Kvě 052015
 

Dva hřbitovy a liščí farma

Na prvního máje jsme pracovali a den poté jsme vyrazili konečně do terénu, jak to máme rádi. Nejsme ještě moc rozchozeni, tak naše trasy odpovídají naší momentální formě a spíš se couráme a kocháme a fotíme. Všechno v pohodě stíháme, nikam nespěcháme..

Času dost, ale přesto jsme si tentokrát přivstali. Těšili jsme se, že navštívíme, stejně jako loni zjara, nedaleké sobotní rosické nákupní trhy, převážně zemědělské. Navnaděni z loňska (nebo předloňska?) jsme vstoupili do areálu bývalé cihelny, ale tentokrát nás už jednou spatřené výjevy nevzrušovaly. Vše bylo na svém místě stejně jako dřív. Stejní prodejci, stejný druh zboží. Zkraje stánky vietnamců se zlevněnými oděvy, vietnamský hrabák za 50, průmyslové zboží, tretky, občerstvení, spousta sazenic, armyšop, slepice…a ani ta žlutá kuřátka nás nerozněžnila. Nefotíme, a nic podstatného si neodnášíme.. jen dvě kapradiny do mísy a ze zoufalství zelený triko za padesát na poslední štaci před odchodem z areálu..

Nasedáme do auta a míříme do Luže. Přesně podle plánu zaparkujeme u místního křesťanského hřbitova a vyrážíme na jeho obhlídku.  Nečekaně zajímavou. Neinformovala jsem se napřed, a tak nás mnohé věci spatřené překvapily a také zaskočily… postupně:  “komediantský” náhrobek s neuvěřitelně kýčovitými dekoracemi, které mají zřejmě přesah až na oficiální hrob padlých, rozsáhlá část hřbitova s dětskými hroby, hrobka rodiny MUDr. Františka Hamzy, zakladatele zdejší proslulé dětské protituberkulózní léčebny (1901  a zůstal až do roku 1919 jejím ředitelem).  K tomuto hřbitovu se vrátím v samostatném textu, stejně jako ke hřbitovu židovskému, na který jsme hned poté zamířili.  Podívejte se na mapku naší cesty.

Luže

DSC03484

Před hřbitovem mě zaujala zmutovaná pampeliška

DSC03484_-_Kopie

To je divočina!

Set053from_DSC03505pan

Panorama Luže za hřbitovem, směr silnice na Voletice

Set013from_DSC03493pan

První letošní řepkové pole je velmi romantické, ale způsobilo mi alergickou reakci

Set083from_DSC03514pan

No, není to nádhera? Tam v dálce vlevo v lese je schovaný židovský hřbitov

Set113from_DSC03524pan

Panoramatický pohled na židovský hřbitov od vchodové brány, více uvidíte v samostatném textu

Set413from_DSC03614

Máme štěstí na počasí. Prošli jsme lesem a volně kráčíme prosluněnou strání porostlou ovocnými stromy směrem ke shluku několika budov na jejím úbočí

Set423from_DSC03617pan

Pohled na Luži s Chlumečkem (poutní kostel)

Set453from_DSC03626

A už jsme zde. U slavného stavení Na liščí farmě. Již jsem zde jednou byla, a tak vím, že tato prvorepubliková vila toho mnoho zažila, ale bohužel jsou to jen nepodložené informace z druhé ruky. Ale něco na nich bude! Prý sem jezdily známé hvězdy stříbrného plátna a koupaly se zde nahé v bazénku. Budova je opuštěna a tak si ji prohlížíme ze všech stran a hledáme ten bazének. Minule to nešlo. Z nedalekého domku vychází starší paní a oslovuje nás, zda máme zájem ten dům koupit. Je totiž na prodej a stojí “jen” milion. Již několik let je opuštěn a chátrá.. Ptám se, co to je vlevo za ohyzdnou přístavbu a dozvídám se, že zde byla dříve prosklená letní místnost, ale poslední majitel ji zazdil a udělal z ní dětský pokoj. No nic, domlouváme se ještě na případné prohlídce a necháme si poradit, kde hledat bazének.   A abych nezapomněla .. i paní potvrzuje výjimečnost tohoto domu. Navštívil jej i Ludvík Svoboda.  Zkusím ještě zapátrat, kdo byl majitel liščí farmy..

Set463from_DSC03629pan

Bazének! To musela být opravdu romantika. Koupat se a pohlížet přes ovocné stromy do dáli … Bože, kde jsou ty časy? ……

 

 

  5 Responses to “Krátký, ale krásný výlet do okolí Luže se třemi zastaveními –”

 1. Hahá, já myslela, že to bude okolí Luže, to by byla má oblíbená krajina v Lužických horách 🙂

  Slova liščí farma mě zase vylekala, ale koukám, že tam žádné lišky nejsou… ten dům na mě působí dost odpudivě, dokonce hrůzstrašně, nevímproč. Asi i bez té přístavby by tak působil, ale s ní je to ještě horší.
  Asi ta vrtikála té stěny vlevo, ten roh, mi připadá hrozivej, ostrej, trčící do prázdna. Brr.

 2. […] nedávném textu jsme zavítali do nedaleké Luže a udělali si malý výlet. Nyní se k němu vracím a […]

 3. Dobrý den,
  nemáte více informací o “liščí farmě”, případně více fotografií?
  Děkuji

 4. Dobrý den,
  nemáte nějaké další informace, či fotky vily na “lisci farme”?
  Děkuji

 5. Dobrý den, lituji, ale touto lokalitou jsem se již dále nezabývala. zuzi

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient