Led 162023
 

… pestrá směska ilustrující sváteční dny

Je toho teď na mě moc, nový rok 2023 pro mne začal pracovitě a také hezky. Ačkoli jsem cukroví zamrazila, přísun čokosladkostí plynule pokračuje. Dlouho nic, ale teď v průběhu týdne jsem za své služby dostala 3 dárečky. Shodou okolností jsou to vše čokoládové koule, ale každé jiné. Shazování svátečních kil je ohroženo!

A nakonec malá hádanka. Loni jsem objevila křížovky z dílny SFINGA a nemohu se od nich odloučit. Nejsou jednotvárné, jsou překvapující a také někdy drsné a legrační a hlavně kreativní. Objevuji i zapomenutá slova a jsem tím povznesena. Naposledy jsem luštila tohle dole a rozhodla jsem se, že vám něco ukážu. To zakroužkované jsem schválně nezaškrtla ačkoli v osmisměrce jo. To abyste si taky trochu zaluštili. Tak to zkuste, najdete v osmisměrce adekvátní výraz k tomu, řekněme novoročnímu přípitku??

Tak dobrou. zuzi. zítra brod a mamolka.

  10 Responses to “Fenomén pabetlémky pokračuje a ..”

 1. No Zuzi, to je tedy hezká hřbitovní inspirace do těch dnešních pochmurných dnů:-)
  Ale kolem té vaší salaše jsem předloni jel a je to zajímavý architektonický ůtvar.
  Kdybych nespěchal na vlak, tak bych se i zdržel.
  Myslím na pár fotek, na pabetlémky snad mám ještě nějaký rok čas 😀

  • No, je to jisté uklidnění, podívat se na kříž, hroby a smutečku. Ta realita mě rozjitřuje.

   • “Ta realita mě rozjitřuje.”

    Tak zrovna tyto dny jsou rozjitřené hodně.
    Tím určitě tady nechci načínat nějakou politickou debatu.
    Když teď není cyklosezona a bolí mi oči od čtení, našel jsem zajímavý relax v muzeích.
    To jsou vlastně taky takové hřbitovy.
    Minulý týden jsem po letech zavítal na zámek do Přerova a úplně mi to vyrazilo dech.
    Perfektní moderně pojatá expozice historie, od té nejstarší až po téměř současnost (viděl jsem tam školní lavice ještě s těmi drážkami na kalamář a přesně v těch jsem seděl i já v 1.třídě a já tedy pořád jsem současnost:-))
    Národní muzeum v Praze taky úžasné, i když zrovna to nově otevřené oddělení historie mi přišlo trochu chudé, malé a odfláknuté.

    • Ano, hezké. V Přerově jsem nikdy nebyla, jen jsme asi 2x projížděli a ta průjezdní trasa mě tak trochu sklíčila, taková periferie bez naděje… Je teď, jak občas sleduji, hodně pro mne zajímavých výstav. Rozhodně bych ráda viděla Kutnou Horu, Gask, sestry Válovy – vyšla i kniha o nich, ale já teď vůbec nečtu, raději jsem venku na pochodu.. je to do března a co mě mrzí, že jsem zase zmeškala výstavu Maria Kotrby, musím přidat v té kultuře, nějak ochabuji. Vidíš, muzea mě úplně míjejí, moc jim nevěřím. Byl jsi už tady v Rychmburku?, loni otevřeli hrad poprvé co existuje, a je tam moc příjemná restaurace… Na hřbitovech vyhledávám staré náhrobky, je to jak na sochařské výstavě. Už se snad vyhrabu z té momentální únavy a něco zveřejním. Z 25.12. Seč a Slatiňany… je sezóna pohřbů, tak tvořím proslovy, ale tenhle týden je zatím takový malý klid…do pátku.

     • Kutnou Horu to chce tak na dva ťři dny.
      Nebo si to rozložit jako já na několik let 🙂
      V létě pozor, je to tam jako v Českém Krumlově.
      Ale zase loni jsem se tam na podzim pod katedrálou tak uvolnil, že jsem tam zapomněl cykloflašku s pitím a potom žíznivej s jazykem na triku jel až někam na Sázavu.
      Všední den, hospody zavřené a místní vesnické konzumy taky.

      Na Rychmburku jsem byl dvakrát, ale už kdysi…
      Ovšem pokud je tam příjemná restaurace, jak zmiňuješ, tak si ho přidám do toplistu 😀

     • V Kutné Hoře jsem byla naposledy strašně dávno, našla jsem na blogu, ale fotky jsou tady:https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Kutna_Hora_-_cirkevni_pamatky%2C_vystava_Europa_Jagellonica_8.9.2012/
      proč sem vkládám odkaz… provázel nás bývalý spolupracovník a ukázal nám co málokdo viděl – ochozy kutnohorského chrámu sv. Barbory, jo je to už dávno a bývalý pan farář už je zase v rámci toho aby si moc nezvykl, jinde. Dodnes to mám v sobě, tu krásu. A vlastně celý výlet. Ty fotky jsou úplně vzadu, jestli chceš mrknout, na blogu zde:
      http://rozvedena.blokuje.cz/sobotni-kutna-hora
      vrátila jsem se na rajče zpět a je to příjemné skouknout co bylo kdysi… na Rychmburku předloni otevřeli celý hrad, byl tam mnoho desetiletí domov důchodců a pak útočiště duševně nemocných. viz http://rozvedena.blokuje.cz/uz-je-to-tady-konecne-hrad-rychmburk-otevren-pro-vsechny
      omlouvám se za ty samé odkazy, ale ta restauračka na nádvoří stojí za to, další je v bývalé Panské zahradě, naproti kostelu, vem obě…
      Dobrý nápad s tím vícedenním výletem, musíme už někam vyrazit po tom kovidu. Už nejezdím ani do Hranic, loni jen jednou v dubnu a přivezli jsme si náš první a zatím myslím poslední kovid.

     • Díky, jen technická, rajče otevřu, ale už jsem si všimnul vícekrát kdysi, že pod staršími články co máš na blogu se nenačítají fotky.
      Čím to je nevím, ale je to škoda.

     • To je problém, vím o tom a jsem naštvaná a i na sebe. Táhne se to od doby kdy bylo zrušeno blokuje.cz a přešlo to na jinou platformu. Fotky, které odkazovaly na rajče zuzizuzi jsou prostě fuč. Tehdy to fungovalo, po změně zmizelo a řeknu ti, že by to opravit šlo, ale snad abych si na to někoho najmula nebo co :), já se k tomu nedokážu dokopat, sežralo by to hodně času a tak to zatím neřeším, ale někdy do toho textu alespoň napíšu odkaz na rajče, když je hodně návštěv. Škoda to je, jsou tam někdy unikáty, třeba z Rakouska, jak občas nakouknu z nostalgie…

 2. Zeman, napadlo mě to na první pohled, ale chvíli mi to dalo ho najít, když je potvora šikmo a pozpátku.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient