Led 082019
 

1. den / 25. 4. 2018

V naší výpravě pokračujeme ke hřbitovu Grab 5. Leží v polské pohraniční vesnici s necelou stovkou obyvatel – budeme jí mimochodem projíždět na našich cestách ještě několikrát. Zaparkovali jsme na konci osady u hasičské zbrojnice (dom strazaka) poblíž místní školy a vracíme se hledat dům číslo 12.

IMG_4580

Základní škola a školka slouží v létě jako mládežnická ubytovna – Szkoła Podstawowa a Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Grabiu

IMG_4579

Ještě jeden pohled na místní školu a hned vedle stojí hasičárna, tam parkujeme 

GRAB

IMG_4582

Hasičárna – Dom Strażaka, neodolám a fotím. Na záběr se dostal i kousek naší výpravy..

IMG_4549

Ukazatel nás upozorňuje, že se blížíme ke hřbitovu, opodál za plotem náš první původní sloup s terčem upozorňující na hřbitov Grab 5, níže v detailu

Set123from_IMG_4574
IMG_4577

Vrata domu č. 12 jsou doširoka otevřena, tak se nenecháme pobízet a vcházíme dál. Po pár metrech potkáváme hospodyni, která nám zcela samozřejmě pokyne a ani se nediví, co zde u nich na dvoře pohledáváme.

IMG_4572

Hřbitov je zde a je součástí hospodářského dvora. Má obdélníkový tvar, tradiční dřevěné oplocení, u vstupu zvýrazněné kamennými sloupky. Oceňujeme jeho autenticitu. Vše je zrekonstruováno zřejmě tak, jak bylo původně nebo v Jurkovičově duchu. Včetně drobných detailů na vstupní brance a křížích.

Set673from__DSC3879

Vstup je řešen netradičně zezadu, nebo zepředu?… Centrálním prvkem je kamenná zídka ve tvaru sedlové střechy s dvěma kamennými lavicemi a nádherným vyřezávaným dřevěným křížem. Tento monument, přiměřený svou velikostí hřbitovnímu poli, je při vstupu otočen k návštěvníkovi pomyslně zády a dívá se na dvouramenné patriarchální kříže s malou stříškou.

Tak by to logicky mělo být, ale není. Připomíná mi to kino… stojím u branky, dívám se dopředu a vše je ke mně otočeno svou tváří… ale ústřední zídka v tom případě netradičně křížům ukazuje svá záda. Je to velmi zvláštní Jurkovičova specialitka a jen potvrzuje můj pocit, že ho práce na haličských vojenských hřbitovech velmi bavila a proto neupadal do stereotypu. Přestože se jedná o jednoduchý hřbitov tradičního tvaru s dominantním křížem a dvěma řadami hrobů, je čemu se obdivovat.

Set713from__DSC3891

Vstup na hřbitov a kamenná lavička hned zve poutníka ke spočinutí nebo dokonce i meditaci. I to jde, zatím jsme  na hřbitovech nikoho nepotkali.

Set703from__DSC3888_panorama
Set683from__DSC3882

Pohled za zídku, dvě řady křížů, dívají se na záda zídky. Kameny překryté litým betonem.

Set063from_IMG_4554

Set113from_IMG_4569

Detail kříže s dřevěnými hroty na věnce a vyráženým dekorem… rozeznávám i jeden malý řecký kříž!

Set073from_IMG_4557

Detail sloupku oplocení a výhled do dáli

Set093from_IMG_4563

Kříže bezejmenných vojáků

Set663from__DSC3876

Pohled na hřbitov zezadu a jeho okolí

Set103from_IMG_4566

Set083from_IMG_4560

V letech 2000 až 2002 byl hřbitov restaurován ze zdrojů Podkarpatského vojvodství a stále vypadá velmi zachovale.

Na hřbitově jsou pohřbeni vojáci padlí v listopadu a prosinci roku 1915 ve stejných bitvách jako v případě všech předešlých hřbitovů. Ve 27 společných a 6 individuálních hrobech je pohřbeno 266 výhradně ruských vojáků a pouze dva jsou známi svým příjmením. Mrtví náleží k pěchotnímu pluku 191. Largo –Kagulski.

Přikládám původní půdorys hřbitova z průvodce Matúše Dully: Vojenské cintoríny v západnej Haliči Dušan Jurkovič 1916/1917.  Současné ohrazení nemá původní podobu, také vstup byl jinde, místa hrobů nejsou identická.

grag 5

Jsme z polského pohraničí uneseni a neustále se něčemu divíme, co je tu jinak. Ale zvykáme si a snažíme se porozumět a jde to čím dál lépe. Je zde chudo a na málokterém dvorku nechybí kráva. Některé chalupy jsou jako ze skanzenu, tedy staré, ale vůbec ne tak vymazlené jako ty naše chalupářské. Všimla jsem si na našich cestách, že mnozí si chtějí starý domek vylepšit, a tak často volí řešení, že před vchod vysadí dva sloupy a na ně nasadí balkón…. a domov se zde snaží najít také mladí idealisté… ale o tom někdy příště.

IMG_4578
IMG_4581

 

Fotografie na rajčeti:  Grab 5

Fotografie na zonerama:  Grab 5

Na poslední fotce je značka konec osady a to znamená že frčíme za dalším cílem. Myslím, že se máte na co těšit, čeká nás Krempna 6.

  2 Responses to “Grab [5.] – Jurkovičovy vojenské hřbitovy v západní Haliči”

  1. Ta značka mi před pár lety při cestě autem do Wroclavi chvíli motala hlavu,než jsem po projetí pár obcí pochopil její smysl 🙂
    Tak se těším na pokračování….

  2. Saule, jedu dál v pekelném tempu :)…další dopravní značky máme ještě v záloze. Když jsem je viděla z auta, vždycky jsem radostně ..ehm… hýkala!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient