš), orel (sv. Jan) a lev (sv. Marek). Centrální věž Ježíše Krista bude doplněna obrovským křížem.

IMG_0165

Chrám je stále ve výstavbě a všude (venku) vládne čilý ruch

IMG_0168

Chrám oplývá fantastickými detaily

IMG_0166

Bohatá výzdoba čítá na 160 druhů rostlin a zvířat

IMG_0164

Neogotický chrám překvapuje množstvím nápaditých detailů, dekorací a balkónků, které se neopakují

IMG_0464

Stále je na co se dívat, co obdivovat. Jen mě mrzí, že nemohu navštívit všechny balkónky vně i zevnitř chrámu

IMG_0178

Pojďme dovnitř

IMG_0494

Interiér chrámu je ohromující. Nemůžeme se nasytit pohledů na výzdobu chrámu a jeho architekturu. Odcházíme a zase se vracíme zpět…

IMG_0219

Bohatě zdobená pětilodní bazilika s třemi loděmi napříč je skvostným architektonickým dílem.

IMG_0192

Kněžiště

IMG_0193

Centrální bod chrámu. Neobvyklý zlatý deštník – baldachýn (ciborium) s neobvykle ozdobenými kraji v kontrastu s prostým křížem a dřevěnou soškou nahého Krista s pokrčenýma nohama

IMG_0442

Barevné vitráže oken vytváří působivé osvětlení interiéru chrámu

IMG_0261

Hra světla a působivé balkónky

IMG_0226

Rozmařilost tvarů a přece nepůsobí celek kýčovitě

IMG_0225

A zase ty balkónky….

IMG_0264

Detail rozety; Dekorace chrámu zahrnuje také mnoho liturgických slov jako „Hosanna“, „Excelsis“, nebo „Sanctus“; též texty z Bible v různých jazycích včetně katalánštiny

IMG_0273

Připomínka Montserratu na vitráži

IMG_0491

Příklad dekorace s liturgickými slovy

IMG_0224

Barevné vitráže také ještě nejsou všude

IMG_0270

Ukázka vitráží

IMG_0268

Vitráž v teplém tónu

IMG_0255

Vitráže

IMG_0223

Les sloupů, které se rozvětvují jako koruny stromů

IMG_0218

Toho pohledu se nelze nabažit

IMG_0217

Oltář

IMG_0204

Pohled do klenby chrámu člověka hypnotizuje

IMG_0202

Máme štěstí – chrám byl zastřešen v roce 2008

IMG_0190

Detaily, symboly, připomínky dokáže rozšifrovat jen zasvěcenec, my nikoli. Ve vnímání krásy to nevadí, ale vědět více by neškodilo :).

IMG_0189

Rozety..

IMG_0183

Balkonky a vitráže..

IMG_0311

Vyjíždíme výtahem do jedné z věží, vstupné se platí zvlášť; ve frontě nás osloví italští turisté a mají nás za Indy :). všechno zde jde rychle, žádné velké čekání. Fotit můžeme jak chceme, ale bez blesku a nikdo nás odsud nevyhání, v chrámu můžeme pobýt jak dlouho chceme.. Vidíte kokon??

IMG_0306

Na stavbě se stále pracuje a ozdobné “houby” připomínající slavné Gaudího komíny

IMG_0307

Detail

IMG_0320

Pohled z věže na park u chrámu. Z tohoto parku jsou prý nejlepší fotky chrámu. Celkové. Zanedlouho to napravíme, loni jsme to nezvládli.. Člověka fascunuje chrám a na nic jiného nemyslí.

IMG_0448

V podzemí chrámu je Gaudího malé muzeum věnované chrámu, toto je  zpovědnice. Fascinuje mě, jak jsou zpovědnice v tom kterém chrámu zcela odlišné, však už jsem se jich nafotila..

IMG_0382

Také je zde dílna na sádrové odlitky a je příjemné, že se zde pracuje a turisté mohou prosklenými dveřmi pozorovat umělce či řemeslníky při práci

IMG_0180

Ještě detail kropenky z lastury zévy obrovské???

Chcete vědět více???

Čtete na archiwebu

Příště KOKON, moderní architektura

 Posted by at 21.48

  10 Responses to “Léčba Barcelonou – den 11. – 2. dubna 2013 / 1. část”

 1. Ahoj Zuzi:-))

  Dík moc za super fotky:-)) Je to nádhera. Do Barcelony se nejspíš nedostanu, o to víc děkuji za takto krásnou detailní fotoreportáž. Je fajn, že, co je zajímavé pro Tebe, je zajímavé i pro mě:-))

  V sobotu jsem se stavil na Štikově. Trochu jsi mě vyhecovala:-)) Třeba tam na sebe někdy narazíme.

  Upozorňuji, že voda v Seči klesá a může nastat velmi vzácná a unikátní situace, kdy se bude moct dostat na ostrov po suchu. Počítám, že je potřeba, aby voda klesla ještě asi o cca 1 metr možná trochu víc.

  Stav vody sleduji tady:
  http://www.smarthorse.cz/services/snapshot.jpg

  a tady:
  http://www.pla.cz/portal/nadrze/cz/

  Přeju krásné dny!!!

  lada:-))

  • Ahoj lado!! Díky za tipy, zapsali jsme si stav a až to klesne, vyrazíme :). Také se chystáme na výlet podle tebe, loni jsi nám dal pár tipů, mezi nimi i Štikov. Tam se budeme vracet, je tam moc hezky. V neděli jsme také byli na Železkách, ještě ale nemáme zpracované fotky. Bledule a zámek ve Studenci. Okolní příroda a také jsme vlezli do areálu pily bez reflexní vesty :). Ze zvědavosti aniž jsme to tušili.. Tak někdy na Štikově!! Ahoj a užívej si jara. zuzi

   • Ahoj Zuzi :-))

    těším se na dojmy a fota z vašich vejletů po Železkách.

    S tou Sečí si myslím, že už je to na spadnutí:-)) Ten metr, jak jsem psal, to být nemusí.

    lada :-))

    • Ahoj lado. Dnes jsme měli v plánu tvoji trasu – Lhůta atd…, ale jsme doma a pospáváme. Venku je nevlídno. Tak se ještě máme na co těšit. A co Seč??? Už je asi naplněno a suchá noha nebude???

 2. Nějak jsem za ten rok, co to s tou Barcelonou z tebe leze, jak ze zamrzlý zubní pasy, zapomněl, co sis tam tehdá vlastně přijela léčit.

  • Co si stěžuješ, safra, už se blížím ke konci.. že se na něco léčíme jsme zjistili až na místě. Je tam jinak než doma a krásně, pastva pro oči a zapomeneš na všechny starosti a cítíš se jak v pohádce… Požitek z dobrého jídla, ve společnosti nejmilejšího člověka.. celých 14 dní jen spolu.. co si přát více..?

 3. Říkala jsem, že tu neogotiku těžko snáším,
  ale tohle
  je něco úplně jiného, je to fantastická práce!
  Nádhera.
  Díky.
  Každý centimetr toho obřího prostoru je kreativně pojat, každý jiný, rozmanitý, zapadá to přitom do sebe skvěle, funguje to jako celek, no paráda!

 4. Ahoj lado,

  máš to v paži, kouká, ale dívala jsem se přítok stoupá, my to ale už asi nezvládneme, protože příštích 14 dní se tam nedostaneme. Takže je to na tobě :), kdybys přešel na ostrov suchou nohou, určitě to zdokumentuj prosím Dám ti tu slovo :). Ahoj a lepší počasí přejeme Zuzi a “spol”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient