Bře 072019
 

3. den / 27. 4. 2018

treti den mapa

První dva hřbitovy před námi. Na mapce jsou označeny čísly  13. a 22. Třináctka  [ 44.] Długie, dvaadvacítka [ 53.] Czarne. – mapa na rozkliknutí

Hranici překračujeme v Polianskem sedle, pokračujeme do Wyszowatky a zde odbočujeme západně do jednoho z karpatských údolí. Beztak špatná silnice se mění na nezpevněnou, prašnou (pardon, včera pršelo takže dnes neprašnou) cestu, která spolu s vzdáleností od vesnice snižuje i svou kvalitu.

treti den maapa

Zopakujeme si naše dnešní cíle na první trase – 13 a 22.

IMG_4967

Cestou z Wyszowatky – ještě stále jedeme!

IMG_4968

Stop. Miláček vyráží na průzkum a po poradě se rozhodujeme zaparkovat a pokračovat po svých. Lemkovský kříž na fotce je jeden z několika osamělých pravoslavných křížů v krajině, která kdysi kypěla životem. .. Pravda, tenhle zrovna na pravoslavný nevypadá?!

3. den 1. trasa

Místo startu na mapě a níže ve skutečnosti.  Číslem 2 jsou označeny dveře v krajině vedoucí odnikud nikam. Číslo 3  je Jurkovičův hřbitov a až dojdeme do cíle, přejdeme řeku a změníme směr cesty. – mapa na rozkliknutí

Set253from__DSC4617_panorama

  Na rozcestí zůstalo jen auto. My pokračujeme dál pěšky a těšíme se na nové zážitky.

IMG_4969

Domnívám se, že zde také stál původně pravoslavný kříž, dnes v tristním stavu.  Obrázek ve výklenku doplněn zřejmě v nynějších letech.

IMG_4971

Další z křížů vroubících cestu

Set013from_IMG_4982

Cestou míjíme nezvyklý projekt “dveří, které  nikam nevedou”.  Symbolická omluva , odpustek či připomenutí událostí odsunu Lemků.  Funkční dveře stojí uprostřed lemkovské vesnice, na místě bývalého stavení č. p. 12 (omlouvám se, fotka dveří je z bývalé obce Czarne)

IMG_4970

Po otevření, na druhé straně, nalezneš informace o bývalé vesnici, zde Długie. Jak jsem již několikrát psala, v akci Wisla (1947) došlo k vysídlení obyvatel této oblasti – Lemků a v tomto a přilehlých údolích i dokonalému rozbagrování všech stop po jejich osídlení. Zbylo pár křížů, nemnoho přeživších ovocných stromů, obrysů políček ve stráních a pozůstatky brodů na vodních tocích. 

IMG_4972

Brod na potoce

Set033from__DSC4551_panorama

Jsme na místě –  Jurkovičův hřbitov Długie  [44.] stojí na mírně stoupajícím terénu vpravo u cesty a svým umístěním a typem krajiny nám připomíná Banicu 62. V čase svého vzniku zde ovšem stála lemkovská vesnice. Těžko si to představuji.

Set023from__DSC4548

Půdorys ve tvaru obdélníku se skosenou vstupní linií (rozměr 286 m²), dřevěné prvky již zdolal zub času.

Set093from__DSC4569

Zadní stěna v jejímž středu stával dominantní dřevěný kříž (Matúš Dulla v roce 2000 ještě stihl zdokumentovat) a pár omšelých dřevěných křížů…

Set053from__DSC4557p

Deštěm a povětřím zdecimovaný hřbitůvek

Set073from__DSC4563

Pozůstatky ústředního kříže leží na zemi kdesi vzadu za hřbitovem.

img095 (2)

Půdorys hřbitova převzat z knihy Matúše Dully, níže původní nákres z krakowského archivu. 

Neexistuje historická fotografie tohoto hřbitova, ale zřejmě byl postaven ve zjednodušené variantě, viz nákres níže. Byly tedy vynechány i dvě jednoduché niky na pamětní tabule v obou zadních rozích.

plan44_duze

Na hřbitově leží 244 vojáků, padlých od ledna do dubna roku 1915, v 5 hromadných a 8 individuálních hrobech. 

37 vojáků rakousko-uherských zejména z 27 a 97 pěšího pluku a 208 vojáků ruských. 21 vojáků bylo identifikováno jménem a příjmením, včetně 5 Rusů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hřbitov Długie  [44.]  byl v roce 1998  zrekonstruován, jak dokumentuje tento snímek. V roce 2018, po 20 letech, ho nalézáme v poločase rozpadu – viz naše fotky výše. Z porovnání vyplývá, že tyto dřevěné stavby podléhají vlivem povětrnosti rychlé zkáze.   (foto   http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=20&ido=9 )

Během renovace roku 1998 byl původní rozměr hřbitova zmenšen o 3/4 ( 22,50 x 14,80 m) bez toho, aby byly ostatky vojáků exhumovány a přeneseny do nově vymezeného prostoru. Proto leží z 245 vojáků 141 mimo hranice hřbitova (tento údaj čerpám z http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/, … je zde o jednoho vojáka navýšen počet mrtvých). 

IMG_4973

V době, kdy jsme zde byli, jsme ještě nic z toho netušili, ale bylo nám podezřelé, že jsme mimo plochu hřbitova nacházeli jakési původní stopy po již zmizelých stavebních prvcích. Byli jsme poněkud v rozpacích.

Nyní už víme, že i když rekonstrukce z roku 1998 vypadala z pohledu laika zdařile, Mirosław Łopata – web http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/ ji považuje za nejhorší z rekonstrukcí vojenských hřbitovů v gorlické oblasti. Nejen pro drastické zmenšení plochy hřbitova bez jakékoli piety; také náhrobní kříže jsou rozmístěny zcela náhodně a chybí tabulky se jmény mrtvých.  také hřbitovní prvky (plot, brána atp.) absolutně nesouhlasí s původním vzhledem – podle odkazů literatury uvedené blíže na webu Mirosława Łopataty http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

IMG_4974

Stopy po původních sloupcích? křížích??..

Set083from__DSC4566

Celkový pohled na hřbitov – pohled směrem k cestě po níž jsme přišli

Set103from__DSC4572_panorama

Jdeme dál a po cca 300 metrech se nalézáme v prozatímním cíli této cesty – u pozůstatků původního lemkovského hřbitova patřícího k již neexistující vsi Długie. Opodál teče řeka Wisłoka. Tu přejdeme nebo přebrodíme a čeká nás cesta na hřbitov Czarne 53.

IMG_4975

Detail pravoslavného náhrobního kříže

Jsme doma a po roce se vracím k této úžasné cestě. Porovnávám údaje, procházím polské weby a na webu http://www.sekowa.info/ nacházím takřka neuvěřitelnou zprávu!!!

V září loňského roku 2018 se započala rekonstrukce tohoto Jurkovičova  hřbitova od úplného začátku. Ne tak divoce jako v roce 1998 – nejdříve se zpracovaly plány a za 3 měsíce intenzivní práce bylo v listopadu 2018 hotovo.

45

48

56

47

Nový vzhled hřbitova se stal zcela mimořádnou vizitkou gminy Secowa,  pod kterou Długie administrativně spadá. Kéž by toto štěstí měly i ostatní hřbitovy – Radocyna a Czarne (které nás dnes ještě čekají). 

Citace z webu www.sekowa.info, více fotografií si můžete vychutnat v obrazové galerii:

http://www.sekowa.info/index.php?go=gallery2&id1=9&name_gall=cmentarznr44

Fotky na rajčeti:    https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Dlugie_44._-_Jurkovicovy_hrbitovy_v_zapadni_Halici

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde:   https://www.zonerama.com/521125003/Album/5203862

 Prameny:  

Matúš Dulla:  Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=20&ido=9

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_44_%E2%80%93_D%C5%82ugie

 

Pro dnešek a následující dny je to vše. Další díl putování bude publikován z technických a jiných důvodů až v pondělí večer.

Děkuji za pochopení. vaše zuzi

  2 Responses to “Długie [44.] – Jurkovičovy hřbitovy v západní Haliči”

  1. Jé, takže ho rekonstruovali do původní velikosti?
    Ta zmínka o tom, že opravili hřbitov a mírnyx týrnyx si ho zmenšili a nechali pohřbené mimo hřbitov, mi přiapdá děsná! Takovou práci to dalo, vybudovat tam ty hřbitovy právě proto, aby padlí byli důstojně na místě k tomu označeném; a oni je některé vyšoupli za hranici, to je pekelný!!

  2. Ano, je to smutný, je to tak, ale zrovna tenhle hřbitov se dožil znovuzrození, a to je úžasné!!!!!! Všem hluboké díky!!! Ale je to práce která nikdy neskončí.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient