Kvě 052013
 

Dálniční kaple  v Baden Baden,  zasvěcená sv. Kryštofovi, patronu poutníků.

 

Poblíž německého lázeňského města Baden Baden jsme už nezávahali! Náhle se zjevivší značka dálniční kaple nás nenechala netečnou a hned zrakem slídíme v bezprostředním okolí, protože víme, že zaváhat se nevyplácí. Vzápětí zastavujeme na rozlehlém dálničním odpočívadle. Nevidím nic podobného kapli, ale snad přece.. tam vzadu, kde vyčnívá mírně nad vším možným v popředí kousek špice jehlanu  s nejasným zakončením křížem??

IMG_8555

Parkujeme a vystupujeme z auta. Vlevo nenápadný motel a dominantní budova občerstvení, před námi jedno velké staveniště v čele s podivným cosi zabaleným v igelitu. Nestaví se tu další budova, jak usuzujeme, ale zvelebuje terén.

IMG_8556

Táhne nás to k domnělé kapli. Blížíme se a žasneme! Co je to? Šedá betonová stéla s mimozemšťanem, nebo snad bájným argonautem?,  a dalšími , v první chvíli „neuchopitelnými“, symboly a fragmenty. Ne děje, ale ikonická znamení. Jak překvapující a krásné. Nejvíc ze všeho však tajemné, archaické. Vzbuzující neodolatelnou touhu pokračovat dál a to místo podrobně prozkoumat. A konečně také za stélou vidíme dálniční kapli. Netypickou a jednoduchou svým pyramidálním tvarem a kombinací betonu, skla a dřeva, s nenápadným křížem na špici.  Jdeme jí vstříc volnou nízkou branou bez bariéry jakýchkoli vrat.

IMG_8603 IMG_8568 - Kopie

Abrahamova brána, nahoře celkový pohled k bráně od vchodu do kaple – na fotce v detailu pravá “veřej”

 Nečekané setkání! Vstupujeme od východu po schodech do „hlavních“ dveří kaple a opět zůstáváme stát v ohromení. Velkorysý vnitřní prostor kaple je lemován po celém obvodu vitrážemi vsazenými přímo do těla betonových stěn. Barevný rytmus scén s náboženským významem je na třech stěnách přerušen proskleným zádveřím, skrývajícím dveře kaple z barevného smaltu. Výtvarník Emil Wachter zde sdělení formou kresby a symbolu doplňuje i volně psanými úryvky z textů Písma. Interiér je doplněn i charakteristickými prvky katolické liturgie, ale vše je provedeno v moderním, ale zároveň i jistém „starozákonním“ rustikálním hávu.

Autobahnkirche Baden-Baden

Kaple focená od východu – po schodech hlavní vstup. V “patře” pyramidy je loď kaple, v “přízemí” meditační krypta, zákristie a pomocné prostory

IMG_8623

Kaple od západu, vstup bez bariér, ale musí se jet okolo po ochozu, zde nejsou dveře

Nejsme v této chvíli schopni porozumět významům a sdělením, které jsou pro nás skryta ve výtvarných dílech, ale máme pocit, že to tak má být a že ne všechno má být podáno člověku jak na talíři. Jak v tranzu procházíme kaplí a jejím okolím, kde jsou vztyčeny další 3 reliéfní stély, na západě, v ose  oltářiště,  pak i betonový kříž a prostý svatý stůl, tolik připomínající obětiště. Zdá se že vše je zde uspořádáno do smysluplné geometrie…  díváme se a horečnatě vše fotíme, abychom nezapomněli na nic co, může být důležité pro pozdější pochopení smyslu výtvarného sdělení. Co vidíme je krásné, i když ne vše je pro nás momentálně srozumitelné, ale nevadí. Forma výtvarného sdělení nám v každém případě bere dech.

IMG_8596

IMG_8578

IMG_8594

Záběry z kaple a níže z krypty

IMG_8592

IMG_8585

IMG_8587

Vracíme se do vnitřku kaple a scházíme po schodech do krypty. Není zde pohřebiště, ale skrytý a izolovaný prostor pro meditaci.  Materiál a styl betonové výzdoby není odlišný od toho, s čím jsme se setkali vně. Půdorys krypty tvoří kříž, v jehož středu, geometrickém a vlastně i duchovním, je umístěn oltář.  Stojí na průsečíku úhlopříček pyramidové stavby a představuje Kristovu pozici v kosmickém prostoru. Krypta je osvětlena proskleným vrcholkem pyramidy a současně tlumenými podlahovými zdroji pod reliéfy, které je plasticky zvýrazňují.

IMG_8607

 Jižní dveře do kaple (smalt)

IMG_8604

 Detail vnějšího pláště kaple s implantovanou vitráží do těla stavby

IMG_8600

Detail z kaple, pokladnička 

Odcházíme v klidu a svátečně naladěni vstříc dalším dobrodružstvím. A není vyloučeno, že se zde ještě ocitneme. Až bude celé prostranství v cajku a vysvěceny nové zvony (květen 2013), které budou umístěny u dálnice, kostel totiž své zvony nemá.  Zdá se, že se vše už na tuto slávu chystá. Ale muselo se to vše zvládnout i bez Emila Wachtera. Zemřel loni na podzim.

To nejlepší – betonové stély Emila Wachtera, tato je před chrámem u vstupu a je připsána Noemovi

IMG_8560

IMG_8608

 

IMG_8611

Stéla na severu věnována sv. Eliáši IMG_8624

Věž na západě patří sv. Janu Křtiteli

IMG_8638

Věž Mojžíšova na jihu a její detaily

IMG_8641

IMG_8644

IMG_8645

Vrcholek věže

Ta věc v igelitu, kterou jsme viděli jako první (na fotce nejvýš) je totiž podstavec pod ty dva zvony. To jsme ještě nevěděli, stejně jako to, že Emil Wachter zemřel. Jen jsme vytušili, že takto nějak vznikají jeho úchvatné betonové reliéfy. Unikátní technologií, které je on sám objevitel a tvůrce. Základem je, že na betonový fundament umístí ve styroporu vyškrábané negativní matrice, a do těch se nalije beton. Po zatvrdnutí a vyjmutí desek se dílo upraví do konečné podoby.

Dočetli jsme se, že návrh 4 metry vysokého podstavce včetně návrhu zvonů vyhrál v konkursu Emil Wachter, ale ten ještě před realizací zemřel.  Ve Wachterově  práci zde pokračuje a dokončí ji jeho dcera Dorothy Bode. Dva zvony budou představovat dialog mezi Bohem a člověkem, a budou laděny v tónech F ‘a b “.

Teprve doma se pomalu prokousáváme množstvím fotografií, které jsme nafotili, objevujeme jejich detaily a porovnáváme je s nákresy a texty na stránkách věnovaným této kapli na internetu. Pokud dostaneme svolení, použije i některé autorským právem chráněné nákresy umělce a vysvětlíme význam symbolů, který nás mnohdy i zaskočil. Doufáme, že to vyjde.

Zatím tedy jen některé fotografie s krátkým popisem a základní informace

220px-BABKirche

Dálniční kaple popřípadě dálniční kostel je kaple nebo kostel nacházející se v blízkosti dálnice, určená především projíždějícím motoristům . Návštěvníkům poskytuje tichý prostor k uvolnění od stresu ze silničního provozu či k vzpomínce na oběti dopravních nehod. Rozšířené jsou hlavně v Německu, v Česku vznikla první dálniční kaple roku 2008 na dálnici D5 u obce Šlovice u Plzně a je zatím jediná.

Mezi dálničními kaplemi jsou zastoupeny jak specifické nové stavby, tak starší kostely. V některých případech je dálniční kostel současně farním kostelem místní komunity. Neexistuje žádná ústřední správa dálničních kaplí ani žádná pravidla pro jejich stavbu, přesto však určitá doporučení, jaké podmínky by dálniční kostel nebo kaple měly splňovat, nalezneme.

Měly nacházet na dálničním odpočívadle nebo nejdále 1 km od dálničního výjezdu, a cesta k nim by měla být náležitě vyznačena. Měly by mít parkoviště, toalety, odpadkové koše, bezbariérový přístup; měly by být přístupné i pro místní chodce a cyklisty; měly by být otevřeny každý den od rána do večera; měly by pojmout alespoň 20 lidí; jejich výzdoba by měla být prostá.  (zdroj wikipedie, upraveno).

Dálniční kaple  v Baden Baden,  zasvěcená sv. Kryštofovi .

Architekt:  Friedrich Zwingmann, Karlsruhe

Základní kámen položen 12. 12. 1976,  slavnostní otevření  23. 7. 1978.

Výtvarník  Emil Wachter  (* 29.dubna 1921 – † 12.leden 2012 v Karlsruhe) pracoval na svých dílech (betonové reliéfy a vitráže) v průběhu výstavby a tedy v relativně krátkém čase. Reliéfy stěn a stropů byly vyrobeny vylitím betonu do styroporových forem , metodou, kterou Emil Wachter sám vynalezl. Skleněné vitráže navržené Wachterem byly vytvořeny přímo v průběhu výstavby implantováním kousků skla do nosné stěny a tvoří tak její součást .

 

Obrázek: zdroj http://faariscar.blogspot.cz/2012/01/art-knowledge-news-keeping-you-in-touch_04.html

 

 Posted by at 19.35

  4 Responses to “Léčba Barcelonou – den 1. – 23. března 2013 – podrobněji”

  1. Jsem ohromena! Výjimečné dílo, chtěla bych kapli vidět na vlastní oči. Díky za obrázky i informace. Míša

    • Díky Míšo, jsme rádi za takový ohlas, budeme v tom ohromování pokračovat :). Ty víš, co to stojí času.

  2. […] má své dálniční kaple ( ale už i my – první u Plzně) a my dálniční sochy. Nikdy jsem o ničem podobném […]

  3. […] artefaktem na cestě  je nová zvonice (předloni  se dílo připravovalo, podívejte se na náš cestovní deník z té doby), následuje jedna ze 4 věží – tato je zasvěcena Noemu a dominuje jí postava […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient