Bře 032019
 

Celkový přehled

 

 3. den, pátek 27. 4. 2018 –  Máme za sebou 22 Jurkovičových hřbitovů a na třetí den jsme si naplánovali jen 4 –   [43.] Radocyna, [ 44.] Długie, [ 45.] Lipna, [ 53.] Czarne.

Den skončil a museli jsme uznat, že naše tušení ohledně těžší dostupnosti jmenovaných hřbitovů se potvrdilo. Celý den jsme se pohybovali v takřka liduprázdných horských údolích a místo silnic nás čekaly pouze zpevněné cesty, v mapě mnohdy značené jako cyklostezky. V místních končinách je ale cyklostezka něco úplně jiného než u nás; slouží otrlým osobákům i náklaďákům – vejtřaskám (cyklistu jsme zde mimochodem nepotkali ani jednoho) a je na své použití svou šířkou přesně dimenzována  Ne tak kvalitou, a proto se nikdy neví, kdy a kde budeme muset auto odstavit a dojít pěšky. Na dobrodružství bezhlavé jízdy po místních komunikacích normálním osobním autem prostě nemáme koule a musíme se postarat hlavně o to vrátit se večer zase domů, do Chmelové. Včera pršelo a kdybychom někde uvízli, strávili bychom zbytek dne vyprošťováním.

Dlužno dodat, že kdekoli jsme auto odstavili, naše jediná starost byla ta, aby bylo vedle něho dost prostoru pro projetí domorodých vozidel bez bázně a hany. Jinak zde bylo srdečné, vstřícné a přátelské prostředí. Cítili jsme se zde příjemně a uvolněné. Tím chci říci, že jsme vozidlo odstavili tam, kde už to dál nešlo, bez obavy z jakýchkoli následků.

Tato oblast, původně hustě osídlená Lemky (rusínské etnikum), byla po druhé světové válce v akci Wisla vysídlena a doslova rozbagrována. V krajině zůstaly jen chabé stopy po lidské činnosti… občas schýlený pravoslavný kříž u cesty, zbytky zaniklého hřbitova, staré ovocné stromy, cesty a obrysy políček ve stráních… však uvidíte na fotkách.

“Během druhé světové války byly karpatské rusínské oblasti zpustošeny frontou a následnou občanskou válkou. V roce 1945 byly rozděleny mezi Polsko a Sovětský svaz. Aby polské úřady natrvalo odstranily problém s nepoddajným lemským obyvatelstvem (mezi nímž nacházely útočiště i početné partyzánské jednotky ukrajinských banderovců), rozhodly 29. března 1947 o hromadném vysídlení Lemků do západního a severního Polska (Dolní Slezsko, Pomoří a Mazursko) v rámci tzv. operace Visla (též „akce W“). Lemkovsko tak bylo během čtvrt roku prakticky vylidněno. Návrat v letech 1957−1958 byl povolen jen nepatrné části a oblast postupně osídlili Poláci”   Výňatek z Wikipedie.

treti den mapa

Na mapce jsem zakroužkovala oblast našeho zájmu. Hranice jsme přejeli v Polianskem sedle a pokračovali do Wyszowatky – objektem našich zájmů byly hřbitovy označené body 13 a 22. Poté jsme se vrátili zpět do Nižné Polianky a pokračovali na Becherov. V sedle Dujawa jsme opustili Slovensko a na okraji vsi Konieczna navázali kontakt s místním obyvatelem, který nám ze dvou možností poradil kudy dál.

treti den maapa

Mapa s označením hřbitovů

Třetí den jsme se pohybovali mimo civilizaci a konečně jsme měli možnost více se projít a pozorovat krásnou karpatskou krajinu. Hřbitovy jsou pro návštěvníka bez tereňáku těžko dosažitelné a tato krajina je ještě bohudík turisty zanedbávána a není tu vybudována ani turistická infrastruktura. Proto se tu cítíme tak hezky. Jen ty hřbitovy nás dnes vůbec nepotěšily….

Hřbitovy navštívené / 3. den / 27. 4. 2018

Tento přehled bude sloužit k přístupu na jednotlivé články (hřbitovy jeden po druhém), jejichž odkazy sem budeme postupně vkládat. V článku najdete i odkazy na fotogalerii na rajčeti a zonerama (nezkomprimované fotky). A tak tomu bylo a bude i každý předchozí a následující 4. den.

Dlugie - kopie

Czane - kopie

Set333from__DSC4641

Set403from__DSC4662

A zase jdu do toho. Nechci se rozptylovat jinými výlety, akcemi anebo Jednou větou (jedním dnem a jednou větou), ale už bych byla fakt ráda aktuální. Tak dám alespoň fotku podléšky z Rakouska z minulého týdne, most v Gmundenu a náš nový výrobek – tousťák ze špaldové mouky (recept bude).

IMG_20190219_134646

IMG_20190219_141110

IMG_20190207_103052 (2)

 

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient