Úno 032019
 

2. den / 26. 4. 2018


Gladyszow

Opouštíme Krzywou a jedeme zpět stejnou cestou, kterou jsme sem přijeli. Nespěcháme, a již podruhé hledáme v  Gładyszówě odbočku doleva nahoru strání na Wirchne. Opět nic, ale zatím nás to netrápí. Poblíž Gładyszówa máme naplánovaný další vojenský hřbitov pod stejným názvem Gładyszów a číslem 55. Nachází se na nám známé dopravní tepně 977, která se dnešním dnem táhne jako červená nit. Míří z hraničního sedla Dujawa do sedla Małastowska, kde nás mimochodem čeká další Jurkovičův hřbitov. Ale popořádku… – na situaci se můžete blíže podívat rozkliknutím mapy.

Hřbitov není ze silnice vidět, ale našim pozorným zrakům tentokrát upozornění specifickým černobílým znakem neuniklo. Parkujeme hned u odbočky a cesta nás vede přes louku k malému lesíku.

Cmentarz-nr-55_3

V době svého vzniku stál tento hřbitov v otevřeném prostoru a společně s nedalekými Jurkovičovými hřbitovy na kótě Rotunda a v Małastowském průsmyku, byly z Gładyszówa všechny tři, mimochodem velmi reprezentativní objekty,  dobře viditelné. Dnes je kryje lesní porost.

Set723from__DSC4281p

Značená cesta končí,  jsme zde. “Dřevěný” hřbitov s polygonálním půdorysem je obehnán bytelnou dřevěnou ohradou s dvojitou šindelovou stříškou a dojem ze sedláckého oplocení zvyšuje i masivní jednoduchá brána s iluzivní výškou určenou pro průjezd vozu a prostá laťková branka.

Set243from_IMG_4867

Za oplocením vyčnívá dominantní dřevěná věž s kamennou osmibokou podstavou a krytým křížem na vrcholku. Jen škoda toho necitlivého umístění informační desky.

img089

Půdorys hřbitova převzat z knihy Matúše Dully. 

Set753from__DSC4290_panorama

Na hřbitově (357  m²) je pochováno ve čtyřech masových a 9 individuálních hrobech 13 rakousko-uherských vojáků (všichni identifikováni včetně jejich příslušnosti) a 92 Rusů. (V některých pramenech se uvádí 12 rakousko-uherských vojáků a 10 individuálních hrobů).

Za nedostatek považujeme absenci tabulek se jmény padlých vojáků. Tím spíš, že se mezi nimi nacházejí i Češi z 25. pěšího pluku zeměbrany Kroměříž a 2. jízdního pluku patřícího 9. armádnímu sboru zeměbrany v Litoměřicích. (info Mirosław Łopata – http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

Set773from__DSC4296p

Třídílná šindelová věž, původně vysoká 12 metrů, byla po rekonstrukci snížena. Před ní stojí typický dřevěný Jurkovičův kříž z plechovou stříškou. Podle fotografie zde kdysi stávaly kříže dva.

Set803from__DSC4305

Na kamenném podstavci jsou umístěny desky s vyrytými nápisy a poselstvím, které si dovolíme identifikovat a volně přeložit. Některé desky jsou poškozené a nečitelné, proto vycházíme z polského překladu.

IMG_4863

Třináct rakousko-uherských vojáků padlých v květnových bojích roku 1915

IMG_4864

Smrt vojáka je posvátná. Maže všechnu nenávist. Nechť všichni zapomenou zda byl bratrem nebo nepřítelem. Jsme povinováni všem stejnou úctou a láskou.

IMG_4865

Na horní desce je uvedeno číslo devadesát dva – shoduje se s počtem padlých ruských vojáků a tvoří tedy pandán k desce s údaji o mrtvých rakousko-uherských vojácích.

Některé zdroje zmiňují i další  nečitelnou informaci na desce, a to, že v roce 1941 zde provedli opravu vojáci Wehrmachtu.

Set743from__DSC4287

Latinský kříž, do kterého jsou “vmontovány”  dva kříže patriarchální. Podobný jsme viděli na hřbitově Grab 5.

IMG_4862

Set773from__DSC4296p

Detaily křížů 

Set863from__DSC4323

Pohled od věže ke vchodové bráně a panorama hřbitova

Set813from__DSC4308_panorama

IMG_4861

Detail malého Jurkovičova kubického kříže ze dřeva. Jsou umístěny v rozích oplocení. Je jich celkem šest a můžete si to ověřit na historickém akvarelu. (Na bráně jsou jednoduché!)

Moje fotka je bohužel nepovedená, tento rafinovaný detail si můžete lépe vychutnat zde – odkaz z webu   http://bylo-minelo-jest.pl/cmentarze/powiat-gorlicki/cmentarz-nr-55-gladyszow/

55_gladyszow_uziemblo

Henry Uziembłę  ( z alba Broch a Hauptmann)

55_gladyszow_poledne

Franz Poledne 1917

img088

Gładyszów [55.] – 1917

Set253from_IMG_4871

Vyšli jsme z hájku a kocháme se pohledem na karpatské hřebeny. Vtom mi zatrne a chvíli zapomenu dýchat! Už vím, kde je Wirchne!! Pamatuji si z naší bible Matúše Dully několik poznávacích znamení a snad by to mohlo být ono!!! Zazúmuju a je to tam! Tři ovocné stromy a elektrické vedení! Tak snad to už najdem!!

IMG_4875

Ale vracet se nebudeme, Wirchne si necháme až na konec dnešního dne. Teď pár kilásků do sedla Małastowska a pak dva oříšky – Przysłup a Magura schované v lesích a přístupné jen po pěších stezkách. 

Fotky na rajčeti   https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Gladyszow_55._-_Jurkovicovy_hrbitovy_v_zapadni_Halici/

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde:   https://www.zonerama.com/521125003/Album/5079110

 Prameny:  

Matúš Dulla:  Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

http://bylo-minelo-jest.pl/cmentarze/powiat-gorlicki/cmentarz-nr-55-gladyszow/

https://ru.wikipedia.org/wiki/Воинское_кладбище_№_55_(Гладышув)

https://en.wikipedia.org/wiki/G%C5%82adysz%C3%B3w

http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=26&catID=112

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_55_%E2%80%93_G%C5%82adysz%C3%B3w

  10 Responses to “Gładyszów [55.] – Jurkovičovy hřbitovy v západní Haliči”

 1. Přijde mi vaše objevitelská a badatelská výprava čím dál víc úžasná. krajiny, atmosféra i to počasí k tomu, všude ticho, klid, návrat v čase (z fotek to tak působí)

  • Barčo, ano, bylo to krásné, všechno tam, nejen hřbitovy. Snad to ještě dokáži zpětně vyjádřit, popsat. Chceme teď někam na jaře vyrazit, ale pořád nevíme kam. Po Haliči se těžko hledá… a vracet se tam hned vzápětí nechceme…

   • To věřím, že po takovéhle výpravě je laťka hodně hodně vysoko.

    • To teda… jsem úplně bezradná.. za chvíli tu budeme mít jaro… a ještě mě nic nenapadlo. Ano, naše nároky jsou již asi nepřiměřeně vysoké a nic nám není dost dobré :)).

 2. Malinko OT.
  Tvoje výprava mi připomněla kdysi moje hledání pomníčků v Jizerských horách. Podle knihy Miloslava Nevrlého – “Kniha o Jizerských horách” Pár jsem jich našla, jenže já mám mizerný orientační smysl.

  • Barčo, také jsem je kdysi hledala, ale už si na to moc nevzpomínám. Byli jsme v Jizerkách na čundru. Našli jsme ale kemp legendární TO Island na Olivetské hoře, to dodnes vidím před očima. Nic moc teda…

 3. Teprve teď se koukám na mapu pořádně – a vidím, že jsem tam sice nebyla, ale když mi bylo 11, byla jsem na puťáku na Slovensku tak 20 km odtud – Svidník, Bardejov, Tvarožec mi taky něco říká (a to je blízko), Dukelský průsmyk, Komárnik.

  • Vida… já zde byla poprvé, chtěli jsme se podívat i na Duklu, ale už jsme se museli vrátit domů.

 4. Ten malý dřevěný křížek (na fotce v odkazu) je krásnej! Akvarely taky dobrý.

 5. Myslíš asi ten modrý, ten je krásný…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient