Dub 222017
 

Maštale, Maštale, Maštale a zase Maštale…

 

Hlásím návrat… po Železkách a Žďárských vrších se zase vracím do Maštalí. Jednak je to na dosah ruky a jednak mám tajné tipy kam vyrazit. Ovšem ta podivuhodná místa nesmím vyzradit. Teda jejich lokaci. A to dodržím.

Stalo se asi před půl rokem, že se mi ozval e-mailem pán, který má Maštale rád a snaží se je dokonale poznat. A ne jen podle turistických cest. Má přede mnou náskok, protože bydlí nedaleko a je do toho svého “úkolu” a do Maštalí zapálen. Já jsem rozptýlená. Miluju i Železky, Žďárské vrchy a nově Hranice na Moravě a jejich okolí. Ale teď jsem se do toho také obula a toulala se po Maštalích 5x za sebou. A také mne to chytlo. Kdyby nebylo o tomhle víkendu tak blbý počasí, hned bych tam zase něco hledala a nacházela. Ale nechci být tak hladová, chci si ty krásy přírody také radostně vychutnat. A tak si počkám na lepší počasí. Na slunce. Jaro přece ještě nekončí. Sotva začínají kvést pampelišky. 

Dva březnové výlety, kdy se počasí vyvedlo:

Maštale

Z Boru u Skutče do Boru u Skutče. Bylo hodně větrno, ale protože jsme se pohybovali v dolíku a následně i v roklích, vítr řádil nad námi a neškodil.

Z Boru do Boru jsme šli s miláčkem. Hledali jsme podle kusých inforací třešńovou alej uprostřed lesa (a našli, jenže ještě nekvetla) a několik dalších zajímavostí ukazujících na stopy člověka v přírodě. Mimo jedné lokality jsme objevili vše co jsme si předsevzali. A pro případné lovce zážitků dodávám, že trasa na mapě je přibližná. Chodili jsme totiž i tam, kam nás cesty z mapy.cz nedovedou…

_DSC2351_2_3

Nejvyšší pískovcovou věží ve známé skalní oblasti Maštale je věž Petrovna .Její vrchol je upraven na vyhlídku. Výhledy jsou dnes ale značně omezené. Dostanete se sem z Boru po zelené turistické značce.

Ač to na fotce tak nevypadá, skála má výšku 12-15 metrů, n.v. 488 metrů.

_DSC2363_4_5

Cestou po zelené nedaleko Toulovcových Maštalí. Je všední den a nikde nikdo. Zde jsme potkali jediného člověka za celý den. Shodli jsme se na tom, že to byl bezdomovec.

_DSC2366_7_8

Františkova mohyla – údajně místo posledního skoku sebevraha

IMG_1650_1_2

Skalní brána mimo značené stezky

IMG_1656_7_8

Skalní převisy, obydlené víkendově trampy

IMG_1662_3_4

Pohodlíčko, pohodlíčko…

IMG_1668_69_70

Píšu do osadní knihy, že jsem tu byla

IMG_1671

Tajemné zákoutí..

Druhý výlet byl trochu hektický. Bylo docela hezky a prostě jsem se v neděli dopoledne rozhodla, že vyrazím do Maštalí. Autobusem a sama.

Vyhlédla jsem si v itineráři nějaká doporučená místečka, zabalila mapu, peníze, mobil, pepřák a vyrazila. Moc jsem si to užila. Byla jsem po takové době sama v přírodě. Ale osamělá jsem nebyla. Turistů a cyklistů mrtě. Nojo!!! Neděle!!

Maštale 2

Autobusák mne vysadil za Prosečí u myslivny Na Posekanci a zpět jsem jela navečer autobusem z Proseče.

IMG_1673_4_5

Na červené!

IMG_1682_3_4

Oslí chodba

IMG_1691_2_3

Na tohle jsem pyšná! Chvíli to trvalo, ale ten převis co jsme minule nenašli, jsem dnes objevila!

IMG_1694_5_6

Je počátek jara. Stromy ještě nekvetou, ni lístečku zeleného nevidět, a tak se ukazují i věci a útvary jindy neviditelné. Ano, zde nerostou typické borovice, ale listnáče… docela vzácnost..

IMG_1700_1_2

A zase mimo cestu… opakuji si místa posledně navštívená s miláčkem, abych měla prostorovou představu…

IMG_1715_6_7

Nemám ráda vytěžený les, ale někde výhled potěší. Nebylo tu dle starých fotek dříve tolik stromů…

IMG_1730_1_2

Pohádka…

IMG_1721_2_3

Nádherný kus lesa… to teda srdce jihne nad tou krásou a tichou pohodou… než vyleze z ohbí cesty turista s vlčákem navolno…

IMG_1733_4_5

Lokalita, kterou pojmenoval – ten co mi ji doporučil – Golgota. To místo jsem navštívila skoro ke konci svého výletu a ještě se sem vrátím. Neměla jsem už čas to zde více prozkoumat, včetně rokliny, kterou tušíte mezi popředím a pozadím záběru…

IMG_1737

Můj první letošní motýl – babočka osiková 9.4.2017! Tak to je bomba!! Moc často tenhle druh babočky nevídám.

IMG_1738

Neodolám a na chvíli usedám na lavečce s výhledem do kraje… již na dosah Proseče, poblíž Pasíček…

  One Response to “Druhá míza existuje!!”

  1. Ta fotka “Nádherný kus lesa,” co je stejná i malinká v perexu, ta je teda nádherně sugestivní, jak malovaná, jéééé, to je místo!

    Že bych někam tam pak jela, až se oreplí… někdo mi teď doporučoval nějaký ašram v Žďárci u Skutče (což není můj styl); asi se tam konají semináře s nějakými lidmi, co znám(?) nevím… znáte to?
    Do té krajiny (bez ašramu) bych se vydala, ta je krásná. Je tam v letních měsících narváno? Podle toho, že tam jsou skály, usuzuju, že tam bude dost lidí. Skály jsou vždycky hodně atraktivní.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient