Kvě 132014
 

Prohlíželi jsme si Prahu z věže kostela sv. Václava v Bohnicích

Kostel svatého Václava se nachází v areálu bohnické psychiatrické léčebny naproti hlavnímu vchodu. Je postaven v secesním slohu a byl dokončen 1.11.1919 podle architektonického návrhu V. Roštlapila.

Za druhé světové války sloužila kopule kostela jako orientační bod pro letecké útoky spojeneckých armád a německé velitelství uvažovalo o zbourání věže. Katastrofou pro kostel sv. Václava byla léta 1951–1956, kdy se s dalšími objekty areálu léčebny stal stanovištěm protivzdušné obrany Prahy. Kostel byl odsvěcen, všechen inventář byl odvezen. Budova byla využita nejen jako pozorovatelna místního vojenského útvaru majícího ve správě část léčebny (věž kostela je výše petřínské rozhledny), ale také jako skladiště .V roce 1990 byl ve zcela zdevastovaném stavu předán zpět léčebně, následně byly zahájeny rekonstrukční práce a  11.2.1993 byl kostel znovu vysvěcen.

Kostel sv. Václava patří léčebně a slouží celoročně k liturgickým, kulturním a terapeutickým programům. Na zajištění bohoslužeb se podílí ekumenický Tým spirituální péče PLB, který je koordinován nemocničním kaplanem – jáhnem Mgr. Jaromírem Odrobiňákem.

Pan Jaromír Odrobiňák byl velice laskavý a provedl nás před časem před nedělní mší přístupným interiérem kostela. A také nám později předal kontakt na pana Jiřího Kohouta, který jediný nám mohl umožnit vstup do věže kostela, kam se běžný návštěvník vůbec nedostane. A vlastně ani neběžný… jak jsme byli později informováni. Dodnes nevím, jak se to celé podařilo, že jsme si nakonec opravdu mohli prohlédnout Prahu z věže kostela sv. Václava a dostat se až zcela nahoru. Měli jsme velké štěstí a každý po nás už bude mít smůlu… Ano, měli jsme štěstí – na hodné a vstřícné lidi. A dostali jsme svolení o tom napsat a fotografie zveřejnit.

IMG_0899_900_901_tonemapped

Kostel sv. Václava, Bohnice, věž je vysoká 55 m

IMG_0905

Věž kostela – fotografie Prahy jsou pořízeny z prstence oken pod kopulí, pan Kohout nám tři okna vyňal z rámu. Po žebřících jsme vystoupili až do nejvyššího bodu věže – malého prostoru s okénky nad kopulí. Zde se již fotit nedalo.

IMG_0896

Pozůstatky vojenské pozorovatelny

IMG_0893

Stoupáme do věže

IMG_0839

Betonová místnůstka pod kopulí, kde ze třech míst fotografujeme Prahu z výšky

IMG_0881

Zachováváme posloupnost, po žebříku do kopule – zde jsou zbytky vojenské techniky – monitor a nějaká bedna…

IMG_0882

A z kopule po žebříku nad kopuli…

IMG_0880

Poslední místo, kam se lze dostat, ale fotit zde nejde. Vše je zakakáno holuby a jeden zde dokonce zrovna tábořil. Člen ostrahy ho před naším příchodem sem vypudil.

IMG_0852_3_4_tonemapped

Pohled na vstupní část léčebny

IMG_0867_8_9_tonemapped

To samé – vstup do areálu PLB

IMG_0864_5_6_tonemapped

Bohnický areál… zelená oáza města, klidné zákoutí přístupné komukoli…

IMG_0849_50_51_tonemapped

Pohled na některé z pavilonů

IMG_0846_7_8_tonemapped

Dívám se dolů…

IMG_0843_4_5_tonemapped

Jako zdálky viditelný maják vyčnívá nad celým areálem vodárenská věž ústavu. Jejím tvůrcem je opět Václav Roštlapil. Věž je 45 metrů vysoká a celou léčebnu zásobuje už od roku 1908.  Zajímavé je, že ve věži najdeme hned několik nádrží.  Největší nádrž, která byla určena pro shromažďování studené užitkové vody, je umístěna ve vrcholu věže a má objem 300 m3. O něco níže bychom našli jediné dvě dosud funkční expanzní nádrže o objemu pouhých 5 m3, jež jsou využívány pro regulaci tlaku otopné soustavy areálu. O patro níže najdeme nádrž na teplou (70 stupňů) vodu o objemu 120 m3 a úplně dole je nádrž na míchanou (40 stupňů) vodu dopravovanou do ústředních lázní léčebny. V roce 1972, když byla celá léčebna napojena na městský vodovod, přestala vodárenská věž plnit svojí funkci.

  IMG_0840_1_2_tonemapped

IMG_0883_4_tonemapped

Hle, Petřín

 

IMG_0873_4_5_tonemapped

IMG_0870_1_2_tonemapped

IMG_0891

Zvony zde nejsou, ve 2. sv. válce byly zrekvírovány; u stropu dvě funkční ozvučná zařízení, nahrazující jejich funkci

IMG_0897

Kostel je využíván velmi volně a všichni jeho uživatelé se mezi sebou dokáží domluvit.. inspirativní přístup

IMG_0910_1_2_tonemapped

Pár kroků za otevřenými vraty léčebny… pohled na kostel

IMG_0913_4_5_tonemapped

Na okraji města…

IMG_0916_7_8_tonemapped

A zase zpět v parku..

IMG_0907_8_9_tonemapped

Fungují zde vedle sebe dva malé bufety…

Fotografie z interiéru kostela:

http://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Kostel_sv._Vaclava_PL_Bohnice

Věž:

http://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/PLB_kostel

Více o PLB se dozvíte na tomto blogu:

http://www.prahaneznama.cz/praha-8/bohnice/psychiatricka-lecebna-v-bohnicich/

  2 Responses to “Ještě teď tomu těžko uvěřit..”

  1. Prosím, změňte si odkaz na http://www.prahaneznama.cz/praha-8/bohnice/psychiatricka-lecebna-v-bohnicich/ – blog už neexistuje, díky PR

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient