Led 302019
 

2. den / 26. 4. 2018  krzywa

 Mapu oživíte rozkliknutím

 Po malé poradě jsme se rozhodli změnit plán a přesné pořadí návštěv hřbitovů jsme trochu zpřeházeli. Jsme nedaleko obce Krzywa (spolu s Banicí a další malou osadou Jasionkuou má cca 170 obyvatel) a v ní je skryt za dřevěným pravoslavným kostelem náš další Jurkovičův hřbitov Krzywa [54.].  Tak jedeme tam.

Set713from__DSC4278

Za pár minut už parkujeme před kostelem a situace nám připomíná Jurkovičův hřbitov Konieczna 47.  Stejný dřevěný pravoslavný kostel  (svatého Kosmy a Damiana, postaven 1924 na místě, kde shořely dva předchozí kostely ) se samostatnou zvonicí a za kostelem vojenský hřbitov – tedy stejně jako v Konieczne –  jeden hromadný hrob. 

img087

 Půdorys hřbitova převzat z knihy Matúše Dully. 

Několik rozdílů  však mezi oběma hřbitovy najdeme. Není to na fotce vidět, ale přestože tři kopule kostela korunují pravoslavné kříže, vstupní bránu zdobí kříž latinský. Ano, také tento kostel po odsunu Lemků převzali noví římskokatoličtí osadníci a kostel se provozuje dodnes ale už pod patronací Neposkvrněného početí Panny Marie.

Procházíme branou plni očekávání. Proč to neříci – jsme docela “namlsáni” a nová Banice nám dala naději, že i zde bude něco navíc než jen dřevěný kříž ležící vedle hrobu, který zde našel v roce 1995 Matúš Dulla.

Set703from__DSC4275

Zklamání veliké… hromadný hrob velikosti 36 m² vymezený nízkou kamennou zídkou prorostlou travou je oplocen jednoduchým, lineárně  řešeným, dřevěným plůtkem. Alespoň díky že stylovým, s kterým koresponduje i dřevěný kříž stojící uprostřed pahorku kryjícího místo posledního spočinutí  60 ruských vojáků. (Některé prameny uvádí i dvou  vojáků rakousko-uherských).

Set683from__DSC4269

Zajímavostí je, že neexistuje historická fotografie tohoto hřbitova. Jen popis, jakým byl ve skutečnosti: tyčkový plot na kamenné podezdívce bez malty, dřevěný kříž se šindelovou stříškou. A Roman Frodyma uvádí ve svém průvodci, že kříž (převrácený) má bohatou výzdobu, ale dnes to nejde posoudit, protože jeho zbytky zmizely. (zdroj  Mirosław Łopata).

Set693from__DSC4272

Pátrala jsem na polských webech věnovaných vojenským hřbitovům a na webu    http://bylo-minelo-jest.pl/cmentarze/powiat-gorlicki/cmentarz-nr-54-krzywa/  jsem našla velmi zajímavé informace.

Původní Jurkovičův projekt tohoto hromadného hrobu byl zcela jiný než  nakonec realizovaný a v Krakowském státním archivu existuje verze z 8. února 1917 a dva další pozměňující návrhy.

Projekt-cmentarza-w-Krzywej-pierwotny-393x480

První návrh “kamenného hřbitova”. V kamenné zdi se měla nacházet i deska s nápisem, kolem hřbitova (hrobu) 6 stromů.

Projekt_cmentarza_w_Krzywej_z_poprawkami-398x480

Druhý návrh s opravami  a údajem o stromech – lípy

Projekt-cmentarza-w-Krzywej-z-poprawkami-2-390x480

ve třetí verzi byly odstraněny stromy stínící hřbitov, přičemž zůstaly pouze 2 za ním a na tomto plánu je také ručně psaná poznámka, kterou nemohu přečíst… (to není poznatek můj, ale autora výše zmíněného webu).

Projekt-cmentarza-w-Krzywej-grudzień-1917-558x480

V projektu ze dne 10. prosince 1917, který byl nakonec dokončen (ačkoli není známo, zda je v plném rozsahu a byla-li kamenná deska skutečně na hřbitově umístěna), je již dřevěný kříž.

Podle posledního plánku a “povaleného kříže” vypracoval Waldemar Hübner, kreslíř a malíř z Gorlice,  a obdivovatel Jurkovičovy dřevěné hřbitovní architektury (zmiňovaný v předešlém textu Banice 62), technický nákres dřevěného kříže pro případ věrné rekonstrukce tohoto hřbitova. Za tuto historickou pravdivost bojuje i Mirosław Łopata, který často na svém webu zmiňuje nevhodné a neuvážené zásahy místní turistické lobby. 

Fotky na rajčeti   https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Krzywa_54._-_Jurkovicovy_hrbitovy_v_zapadni_Halici/?utm_source=notification&utm_medium=email&utm_campaign=album-created

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde:
https://www.zonerama.com/521125003/Album/5068541

Prameny:  

Matúš Dulla:  Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/ (web Mirosława Łopaty)

http://bylo-minelo-jest.pl/cmentarze/powiat-gorlicki/cmentarz-nr-54-krzywa/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_54_%E2%80%93_Krzywa

A kam se podíváme dál? Objevíme kudy se dostat na Wirchne? To vše se již brzy dozvíte… vaše zuzi

  4 Responses to “Krzywa [54.] – Jurkovičovy hřbitovy v západní Haliči”

  1. Úplní detektivové! 🙂

  2. Pátračka. Takže někdy v budoucnu tu asi bude zdobný Jurkovičův kříž.

  3. Taky si myslím.. je to rok a objevili jsme, že se od té doby jeden zase důkladně vyčistil a další se rekonstruuje, je to jeden z 3. dne, ale o tom až na závěr seriálu.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient