Led 042021
 

Velký návrat na jih

Tak jsme zase tady! Vrátili jsme se dokončit druhou část nedávno zamýšlené a neuskutečněné trasy. Byla to podzimní sonáta ale dopadla neslavně. Návrat potmě zoraným polem a den poté atak borelky. Ale co když to tak “mělo být”↑↑↑?!

Zaparkovat jsme zamýšleli v Cibotíně někde u kapličky, ale záhy jsem od toho záměru upustili. Už tu nebylo tak vlídně jako posledně – u Fofrstodoly, kterou jsme tak obdivovali, byla cedulka se zákazem vstupu jakože soukromý majetek, to ale je OK, chápu a nelezu, ctím. Loď s kozama stále kotvila na místním moři, ale chyběla červená mlátička a poštovní dostavník. Přibylo sice Ježíškovou doupátko z chvojí, ale co nejvíc jsme postrádali bylo slunce. Ale s tím nic nenaděláš. Musíš ho rozsvítit v sobě.

Zaparkovat jsme se na návsi obávali, s autem jsme se zde cítili jako vetřelci, ale nakonec jsme s mírnými obavami skončili u posledního domu “tam nahoře”, u mohutného listnáče s křížkem a dalekým výhledem /na mapě start/.

Jen tak krátce si pocourat přírodou – to byl náš cíl. Po zelené do České Bělé. Nevyšlo to ale, protože terén byl prostupný jen pro dobrodruhy, co mají rádi bahnitou cestu rozježděnou tím mohutným traktorem s velkými koly, který ze sebou tahá klády. A v lese dědictví kůrovce – holiny, hromady větví a klád, mokro, blátivo, neútěšno.

A tak jsme se do České Bělé vydali po silnici. Tak trochu jsme kopírovali terén turistické cesty ve smyslu, že jsme zprvu klesali k lesu, přešli potok v jeho úžlabině a pak jsme zase stoupali do civilizace, do města. Bylo tak nějak pošmourno, nebe skoro u země a cestou nikde nikdo. Ale věřte, že i tohle pochmurno a liduprázdno nás nakonec pobavilo a potěšilo. Cestou zpět jsem se stále nevěřícně ohlížela, radostně hýkala nad každým bordelem u cesty a zdravila krávy, které nás sledovaly, protože jsme je rozptýlili. Stejně jako ony nás! Prostě po přechodu silnice 1. třídy ze Ždírce do Havlbrodu jsme se ocitli v Balnibarbi jak ho známe z filmu Případ pro začínajícího kata. A to nás nadchlo! Kdo by to řek – výlet, který se zprvu jevil jako propadák, se nám tak pěkně vyloupl! A na jeho konci ještě čekalo překvapení!

Mlhavo a stoupáme směrem do České Bělé, pohled zpět
Přejdeš dopravní tepnu a ocitneš se .. na konci světa
Blížíme se k Balnibarbi a čekáme že se u cesty brzo objeví mrtvý zajíc v oblečku, stejně jako ve filmu scénáristy a režiséra Pavla Juráčka.
Opuštěný dům, kde se mj. vyráběly umělé stromy
Náměstí , nahlédněte do dvora bývalého hospodářského komplexu
Zde bývala hospůdka se zahrádkou
mapy.cz 2015, úžasná atmosféra
Už to nefunguje
Náměstí směrem ke kostelu
Informační schránka u kostela
Jesličky. Ano, je to dojemná scéna, ale já už nemohu vidět dřevěné amatérské sochy. Je jich všude jak naseto. Hlavně zrůdných hastrmanů. Je to smrt!
Detail poštovní schránky. Kde se to dá safra koupit?
Opouštíme toto trudné město (tak se nám představilo) a loučíme se s jedinými živými tvory zde spatřenými
Loučíme se s Balnibarbi
Fotím poslední záběry
Malebné zákoutí
Neodolám a ještě jednou
Mám ta výtvarná zákoutí ráda
Pohled na státovku 34, Šibeniční kopec s kaplí a viadukt
Už od minulého výletu mne lákala ta skupinka stromů vpravo od cesty s boudičkou, tak jsem si ji šla vyfotit
Boudo boudičko, kdo v tobě přebývá?
Jaké bylo moje překvapení, když se přede mnou objevila stříbřitá plocha skrytého rybníčku. Krása!
Dost jsem se tady motala a fotila, a když jsem už poodešla zpět na silnici, přijelo k boudě červené auto. Otočila jsem se k chaloupce zády, k Cibotínu čelem a za chvíli už tam nebylo. Myslím, že to nebyla náhoda.

A také nebyla náhoda, že jsem si v čerstvých Lidovkách, příloze Kniha roku 2020 přečetla, že to letos vyhrála kniha Daňi Horákové O Pavlovi. Ten Pavel je režisér Pavel Juráček.

Pozn. Kliknutím na obrázek – otevřít na nové kartě – si ho zvětšíte. Editace se mi záhadně rozházela nebo co a nechci v tom příliš šťourat.

  7 Responses to “Kdo by sázel na silnici?!”

 1. Sázet na silnici je fakt blbost, a to jak brambory, tak i jiřiny!

 2. Ahoj zuzi, koukám, že u tebe to normálně funguje!
  Komentáře viditelné… u mně to nejde, achjo.
  Jdu pátrat dál.

  hezký nový rok!!

  • zkouška rozhlasu.. mně blbnou po NR obrázky, alespoň u mne je vidím zdeformované, ale dají se rozkliknout na nové kartě a ještě jsem narazila na něco, joo už vím!!! Když mi někdo napíše koment, tak mu nepřišlo upozornění na mejl, ale to se samo srovnalo, Rowdy a ty už zahlásilo!!! Ještě skouknu ty obrázky, jestli to budu umět srovnat do latě. Jsou tam na to nějaký udělátka, ale někdy se do toho bojím šáhnout, abych ten systém nevyužila k tomu, že to sprasím ještě víc. Musím opatrně :§. Před několika dny mi poslal pan Kubíček mejl, že jestli chci zaplatit hosting za předloni a letos, tak jsem kývla a přišla před dvěma dny faktura 1300,-. Za to jsem se dostala do nějaké kategorie celebrit, že mi budou blog opečovávat nebo co. Teď to skopíruju a když se to ztratí, bude to u mne na blogu.

 3. Liško, ty máš s tím nějak hnutý, ztratily se ti i starý komenty, popros pana Kubíčka o fakturu a zásah:
  kubicek@pnm.cz, tel. +420 603 48 78 48

 4. Z některých fotek na mne dýchly nostalgické vzpomínky na život v “reálném socialismu”
  Nemají tam ještě pivo za 2,50 a cigára za 4 Kčs? 🙂

  • Jo… taky bych to tipovala, že se tam zastavil život. Město jsme našli liduprázdné, všechno zavřené, byla tehdy ta neděle zavřených dveří :)..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient