Čvc 202016
 

klobásy, tábor hrůzy, Murgaš, Přístav atd…

Návrat do 9. července 2016… Naše první letošní Balda a první uzená žebra.. ó jak by se to chtělo napsat, ale s těmi žebry to tentokrát nevyšlo. A to jsme si plánovali dát si u Přehrady pořádně do nosu. 3 porce žeber, abychom si užili. Bohužel STAŠOVSKÝ OKOUN byl malý závod. Žebra se neudila, polévka nevařila. Grilovala se pouze krkovička, ale když jsme dorazili my, zbyla na nás už jen klobása.

IMG_9914

Klobása za 40 s vlastním pohankovým chlebem. Nepomohlo. Stejně nám ta tučná pochoutka nadělala v břiše pořádnou paseku. Zabral až půllitr kofoly na Baldě v kiosku.

Máme to tam rádi. Tentokrát nebylo moc dobré počasí, tak jsme šli cestou okouknout místní koupaliště ve spodní části zahrádkářské kolonie. Koupaliště jsme ještě nefotili, ale jinak to dnes flákáme. Moc čísel nám do deseti výletů nechybí, a tak jsme nafotili už kde co. Klobásy a koupaliště ještě ne.

Set033from__DSC0300_panorama

Prázdné koupaliště v Poličce. Dnes je docela zima, a tak je zde pouze perzonál. Brána je ale otevřena, co kdyby přijel zájezd otužilců!

IMG_9910

Takový obrovský bodlák jsem ještě nikdy neviděla. Je planý a jmenuje se Ostropes trubil. Já měřím 164 cm a ten bodlák, vyznačující se hrubými, ostnatými bíle vlnitými listy a stonky (wiki) mne o dost převyšuje.

Set053from__DSC0306_panorama

První z rybníků

Set103from__DSC0321

Přejdeme louku podél lesa a už nýs vítá známý areál. Ceny jsou vystaveny, hospůdka otevřená, rybáři soutěží.

Set113from__DSC0324

Už se jen tetelíme při pomyšlení na uzená žebra…

Set123from__DSC0327

Dnes se tu něco bude dít! Vítají nás břízky s fáborky a od 16.00 zde bude pro veřejnost uzavřeno. Co se asi chystá?? Oťukávám pořadatele a on že rybářsjké narozeniny. Vida, a já myslela že svatba..

Set083from__DSC0315_panorama

Centrální rybník Přehrada, kde se soutěží a hospůdka je otevřená každý den.

Set133from__DSC0330_panorama

Ještě jednou to samé

Set153from__DSC0336_panorama

Pohled na ten samý rybník z opačného konce

Set173from__DSC0342_panorama

Poslední z trojice rybníků zvaných Přehrada. Zde uhýbáme ostře doleva svahem hore a po silnici míříme na Modřec (obec bývalých Sudet)Set253from__DSC0366_panorama

Podél silnice kvetou bílé máky a kolikrát nás za ty 2-3 km cesty do obce nemine ani jedno auto. Zato kola jó. V této zapadlé obci, kde končí silnice, je totiž cyklistická hospoda. Miláček pronesl při pohledu na rozlehlý lán, sbíhající se na obzoru do nepřerušované běloby, dialektický zákon kvantity a kvality: Navršená kvantita dává novou kvalitu.
IMG_9918

Cestou na Modřec. Mnohokrát focené staré deformované kmeny švestek. Nechtějí to vzdát a silničáři to zatím neřeší…

IMG_9917

Nízko letící vrtulník si nás prohlíží….

Set293from__DSC0378_panorama

Záběry jsou focené směrem zpět k Poličce, to jen pro pořádek…

Set323from__DSC0387

Modřec, jeden ze tří “křížků”. Na začátku, pak tento Svatý Jan z kamene vytesán, a poslední na konci obce cestou k lesu.

Set353from__DSC0396

BINGO!!! Konečně jsme v pravý čas na správném místě! Ta příšerná rozdrbaná bouda se sprostými obrázky a strašidelnými nápisy patří k dětskému táboru!!! Jen jednou jedinkrát jsem s obavami šla ji prozkoumat a měla jsem pocit, že vevnitř musí být ne jedna mrtvola, ale nejméně dvě! Tak to místo a ta bouda působily strašlivě… no potěš koště… a teď to slouží dětem.

Set343from__DSC0393

U řeky u říčky, třepotá se prápor, stojí u té říčky pionýrský tábor,
to je přece správná věc, pionýrský tábor.
Svolává nás trubka k čtvrthodince ranní, jen pionýr Péťa nechce cvičit s námi,
to je přece špatná věc, nechce cvičit s námi..

Set363from__DSC0399

Příchod do táboru hrůzy

Set333from__DSC0390

Zdráhám se uvěřit, že se jedná o toalety a improvizovanou sprchu. K těmto budkám jsem si nikdy netroufla jít, ale jsou užívané, je k nim vykosená stezka. Neuvěřitelné!!

IMG_9923

Bouda – snad kuchyň a sociální zázemí pro děti…

IMG_9922

Opodál stojící auto zapřené o kolík jen dokresluje bezútěšnost tohoto místa. Ještě bych doplnila tento seriál o žánrový obrázek, který se nám naskytl cestou podél této lokality. V zákoutí tábora se oháněl mohutnou sekyrou zvanou kalač hoch ve věku tak kolem 10-11 let a v jeho bezprostřední blízkosti se “batolil” malý chlapec. Na to se nedalo fakt dívat…

Set373from__DSC0402

Meta dosažena – Balda s léčivým pramenem a otevřeným kioskem. Bude to tak po celé prázdniny nonstop. A 7. 8. v neděli je zde pouť a bude otevřena kaple zasvěcená Panně Marii Sněžné.

IMG_9919

Obdivuji traktůrek. Tovární výroba, traktůrek pochází ze Slovenska a jmenuje se Murgaš. Hovořím s hrdým majitelem tohoto viditelně opečovávaného stroje s dvěma klaksony. Pán je pyšný na účast traktůrku na traktoriádě (už nevím kde, ale to číslo je na korbě stále – 53!!). V bahnitém terénu a silné konkurenci skončil na 2. místě. A když traktůrek odjížděl, zatroubil na nás pro radost z obou klaksonů..

A na závěr ještě jednu domněnku. Několikrát jsem zde zmínila kultovní postavu Rybářského sdružení Vysočina – pana Gazdu. Domníváme se, že ty narozeniny zde odpoledne slavil on a byly 72! Ale není to jisté, jen tak usuzujeme z několika indicií.

A na úplný závěr doplňuji zprávu o Přístav!! Poprvé jsme ho navštívili a dali si něco pořádného k večeři. Je to jiné a kdo pamatuje starý bufítek a jeho hosty, musí být zklamán, ten pábitelský pel je fuč. Ale kdo bufítek nepamatuje, zklamán není. je to tu docela hezké, čisté a nové. Vylepšené. Hromada jídel na výběr, i pro nás. A pochutnali jsme si. Je tu narváno a kdo si chce romanticky posedět na terase u rybníka, musí zarezervovat.

Více o Baldě třeba zde (jedná se o výběr textů a fotek, na blogu se této lokalitě věnuji pravidelně)

http://rozvedena.blokuje.cz/neni-od-veci

http://rozvedena.blokuje.cz/novy-rok-2013-na-balde

http://rozvedena.blokuje.cz/na-zebrech-v-policce

http://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Balda,_Sudety,_Hrebecsko,_cestou_z_Policky/

 

 

 

 

 

 

 

  5 Responses to “Když nevím kam jít, jdu z Poličky na Baldu”

  1. A ten tábor byl fakt tak hroznej? Vždyt je to tábor, tam jsou kadiboudy na místě, ne? Nebyla ta bouda jen sklad podsad?

    A Rychtář! Že jste si nedali Rychtář! Kofola na klobásu mi zní děsivě.

    • Liško, ta bouda je strašná. celé roky jsem nenalezla odvahu se k ní podívat. A ty záchody a sprcha nebo co to je… to jsem považovala za nějaké polorozpadlé zbytky staré střelnice nebo co. Tam jsem ani nešla. Že by to byla táborová zařízení ??? Ani nápad… Bála jsem se těch míst, šel z nich strach. Příště nafotím víc, to musím zdokumentovat…
      Já pivko nepiju, protože mně vůbec nechutná a “řidič” ho odmítl. Tu kofolu jsme si dali až po další hodinové chůzi na Baldě. Jo, fakt to pomohlo:). My jsme skoro vegetariáni, tak to máme asi jinak nastavený. Kofola u nás působí asi jako pivo. Vydezinfikuje žaludek a je hotovo 🙂

  2. Prima rybníček. Až někdy zas pojedu tamotudy…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient