
příroda a město
17. květen 2015, krásné počasí a volné nedělní odpoledne… vzpomínám si na ten den. Nad trasou výletu jsem dlouho nepřemýšlela, zvolila jsem nedaleké Hlinsko a jeho okolí. Dvakrát jsem tuto oblast navštívila a dokonce jsem se nechala provést lomem Matula. Dnes se mu ale vyhneme, i když kdybychom chtěli…. budeme se pohybovat jen “pár kroků” od něho.
Parkujeme v Hlinsku na nádraží a po modré značce opouštíme město směrem k lesu kde se nachází Lom Matula. Městskou periferií skrývající klenot architektury – Matulův dům míříme kolem zahrádkářské kolonie k lomovým rybníkům a dále krajem lesa do rekreační osady Horní Babákov. Babákov si projdeme a vracíme se na lesní silnicivedoucí do Srní. Dáváme si pozor a hned jak narazíme na červenou turistickou značku, zabočíme doleva. V lese jsme ze značky sešli a do Hlinska jsme došli improvizovaně neznačenými cestami a nakonec silnicí. Zlákala jsem miláčka na hřbitov, a tak toto matulovské putování završíme i snímkem jejich rodinné hrobky. Již jsem o Matulově vile psala, také o náhrobku jejich rodiny, ale fotky se při přenosu dat z blokuje.cz vypařily.
Fotky půjdou za sebou postupně tak, jak jsme šli i my.

Matulova vila. Na trámech nad vchodem stojí psáno: Dům tento v boží ochranu svěřujeme – u Matulů ho jmenujeme / hodinu na slunci za celý den – hodinu pro sebe nespoután svoboden
Vilu projektoval architekt Ladislav Skřivánek pro Jiřího Matulu, majitele místních žulových lomů. Na okraji Hlinska, v blízkosti vlakového nádraží, tak v letech 1924-1925 vzniklo unikátní architektonické dílo zdobené po celé ploše sgrafity a žulovými prvky. Vila je v soukromém vlastnictví.

Vila působí trochu opuštěně, nicméně obydlena a opečovávána jistým způsobem je. Netuším, zda byla před cca 5 lety prodána a není-li zde na bytě pouze její dočasný správce.

Tento je malebně zarostlý a co se týká předchozích fotografií, je pravděpodobné, že některý z rybníčků byl zmáčknut třeba dvakrát… ale jsou to fotky pro krásu, tak to neřeším..

Tato fotka a následující mapují půvabné kouty krajiny v těsném okolí Hlinska. Ocitli jsme se tu neplánovaně, protože jsme nedávali pozor a sešli z turistické stezky. Ale nějaká polňačka tu vede a tak houby zle. Ostatně… je tu opravdu krásně..

Kříž kamenný připomínající smírčí zdobí hrob zapomenutého básníka Stanislava Zedníčka. Možná znáte jeho jméno v souvislosti s Vladimírem Holanem. Pod názvem Směju se a sténám vydalo nakladatelství Pulchr v roce 2013 jejich vzájemnou korespondenci. Vladimír Holan si se Stanislavem Zedníčkem v letech 1940 až 1977 vyměnili skoro 250 listů.

Hrob rodiny Adámkovy, jejichž tři muži zanechali výraznou stopu v regionální historii. Karel Adámek (1840 Hlinsko – 1918 tamtéž) byl český spisovatel, národopisec a mladočeský politik. Byl otcem Karla Václava Adámka (spisovatel, kulturní historik a muzejník) a zároveň bratrem Bohumila Adámka (básník, (dramatik a sběratel lidových tradic).
[…] http://rozvedena.blokuje.cz/kolem-hlinska-a-hlinecky-hrbitov#more-936329 […]