Pro 302015
 

Stromeček přistrojen a novoročenka stvořena

 

IMG_6896 - kopie

PF 2016

… Vyklízíme půdu a podívejte se, co jsme tam našli … fotoalbum Karla Kajzrlíka, mého tatínka,  z let 1953-55. Není  tam moc fotek – pár z Křížanovic, kde měl chatu, dvě plachtařské ze skutečského letiště, záběry z neznámého města na trhy na náměstí .. Ale to není všechno! No, vždyť proto o tom mluvím..  Nachází se tam totiž ještě POKLAD!!  Šest portrétních fotografií, z nichž tři jsou vzadu signované a mají název. Asi pocházejí z výstavy vyhlášeného skutečského fotokroužku.

Z těch nepopsaných mám u dvou intuitivní pocit, že ty pány, tedy soudruhy, z dětství znám a dokonce vím kde bydleli. Ale to bych se musela přeptat pana Pelikána, pamětníka těch dob a možná i vnuka jednoho z těch zobrazených.

Portréty obvykle nefotíme proto, abychom se jimi kochali, ale podle našeho názoru proto, že zachycují duch doby. Osudy lidí, vepsané do jejich tváří. Povedené portréty mají schopnost člověka zastavit a donutit k zamyšlení. Ta se ubíhajícím časem zvětšuje. Jak se změnil život od té doby? Je lepší nebo horší a v čem? A co hierarchie hodnot těch zobrazených lidí? Připomíná nám to vzkaz v lahvi hozený do moře, poselství přes propast času.

Především v posledních letech jsme pociťovali stále rostoucí nároky v práci, provázené její velmi rychlou pomíjivostí a frustrací z toho pramenící. Proto nás zaujaly klid, hrdost a důstojnost vyzařující z tváří portrétovaných lidí. Porovnejte to, prosím, např. s umělecky dokonalými současnými portréty: http://creativelife.cz/dechberouci-cernobile-portrety-lidi-bez-domova/

Napadají vás další myšlenky? Nás napadaly několik dní, během kterých jsme si je sdělovali. Pokud vás portréty zaujaly, napište nám. Třeba si ty myšlenky společně vytříbíme. A do nového roku vám (i sobě) přejeme, aby naše případné portréty působily na další generace stejně zajímavě, inspirativně a pozitivně.

Portrét s. Jar. Kopy

Portrét s. Jar. Kopy

Dílovedoucí s. Fous

n. p. Botana Skuteč – dílovedoucí s. Fous

Portréty004

Já si myslím, že je to pan Pelikán

Portréty005

Ať vám neuniknou detaily..

Portréty003

Safra, safra, jak se jen ten děda jmenoval? Myslím, že vím kde bydlel, naproti Pelikánům, a ten domek už nestojí. Jsou to opravdu mizivé záblesky vzpomínek a nejsem si jista, že vzpomínám ne na živou tvář, ale na tu z fotografie..

Portréty006

Popiska: Typická tvář

Možná si říkáte… ejhle! Kromě soudruha Kopy samej kuřák. Ale tak to není S. Kopa je v albu ještě jednou u svého pracovního stolu. A tam je popelníček i se sirkami.

  2 Responses to “Hlásíme, dnes skluz srovnán”

  1. Vše nejlepší do Nového roku, štěstí-zdraví-peníze a mnoho čtenářů a dobré oko na dobré fotky přeje Tenisák z Live

  2. Všechno nejlepší do nového roku!!

    Mě na těch fotkách dost ruší, že na většině jsou moc stíny v obličejích.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient