Hřebečské důlní stezky – 26.7.2014
Není to tak dávno, co jsme se tu kochali výhledem do kraje, a jsme tu zas! Na parkovišti nad Hřebečským tunelem. Půvabná vyhlídka s nevšedním přístřeškem láká nejen nás; stále se zde střídají zamilované páry i rodinky poutníků okouzlených zdejší krajinou. Je zde většinou nabito. Někdo přijíždí na kole, jiný autem.

Dřevěný přístřešek Koclířov – Hřebeč, projektant: Ing. Arch. Roman Svojanovský (projektoval i Fabriku Svitavy), realizace: květen 2009 – červenec 2009
Také my přijeli autem, ale moc zde neohřejeme, ostatně hostinec U tety má dovolenou, tak jen zaparkujeme a vyrážíme na trasu. Máme vymyšlenu cestu čítající kolem 20 km, ale nakonec jsme délku zkrátili na 14 km a něco. I za cenu toho, že zpět půjdeme částečně po svým stopách. Nechtělo se nám v tom úmorném vedru opouštět zalesněný Hřebečský hřeben. A udělali jsme dobře. Nakonec to uznal i miláček, který má raději volnou krajinu. Tato cesta lesem po červené turistické značce se vyznačuje několika body dalekého rozhledu s pohledem na Orlické hory, Jeseníky a na celé Hřebečsko, to má rád, a tak nakonec s výhradami svolil. Ústupkem se měl stát návrat. Plánovala jsem sejít z hřebene a pak pokračovat volně, oklikou bez značení, bezlesou kulturní krajinou zpět k výchozímu bodu.
Prožili jsme krásný den, co více říci. Úpalný žár srážel jemný vítr a chůze ve stínu byla příjemná. Zprvu nás otravovali cyklisté, kteří si zrovna tento den zvolili pro svůj cyklomaraton. Chtěli jsme je svést z cesty do rokle, ale neměli jsme na to koule. Naštěstí se naše trasy brzy rozešly a pak už byl Hřebečský hřeben jen náš. Nikam jsme nespěchali a jen se kochali. Pěkně to mají vymyšlené… stále nějaké atrakce, jen se nesmí mimo značenou cestu, protože je všude poddolováno. Přes vyhlídku Altán jsme dorazili k lokalitě Nad Doly, zde jsme odbočili ze značky k opravdu nezvykle koncipovanému místu dalekého rozhledu, k vyhlídkové plošině – paradoxně jsme ještě kus klesli … a dále lesní cestou traverzem hřebene kolem makety štoly Josefka z roku 1861 s otevřeným altánem v podobě hornického přístavku, kam jsme museli také poklesnout, jsme se konečně dopracovali k vyhlídkové věži Strážný vrch. Zde jsme potkali první a poslední pěší turisty dnešního dne. Ale už byli na odchodu, takže věž byla jen naše.

Vyhlídka Altán.Dokonalému rozhledu brání solitérní stromy a změť mladých smrčků a břízek deroucích se na svět před altánem. Ale altán krásný, festovní.

Stezkou provází postava důlního skřítka Huga. Je perfektní, jeho hlášky jsem si zamilovala. Snažili jsme se porozumnět výkladu o geologii, ale po půlhodině jsme to vzdali :)..

Je to nezvyklé, ale k této vyhlídce se klesá. Moc se nám tu líbí a nacházíme zde tři lahve od piva. Prázdné. Fotíme se a jdeme dál. Na síti někteří turisté bez fantazie brblají, že je stezka špatně značena. My jsme však problémy neměli. Rozhodně o hodně menší než pochopit tu “geologii”. Na tu si nikdo nestěžoval, pravděpodobně ji nikdo nečet 🙂

Maketa štoly Josefka z roku 1861 s otevřeným altánem. Poutník musí sejít ze stezky a hodně poklesnout, aby se sem dostal. A pak ty metry zase nabrat. Podivuhodné “zapomenuté” místo, ráj motýlů. Člověk v tom tichu přírody a sluneční lázni pocítí náhlý příval štěstí. A nechce se mu dál… Trochu to tady za těch pár let zarostlo, podívejte se níže..

Kocháte se, sledujete motýly, nemluvíte, a za chvíli s tím místem srostete a stanete se jeho součástí. Pro mne nejkrásnější místo výletu. Květina, která jim tak chutná, se nazývá Konopáč sadec

Rozhledna na Strážném vrchu:
Nadmořská výška: 610m
Období výstavby: zima 2009/2010
Oficiální zpřístupnění: 4. červenec 2010
Celková výška: cca 17m
Výška vyhlídkové plošiny: 14m
Počet schodů: 67

Tělo rozhledny symbolizuje těžní věž, vyhlídková plošina je překryta polokulovým přístřeškem evokujícím zespodu štolu s výztuží. A zase někteří nespokojení turisté na síti reptají! Rozhledna prý má být na vrcholu kopce. Nás to nenapadlo, protože rozhled je skvělý. Pravda, máme obavy z dalšího vývoje, protože všude kolem to nekontrolovaně bují. Stejně jako u fiktivní štoly a u Altánu. Něco se postaví a tím to hasne. Také tolik vychvalovaná hostinská hájenka u Boršova už prý nefunguje, snad na to nebyly peníze nebo co. Nevíme o tom nic, ale máme takový dojem, že už se s tím rekonstruovala, že se později prodá nějakému papaláši, jak je zde čím dál víc zvykem. Zajímalo by nás, kdo ji koupil. A také kdo tuto krásnou rozhlednu projektoval. Tato informace je na internetu nedohledatelná.
Zpátky jsme se podle mapy odhadem trefili zpět na červenou značku a bez problémů se dostali k výchozímu bodu cesty; měli jsme toho v tom vedru dost. Našli jsme dokonce při cestě pár hub na smaženici, suchohřiby a růžovky. A hafo hřibů žlučníků. A pak že nerostou…!
Chceme toto místo dále zkoumat, zaprvé, jak jen to bude možné, vyrazíme na vlak! Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy. Tak na to se moc těšíme.
Snad jsem na nic nezapomněla… zuzi
Nádhera:-)) lada
Ahoj lado, díky!
A na té haldě jste nebyli?
https://www.reflex.cz/clanek/lide-a-zeme-evropa-cesko-a-slovensko/104320/pozustatky-dulni-cinnosti-na-hrebci-pusobi-jako-krajina-z-jineho-sveta.html
Já jo, před pár hodinami.
Když jsem šlapal ten hřebečskej zasranej kopec a navrchu bylo U tety zavřeno, tak jsem se trochu zhroutil i psychicky, ale v poutním Koclířově zase našel ztracenou víru.:-)
Tam to taky stojí za návštěvu!
No, teď jsi mě zaskočil. O té haldě vůbec nevím, to abych tam ještě zašla, vypadá to kouzelně. Ale jinak vše jsme viděli a jedno celé odpoledne jsme prožili i v Koclířově. Všechno jsme prošli i křížovou cestu a kolem dokola kostela. Cukrárna atd… ale já o tom neblokla. Ostatně je toho víc co tu není a jsou to kolikrát putování vícedenní s čundráky… no, už se vracet nebudu. má se koukat dopředu a prožívat aktuální. Říkal jeden šaman – psycholog. Tahle fotka na PF je z Koclířova https://rozvedena.blokuje.cz/wp-content/uploads/2017/12/PF-Kocl%C3%AD%C5%99ov-1024×542.jpg
Jj, v klášterní cukrárně v Košlírově jsem poseděl.
Potom vyrazil do Svitav a tam je ještě po cestě na mapě židovský hřbitov, hned někde u té hlavní cesty.
Ale ten jsem nějak přejel, škoda.
Jinak na haldu můžete vyrazit autem, parkování je tak 20 metrů od ní a fakt to stojí zato.
To jsem blázen kde to může být… no, my to najdem. Ta restauračka pro kamioňáky nahoře je o víkendu zavřená, také jsme se poprvé napálili, teď se jezdí kolem, tunel nepromává :)… Ten žiďák je už jen symbolický, zdevastovaný, bez plotu… jezdíme kolem je to hned u silnice do MT tedy teď jsme ze hry… po kovidu m. je kaput. Vrátily se mu starý bolesti a otoky, všechno pěkně najednou
https://mapy.cz/turisticka?x=16.4940943&y=49.7597704&z=18&pano=1&q=svitavy&source=muni&id=2760&pid=59257998&yaw=3.136&fov=1.257&pitch=0.141&ds=2
Už se těším až zase vyrazíme, teď se motám jen kolem dokola Skutče… ale ještě chvilku to potrvá než se m. s tou svou nohou odváží jet to MT a Hranic…
Mrkni na mapy cz, je to v té ostré zatáčce do hřebečského kopce.
Já když se z té haldy vracel, tak se mi taky nějaká rodinka ptala, kde je ta měsíční krajina.
Tak jsem jim jen jako zkušený kosmonaut ukázal rukou, že tak dvacet metrů od nich:-)
No jasně, vím kde to je, i ten vchod jsem zahlédla když jsme jeli před cca měsícem poprvé tou objížďkou… a byli jsme tam i tím vláčkem, ale myslím že ještě nebyl zprovozněn do konce, v tom to je, dojeli jsme jen do té šamotky!!!