Lis 282013
 

aneb Všechno už tu bylo

uni_211563231150003

Daisy Mrázková

Jako Josef Lada a mnozí další! Malířka, které to nestačí. Svůj svět představ se rozhodne odvážně přenést do dětské knihy se vším všudy. Ilustrace i text. Text, který inspiruje výtvarníkovu fantazii.  A obráceně. Někde je více textu, jinde zase ilustrací. Takových krásných ucelených „světů“ vytvořila Daisy Mrázková několik. Asi jí to hodně bavilo. Ona sama však sebe považuje nejvíce ze všeho za malířku..

13

Začala s tím tvořením pro děti, a vnímavé dospělé nevyjímaje, v roce 1965 (bylo jí několik let po čtyřicítce, narodila se v roce 1923 a hurá  ” ještě je tady!“) knihou, kterou mám od ní nejraději– Neplač, muchomůrko (odkaz míří na můj knihovnický blog).  A pokračovala dál..  Málem každým rokem pravidelně další novou knížkou do sbírky…jen některé ..  rok 1972  Haló, Jácíčku : Knížka o velikém přátelství (zdramatizovali v divadle Drak v Hradci Králové s vynikající hudbou Jiřího Vyšohlída – znám z dětství z televize, nazapomenutelné!!), o rok později Můj medvěd Flóra a v roce 1980 : Co by se stalo, kdyby …

Kdo se chce dovědět více, a stojí to za to, navštivte stránky Radia Praha – zde

13299

K tomuto textu: Co by se stalo, kdyby … –  jsem se dostala oklikou… Ano, knihu znám, ale dlouho jsem ji neotevřela, když otvírám, tak mojí oblíbenou „Muchomůrku“, tuto knihu jsem dlouho zanedbávala. Neprávem. Až nyní, když vyšla podruhé v nakladatelství Baobab, jsem ji opět otevřela a nemohla se jí nabažit. Jak prosté, upřímné a srdečné.  Krása nemusí být složitě „vyšívána“, stačí ta nejjednodušší a člověk vycítí. Barevné celostránkové obrazy, příroda pozadí domokra, kombinována zřetelnějším detailem, někdy i barevně akcentovaným, částečně konturovaným; stránka do páru vždy černobílá, kde se DM ptá: Co by se stalo, kdyby… a pár slovy nebo jednou větou odpovídá a současně situaci lehce perem načrtne, nakreslí, dotvoří.

cover_daisy_co_by_se_stalo_web_2

2. vydání v Baobabu

13298

ilustrace z knihy

Listuji a náhle mě napadá srovnání s knihou jinou, tou, která vyšla daleko později. V cizině, v Oslo, loni, a u nás se objevila na knižním trhu letos pod názvem To je otázka. Napsal ji norský spisovatel Jostein Gaarder, ilustroval Akim Düzakin, vydal Albatros.

437439

To není ilustrátor, ale norský spisovatel Gaarder; mimochodem četli jste jeho Dívku s pomeranči??? Ne? Tak si ji přečtěte, stojí zato.

to-je-otazka6 to-je-otazka2

Knihy jsou si hodně podobné, ale jen formálně, naštěstí. Tady nikdo neopisoval, jak je to obvyklé v hudebním průmyslu. Kniha Josteina Gaardera je zasněnější na první i na druhý pohled. Není tak hravá, je více filosofická a neodpovídá na svou otázku. Na ní by si měl odpověď najít sám čtenář a nejde to tak snadno. Trochu to „zabolí“. Obrázky jsou přiměřeně něžné, nekřičí a evokují styl „Zrzavý“. Barevně laděné neutrálně, v odstínech šedi. A jsou oproti knize Daisy Mrázkové v opačném gardu. Vlevo otázka, vpravo ilustrace.

Co by se stalo, kdyby … je kniha hravá, barevná, ale nikoli vyzývavá, ilustrace jsou poetické a jemné, mají atmosféru i zdání tajemnosti. Zasněné ilustrace Akina Düzakina pro Josteina Gaardera nejsou špatné, díváme-li se pouze na ně. V porovnání s Daisy Mrázkovou však pojednou cítím jejich plochost a důraz na vnější líbivost. Já beru Daisy! Barevnost vzrušuje a moderní výraz malby učí děti i jejich rodiče zvykat si na něco jiného než je styl ala Helena Zmatlíková. To přinejlepším. Já Daisy a jejím knihám fandím. Jsou stálicí bez ohledu na čas.

odkaz na archiv ČT: Výtvarnické konfese   / Daisy Mrázková  /

 

 Posted by at 15.51

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient