Dub 132019
 

Moravská galerie uvádí :  V kůži Dušana Jurkoviče

Na poslední chvíli jsme si udělali živelný výlet do Brna (výstava je zde už takřka rok v provozu a po velikonocích končí) a musím přiznat, že jsem si v tom chvatu den předem přečetla jen pár prvních vět … Každá stavba, kterou architekti řeší, má svoji výlučnost. V každé z nich ale můžeme nalézt část osobnosti jejího autora. U některých je patrný důraz na reprezentaci a estetickou kvalitu stavby, některé uchvátí promyšleností architektonického prostoru. Jiné charakterizuje nápadná stavební konstrukce nebo odvážná technická řešení, u jiných je prvořadým zájmem dokonalé zorganizování všech dějů, které se uvnitř nebo vně stavby odehrávají… a to mi stačilo. Zítra prostě jedééém!  Chystáme se na Náchodsko, a tak jsem zavětřila nějakou inspiraci.

Navštívit znovu Jurkovičovu vilu bylo fajn (zde a také zde ); ale přijet na výstavu a netušit o co jde je přinejmenším velmi zvláštní, podezřelé a podivné. No a právě to se nám přihodilo. Jeli jsme na výstavní panely a ono se zatím jednalo o výstavu novodobého nábytku v konceptuálním duchu, kterým prázdné prostory vily vyzdobila skupina a1architects s.r.o..

Po úvodním překvapení a uvedení do obrazu jsme ale byli nakonec rádi, že jsme po letech zase zde a můžeme se prohánět vilou sami, jen s lejstry  v podpaždí a objevovat a kochat se vším co Jurkovičova vila nabízí.

Set053from__DSC2615

Fotkou z naší první návštěvy (2015 březen) dokumentuji sytě modrou barvu, pařížskou modř?, která architektům učarovala a všechny své realizace v této barvě vyvedli.

IMG_20190409_1121500

Vstup do objektu – dřevěná vrata s půlkulatým motivem, který Dušan Jurkovič inspirativně využil u vojenského hřbitova Regetów Wyżny 48. (navštívíme po Rotundě)

IMG_20190409_112214

Vstupní branka (modrá barva v kombinaci!)

IMG_20190409_113753

Průvodce předpokládal, že jsme viděli film V kůži Johna Malkoviche (drama z roku 1999) – odtud prvek sníženého vstupu, ale neviděl ho ani jeden z nás. Nicméně název je nám dobře znám, žeby kultovní film?! –  Tak to brzy napravíme si slibujem. 

_DSC6394_5_6_panoramaa

Secesní vila z roku 1906, spolu se svou zahradou, umístěná v okrajové lokalitě Brna na úpatí Wilsonova lesa, je pozoruhodná z několika hledisek. Její architektura spojuje mnoho tehdy módních stavebních stylů spolu s lidovou architekturou a nezdá se mi vůbec, že by byla projektována na efekt. Je velmi uživatelsky příjemná a nabízí dostatek intimních prostor pro rodinné bydlení. Nechybí zde ale ani společenské a částečně i výstavní prostory. Vše v přívětivém lidském modulu. Řešení domu se odvíjí od základního prostoru, kterým je schodišťová hala, spojující přízemní společenskou část s dalšími prostory v horním patře.

IMG_20190409_121301

 Detail robustního podpěrného sloupku ochozu patra s lidovým motivem

_DSC6417_8_9

 Pohled na vstupní halu s ochozu horního patra 

Dušan Jurkovič prodal vilu roku 1919. V době mezi válkami několikrát změnila majitele. Poslední vlastník ji prodal 30. června 2006 a vilu i s okolní zahradou nyní spravuje Moravská galerie v Brně. Roku 2009 byla zahájena rekonstrukce objektu, jež měla za cíl přiblížit objekt původní podobě, vytvořit stálou výstavní expozici a zároveň jej adaptovat pro nejrůznější výchovné, vzdělávací a společenské aktivity. Tato rekonstrukce byla dokončena v březnu roku 2011 a vila byla otevřena pro návštěvníky 1. dubna téhož roku.

Ale dost bylo vily; jsme tu na výstavě nábytku, tak to omrkněte na fotkách a můžete se přijet podívat. Výstava trvá do 24. dubna.

_DSC6400_1_2

Umělecká instalace v místnosti vedle vstupní haly (Jurkovičovi sloužila v jistých fázích jako výstavní a podnikatelská – nábytkové soubory).

Mladý muž, který nás uvedl do vily, objekty výstavy klasifikoval pojmem konceptuální. No, já nevím, ale zdá se mi to modré nadělení zde docela střízlivé a vytvořené s respektem a úctou k Dušanu Jurkovičovi. Pod slovem konceptuální si představuji bezbřehou divočinu bez jakýchkoli zásad vytvořenou intuitivně člověkem uměleckého ražení za účelem šokování tradičního milovníka umění. A to se zde neděje.

Kromě modré barvy byly spojujícím prvkem výstavy i pingpongové míčky. Nacházely se i v tomto prostoru, v jakémsi výdejním zařízení, visely všude kde se to hodilo na niti ve futrech, takže je návštěvník vhodného vzrůstu svým vstupem jemně rozkýval.

_DSC6382_3_4

Lustr je geniální, škoda že jsem na místě nezkontrolovala fotku. Zde je vidět pouze jeho spodní část – elektrické vedení ozdobené dřevěnými prvky, které tvoří obrácenou pyramidu. Velmi působivé v prázdném prostoru v kontrastu se střízlivými geometrickými tvary stolu a stoliček. Prostě v kůži  Dušana Jurkoviče.

IMG_20190409_114707

 Pohled z okna na zahradu

_DSC6409_10_11

Kvazi-pingpongový stůl s podstavci s policí v horním patře

_DSC6412_3_4

Další sytě modrá stolička ve výklenku místnosti s pingpong-stolem, netuším, zda to má být evokace toalety, včetně závěsu na modré tyči…

_DSC6415

Zkoušíme vzít za každou kliku a občas něco objevíme. jako zde v temném prostoru toto letiště. Hahaha, bílé kůže… jak by se na ovčí kůži asi  vyjímal Dušan Samo Jurkovič v lidovém kroji???

IMG_20190409_115242

Fotografie Dušana Jurkoviče převzata ze zdejší výstavní expozice mapující jeho architektonické aktivity

IMG_20190409_120229

Návrh pomníku Jána Kollára v jeho rodných Mošovcích – realizován bohužel nebyl – ale neuniklo nám, že vychází částečně ze svého projektu vojenského hřbitova KREMPNA 6. 

_DSC6420_1_2

Prostory v podstřeší jsou nově upraveny pro edukační účely. Když jsme zde byli před 4 lety, ukazovala nám tento prostor slečna průvodkyně v původním stavu, ještě prázdný a nevyužitý.

Popojedeme.. snad nám žádná modrá instalace neunikla.. i když něco mě ještě napadá… co ta modrá bedna s pantem přisunutá ke schodišti do patra?? Chcete ji vidět?? Hledejte na fotkách. Ale víc k tomu neřeknu. Možná byla plná pingpongových míčků, kdo ví??

IMG_20190409_1237480

Loučíme se jarním pozdravem se zlaticí, ptačími vraty a zeleným autíčkem. Mimochodem, tam nahoře vykukuje stylová restaurace Rosnička. My jsme pojedli malé domácí občerstvení v autě a frčeli za kamarády do Tišnova. A dobře jsme udělali, že jsme se nepřejedli. Dostali jsme u Ofce a Buldoka výborné kremrole!

 

  2 Responses to “Intermezzo – návštěva Jurkovičovy vily v Brně”

  1. To je taky zajímavý!
    Ten Jurkovič se mi už začal líbit i mimohřbitovně.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient