Dub 052019
 

Celkový přehled

 

 4. den, sobota 28. 4. 2018 –  Máme za sebou 26 Jurkovičových hřbitovů a na čtvrtý den nám jich zůstalo 5, respektive 6, protože  máme ještě jeden rest, ve 2. dni jsme nestihli navštívit nejvzdálenější hřbitov Łużna-Pustki.

Čeká nás tedy:  Uście Gorlickie [57.], Rotunda  [51.], Regetów Wyżny [48.], Wysowa  [50.], Blechnarka [49.] a Łużna-Pustki [123.] 

Tento den, náš poslední – ale pozor, ještě nás čeká malá procházka obcí Chmeľová a cesta domů, byl asi nejpodivuhodnější ze všech  čtyřech hřbitovních. Jeli jsme do zadní Haliče naslepo, sice stoprocentně připravení, ale stav hřbitovů jsme dopředu nezjišťovali. Proto je to s tou podivuhodností jen momentální dojem, vzpomínka, reflexe, protože každý den byl krásný něčím jiným a počítá se i ten druhý, deštivý.

Dnes jsme den nezahájili tradiční bohatou snídaní, ale najedli jsme se na polské benzínce. Ta byla naší první zastávkou, protože hřbitov vojenský Uście Gorlickie [57.] byl hned vedle. A pak už to zase šlo jako na drátku – na improvizaci, nesjízdné cesty a dorozumívání s místními obyvateli jsme si už zvykli. Ale krása Jurkovičových hřbitovů nás zaskočí vždycky. Anebo opačně, jejich špatný stav. Přesto genius loci funguje i zde.

Faktory, jako je odlehlost, těžká dostupnost, opuštěnost a menší atraktivita lokality spojená s nezájmem veřejnosti, bránící u některých hřbitovů jejich rekonstrukci, vynahrazuje půvab zdejší karpatské krajiny, do které je hřbitov zasazen. A cesta k nim, to je další bonus! Výhledy do krajiny  měnící se s převýšením, které musíte zdolávat,  a nakonec odměna. Někdy si hřbitov holt musíte tak trochu zasloužit!

Ale k věci. Zbývá nám 6 hřbitovů, ukončení celého cyklu a  Chmeľová.

4. den přehled

Na celkové mapě (kliknutím do reálu) náš dnešní plán:  začínáme na čísle 26  Uście Gorlickie [57.], pokračujeme 20 Rotunda  [51.],  17 Regetów Wyżny [48.], 19 Wysowa  [50.] a 18 Blechnarka [49.]  a  Łużna-Pustki [123.]  je severně, mimo oblast tohoto znázornění.

4. den posledni Luzna -Pustki

 Cesta z 5. navštíveného hřbitova – Blechnarky do  Łużna-Pustki [123.] 

Hřbitovy navštívené /4. den / 28. 4. 2018

Tento přehled bude sloužit k přístupu na jednotlivé články (hřbitovy jeden po druhém), jejichž odkazy sem budeme postupně vkládat. V článku najdete i odkazy na fotogalerii na rajčeti a zonerama (nezkomprimované fotky).

1. Uście Gorlickie 57

2. Rotunda 51

3. Regetów Wyżny 48

4. Wysowa 50

5. Blechnarka 49

6. Łużna-Pustki 123

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient