Zář 202019
 

2019 – srpen Srpen

 1.    U svitavské Mily a radost veliká. Hostina náramná, kulajda, sladká roláda, tuňáková pomazánka, rajčata v listovém těstě, miletínské modlitbičky, nápoj z aloe, kávička, domácí limonáda… je tak příjemné nejen někoho hostit, ale snad ještě více být pohoštěn. Překvapil mne jindy nenápadný Milin manžel. Dnes mluvil. A byl bezprostřední.
 2.    Pátek mi přijde jako sobota. Vstáváme o půl desátý a sázím JOSTU od Mily. 5 větví píchám do země. Snad se uchytí.
 3.    Hurá, zítra se bude lítat! A vyrazíme brzo ráno do Hranic. Dnes ale vařím kyselici a zodpovědně a úsporně se balím. Jsem unavená.
 4.    Vstávám po páté a dolaďuji odjezdové záležitosti. Krásné počasí se v Hranicích začíná kazit. Miláček skládá kluzák a já vyrážím lesem do Lipníka. Mám štěstí. První liják přečkala v boudě na cyklostezce, druhý na autobusové zastávce. Svým charismatem jsem zaujala autobusáka a jednoho cestujícího. hahaha. Miláček nevzlétl.
 5.    Trháme na letišti mirabelky a jedeme domů.. doma šichta do jedné v noci. Vaříme vývary kapří a hovězí a 20 sklenic marmelády. Bolí nohy, záda a jsem zcela vyčerpána.
 6.    Zážitek dne. Ten nejubožejší z ubohých bílých maká vedle u cikánů a cigoši celý den sedí a čumí.  Na něho a dolů do ulice. Večer volal Ota a ráno mě oslovil “skvěle naladěn” BM. Nic to se mnou nedělá.
 7.     Tak ne, samotář Lubor stále chodí ráno ulicí nahoru ve stejný čas – kolem deváté. Miláček dnes drží jaterní detox, já ne. Večer jsem se zahloubala do životopisu Kamila Lhotáka. POPRVÉ. Přečtu si knihu jeho syna, ale až dočtu tu o Magorovi, mám jí rozečtenou 2 roky???
 8.    Do místní ankety Osobnost města přišlo jen 17 tipů, takže krach. Ani já jsem nehlasovala. Miláček odjel na letiště a já vydolovala z knihovny Odvedu vás do Sierry Madre Foresta Cartera. Vzpomněla jsem si na ni. Kolem je tolik marastu…
 9.    V očekávání příjezdu holek zpracovávám suroviny na jídlo. Vařím a ladím až do deseti, pak padám na lůžko.
 10.    Dnešek jsme měli strávit s holkama v Havlbrodě u syna. Plán zhacen, byla jsem odvolána z ranního pochodu na starou dráhu. SAFRA!
 11.    První den na chatičce v Maštalích. Jsme tu 3 holky a budeme tu týden sami hospodařit. Průchod roklí u koupaliště a objev kulaté bílé houby s vnitřkem jako zelený průjem. Tu neznám.
 12.    Pěší výlet do Proseče, sbíráme houby, ale hlavně borůvky a ostružiny. Děláme marmelády a držkovou z kotrče. Zážitek dne – zíráme na sebe se srnkou, pak se otočí a pomalu odchází. Při návratu nás chytla průtrž. Přečkala jsem ji pod stanem borského bufíku, holky utíkají deštěm domů a přijely pro mne.
 13.    Marmelády nás baví, ale dnes už naposled si slibujem. Celý den zase trháme ty lesní plody a na chatičce marmeládujeme. Další houbová jídla a došlo kafe. Zítra civilizace.
 14.    Úvodem Skuteč. Povinnosti, zahrada a TESCO. Je podivné potkat jogína Honzu z ašrámu při nákupu v TESCU. Je to jeho žena? Jsem opatrná. Pak tradiční hledánía sbírání kuliček (airsoftových) a večer úchvatný domácí nanukový pohár v chatičce.
 15.    Kulturně v Litomyšli. Úžas z prostoru v galerii Kubík a Zorka Ságlová, sestra Magora, myslela jsem že její doménou byly je landartové akce a hle! ona i malovala a skvěle a hravě. Nadšení z Červené věže, patří k restaurátorské fakultě a charismatický asi učitel makající zde  přes prázdniny a jeho neobvyklé poznámky… vylez zbabělče.. a platit jen když se vám bude výstava líbit … a touha projít trasu čtyřdenního pochodu Vysočinou podle Váchala, Portmana a Mackové… Těžký úkol, zatím ji zdolalo jen 8 poutníků…
 16.    Nikdy neustupuj, Nikdy se neboj, Nikdy nezapomeň – heslo z včerejška a dnes Chotovice! Neplánovaný výlet, neznámý cíl a radost největší. Díky neznámému, který nás upozornil na vyhlídku, rozhlednu a ještě NĚCO jiného. Obří pýchavka, retrováha z odpadového koutku a zase švestky na marmošku. Vracíme se ověšeni jak bezďáci. Ráno s Emmou připravujeme ochutnávku marmelád.
 17.    Sobota, nepovedený den. Sami se Zorkou v lesa, Emma za trest sama doma. Napjaté ticho, byla jsem ráda, když jsme se v půli cesty rozešly a každá došla domů jinou cestou. Chybí mi kuráž, tak celkově a … hadí síla.
 18.    Dokonalý úklid chatičky přináší klid a uspokojení. První návštěva Honzy. Jsem v útlumu, omlouváme se navzájem. V lepší časy ale nevěřím..
 19.    Těším se na miláčka, až večer přijede, čeká nás šichta – další špendlíkové marmošky. Spolu s dary jich už máme kolem 40 a jedeme dál. Je to radost.
 20.    Zase spolu. Je nám dobře.-
 21.    Proč na mě ten cigoš odvedle furt tak urputně upřeně kouká? Tupě bez výrazu. Napodobila jsem ho. Nevydržel, uhnul očima první.
 22.    Den plný blbých lidí a blbých příhod… až cesta z Moravské Třebové nás rozveselila. Na silnici od Poličky jsme potkali víc než 10 přívěsů s kluzáky… nedoletěli…
 23.    Harmonické soužití přešlo v mlčící nesoulad… Ach jo..
 24.    Ono to půjde! Na vlakáči setkání s Davidem S. – naše společná láska jsou Maštale. Holky a Honza! Hezký den. Honza měl 22. 29 let. může ven z areálu. Dostal od nás dárek – sportovní boty a gumáky.
 25.    Rozjíždíme se domů – Zorka dostala od miláčka nanohoubičky a naše trojka z a m a Emma vyráží na týden do maštalí na chatičku. V Roudné u koupalka setkání (po 6 letech??) s Milánkem pohádkovým princem z královsvtví písmenek, co jsem ho vymyslela. To bylo radosti, objímání a pusinek. Opustil i dančí klobásu s brusinkami.. jen ten jeho šílený cykloobleček jeho majestát moc nepodpořil..
 26.    Zapomenuté cestičky zarůstají a křižují je staré spadlé stromy. Změna – miláček už nebrblá a bere to jako přípravu na budoucí potenciální partyzánskou válku.
 27.   Houbová kalamita!!!
 28.    Další partyzánský přesun do Chotovic. Probíjíme se do civilizace trním, roštím a odpadky. U kostela objevujeme “osvícenou chlupu”.
 29.    Přesun do Moravské Třebové a Svitav. Dříve luxusní sekáč zavrhuji, ale Emma je ve svém živlu. Jinak .. jediný den bez sbírání hub. – úleva..
 30.    Túry neznačenými stezkami do Boru a zpět. Milujeme oba nové bufítky zde, v každém hodujeme. Limča bezovka, višňový a švestkový Bernard.. Zase ty houby a cestou zpět potkávám v tom nejméně očekávaném místě svoji bývalou kolegyni z práce. Nevěřím svým očím a zprvu si to nepřipouštím. Až když se ozve ona, uvěřím…
 31.    Zase radost… Kazatelna, Kolumbovo vejce, Kříž, v prvním z bufíků kokosovomalinová zmrzka.. cestou zpět obdivujeme tyto  staré známé skály zezdola, mávám neznámému turistovi na vrcholu Kříže a zase ty houby… v druhém bufetu 3 podivíni, snad i ztroskotanci, jeden z nich uhaduje má přání a plní je (voda, nůž), jak milé. Takové nenadálé okamžiky miluji, stejně jako pocit, že v Maštalích potkáváme stále stejné lidi a poznáváme se navzájem. Haha, říkám Kupadla a směju se.. a každý obdivuje náš nadupaný koš – houbák.

 

 

  6 Responses to “Jedna věta každý den / poosmé”

 1. Odvedu vás do Sierry Madre četla jsem ji asi před dvaceti lety a nezapomněla jsem na ni. Moc pěkná knížka.

  • Ahoj Barčo, omlouvám se za prodlevu, jak říká Špidla “situace se změnila” něco se šustlo a přestala mi chodit upozornění na mejl, a sem teď zavítám jen když mám záměr blogovat… Ano, a ještě od toho samého autora Škola Malého stromu. Je nepochopitelné proč mi tak dlouho tyto dvě knihy unikaly. Až když jsem kdesi přečetla, že “Škola” je nejoblíbenější knihou Jiřího Žáčka, tak jsem zavětřila..

 2. Vlastně se těším na pomalé podzimní dny – mám tam v plánu i knížky 🙂

 3. Jééje, to je nějak děsně aktivní, samý zavařování a houby, to bych se z toho zvencla a vůbec by mě to nebavilo. To je super, že někoho to baví a dělá to a jíá si pak sním něco ze skleničky :- ))

  • Nojo, ty houby jsou fajn když se touláme lesem a hledáme a nalézáme, pak už je s tím práce, marmelády děláme protože si vyrábíme jogurtové nápoje z domácího mléka, a to je velká dobrota, jsme v tom hromadění jako zvířata co se připravují na zimu a krušné časy :)). Ale baví nás to, makáme na tom oba, tak to tolik času nestojí…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient