Dub 072013
 

Cestovní deník – úvod

 

Pro cíl dovolené jsme rozhodli o vánocích. Přispělo k tomu rozhodnutí zaměstnavatele, že do konce 1. čtvrtletí si Miloš musí vybrat 2 týdny dovolené. Záměrem se tedy stalo vyrazit za sluníčkem, na 14 dní se zcela odpojit od našich běžných životních standardů, nabýt klidu, být spolu, a to vše spojit s návštěvou co největšího počtu pamětihodností, což nás baví.

Ihned jsme se rozhodli pro Barcelonu. Počáteční myšlenku letět tam letadlem a pronajmout si auto jsme zavrhli nejen z cenových důvodů. Výhodněji vychází cesta naším úsporným P406 HDI a mimoto nás lákají i další památky, které bychom mohli navštívit cestou. “Pozemní putování” má zkrátka spoustu kladů. Vidíte jak se pozvolna mění příroda, lidská sídla, zažijete a poznáte už cestou spoustu věcí, setkáte se se zajímavými lidmi. Tak jsme si to představovali a také se tak stalo.

Od počátečního ujasňování představ kde, co a jak, a studia průvodců, jsme počátkem března přešli do “realizační fáze projektu dovolená”. Rozhodli jsme se co v Barceloně navštívíme, na jaké úseky rozdělíme cestu, kde přenocujeme a co tam navštívíme. Všechno jsme v pohodě zvládli a v sobotu 23. řezna v 8 hod jsme vyrazili směrem na Rozvadov. Předem zajištěn jsme měli pouze apartmán v Barceloně.

Před námi 900 km jízdy, přejezd českých hranic, cesta přes Německo a nocleh ve francouzském Besanconu. Cestou několik zastávek na odpočinek a jedna velká na odpočívadle u německého Baden-Badenu. Objevili jsme tam zcela nečekaně velmi krásnou dálniční kapli a občerstvili se v řetězci Serways, který na dálnicích nemá konkurenci. Zeleninové saláty ve volném výběru, zálivky a různé nakládané lahůdky a pod., také dortíky.

Autobahnkirche Baden-Baden

Autobahnkirche Baden-Baden

Hotel Premiere Classe v Perpignanu

Hotel Premiere Classe v Perpignanu

Pro noclehy cestou jsme si vybrali jednoduché hotely typ Premiére Classe. “Náš” první  se jmenuje Ecole Valentin a je na okraji Besanconu. Místo jsme zvolili takticky, protože cca  30 km odsud se nachází objekt Královského solivaru z 18. století architekta  Claude-Nicholase Ledouxe, a ten rozhodně nechceme minout. Známe ho, a obdivujeme, ze seriálu Architektura, který běžel loni na ČT 2.

IMG_0548

Královský solivar v Arc-et-Senans

Ze solivaru odjíždíme až po 12. hodině a před námi perspektiva dalších 700 km jízdy do Perpignanu, což je již 27 km od španělských hranic a cca 300 km do Barcelony.

Do Perpignanu dojíždíme hodně pozdě v noci a ráno nás čeká překvapení.

IMG_8793

Otvíráme zatemněné okno, vycházíme na “pavlač” a vidíme zeleň, palmy, slunce a před námi v dáli zasněžené vrcholky Pyrenejí.

Paráda. Dnes máme naplánováno Figueres s muzeem Salvátora Dalího a pak už jen ubytovat se v Barceloně a postarat se o zaparkování auta.

Jedeme dál krajinou plnou zeleně do Figueres

Jedeme dál krajinou plnou zeleně do Figueres

Divadlo/Muzeum Salvátora Dalího nás ohromilo ve všech směrech.

IMG_0661

Vstup do muzea

IMG_8848

Jedna z velkoplošných instalací

Dalí byl obdivuhodný umělec světového významu a svou tvorbou zasahoval nejenom do malířství, jak by se z běžného pohledu mohlo zdát. Jeho umění rozhodně nelze posuzovat pouze pod vlivem bytostné teatrálnosti jeho chování a výstředností některých projektů. Muzeum je toho důkazem.

Ubytování v Barceloně jsme si vybrali v klidné části města, na kopci, hned vedle Gaudího Parku Güell, a zvolili jsme dobře. Záhy jsme s mapou v ruce zvládli logistiku prostředí a adaptovali se na místní poměry. A ze všech světových stran se po rušném dni večer dopravili k patě městských jezdících schodů vedoucích do prudkého kopce téměř až k našemu domu.

Denní program jsme volně kombinovali a nijak jsme se nestresovali. Kdy vstaneme a jak dlouho budeme snídat jsme neřešili a na památky jsme si nechávali času kolik jsme chtěli a nikam jsme nespěchali. 10 dní čistého času na poznání Barcelony je málo a chceme se sem opět vrátit.

Základní kameny města jsme však navštívili: chrám Sagrada Família, Casa (dům) Batlló, Casa Milà (La Pedrera), Palau Güell, vrch Tibidabo s kostelem zasvěceným Svatému srdci , Torre Agbar, Katedrálu a další kostely, spatřené “cestou”, nemocniční komplex Hospital de la Santa Creu i Sant Pau. Nevěnovali jsme se jen památkám, zajímal nás i běžný život Barcelony a jejich obyvatel. Moc se nám zde líbilo a také nám tu chutnalo. A vůbec se nám nechtělo vracet domů, tak jsme se s novým prostředím sžili.

Sagrada Família

Sagrada Família – hlavní loď kostela

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau

Park Güell - vstup

Park Güell – vstup

Park Güell - ještěr, u kterého se chce každý vyfotit

Park Güell – ještěr, u kterého se chce každý vyfotit

 

Casa Batlló - detail střechy

Casa Batlló – detail střechy

Casa Milà (La Pedrera)

Casa Milà (La Pedrera)

IMG_9418

Tibidabo – kostel na vrcholku s částí zábavního parku

Palau Güell - komíny na střeše

Palau Güell – komíny na střeše

Torre Agbar

Torre Agbar

Omlouvám se, že jsem neodpovídala na vaše vzkazy, e-meily a sms. Internet nám zprvu fungoval jen sporadicky a pak už vůbec ne. A také jsme chtěli být jen sami s Barcelonou, abych tak nějak řekla. Bez obvyklého informačního šumu a bez komunikačních závislostí.

Každý den jsme si večer stáhli fotky a napsali dojmy ze dne. Průběžně podle času budeme naše zážitky zveřejňovat. Můžete se těšit. Španělé jsou skvělí a liberální. Fotit můžete všude. Jen někde ne s bleskem.

Cestu domů jsme zvládli za dva dny. Nejhorší byl návrat z tepla krátkých rukávů do zimy a sněhu doma (museli jsme odhodit sníh od vrat, abychom projeli). Také dálnice nekontaminované billboardy a řidiči idioty nám budou chybět, a tomu můžete věřit.

 

 Posted by at 20.59

  10 Responses to “Léčba Barcelonou”

  1. Ahoj, co to skrývá Torre Agbar?

  2. Ahoj Marci, chystáme o Torre Agbar samostatný text, ale mohu prozradit, že tenhle kokon skrývá samé úředníky!

  3. Nádhera! Krásná vzpomínka… už bych ji zase taky měla navštívit… když já jsem nemocná na Londýn a taky Irsko… achjo. Potřebovala bych 2roky prázdnin :-)) Je vidět, jak jste si to pěkně užívali… tak se budu těšit na další díl!! 🙂

  4. Užívali, to jo, a teď doufám, že to co nejdříve přeneseme na blog 🙂

  5. hurá, zuzi je zpátky! Zdravím a moc jsem se potěšila obrázky z Barcelony i z Figueres – pamatuji si na to ohromení, když jsem v muzeu spatřila obrazy Dalího, pak když jsme se celý den toulali parkem Güell a několik dní Barcelonou… Utíká to… Díky za obrázky, těším se na další, je fajn, že se výlet povedl 🙂

  6. Ahoj Míšo! Dík za přivítání, musíme se pochlapit a začít to sem sázet… fotek máme nepočítaně :).

  7. Leze to z tebe jak z chlupatý deky.

  8. To máš pravdu, a kdoví jestli nebude hůř. 🙁

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient