Kvě 252014
 

Nové obzory

 

Čeká mě zkouška. Naštěstí se oddálila na říjen, ale do té doby se musím ledasco naučit. Copak naučit, ale pochopit a spojit do souvislostí .. a pak přijde to nejdůležitější, vymyslet jak to sdělit různým skupinám posluchačů. Tedy geoturistům putujícím po Železných horách. Jo, je to tak. Pokud všechno klapne a poznám, že na to mám koule, stanu se jedním z prvních geoprůvodců po geoparku Železné hory.  Moc  se na to těším.  A až se rozkoukám, ráda bych si stanovila i vlastní trasu podle svého gusta.  Železné hory miluji, tedy milujeme a poslední rok nikam jinam na výlety nevyrážíme. S výjimkou těch delších. Geoprůvodcování není nic jiného než moderování  jednodenního autobusového výletu (tak podobného těm historickým odborářským!), který poznáníchtivého geoturistu za poměrně krátkou dobu seznámí v kostce s několika zajímavými místy regionu, spojenými jedním mottem.  Zatím vodou a geologií Země.

Už mám za sebou první školení na Vodních zdrojích v Chrudimi, a nyní jsem ve dvou dnech, v pátek a včera, v sobotu, absolvovala dva vzorové geovýlety. Putování za vodou, které vedl veterán Daniel Smutek a Historií Země za dva dny pod taktovkou jeho mladého kolegy Jana Doucka. Do hlavy se mi vryla hlavně jejich mantra příběh, Příběh, PŘÍBĚH. Lidé přijeli za zážitky a záleží na tobě, jak jim je poutavě podáš po lopatě. Nemusíš znát detailně devony a plutonidy, ale měl bys umožnit geoturistům prožít něco jedinečného a nezapomenutelného. A za každou jejich otázku je pochválit, i kdyby to byl nesmysl. Hmm, není to lehké, ale jistě se to zvládnout dá.

Putování za vodou proběhlo v pátek. Začínali a končili jsme v Chrudim a za šest hodin jsme absolvovali 10 zastavení, z toho tři spojené s ochutnávkou vody.  U každé zastávky opatrně vystavuji poznámku, čím méně toho napíšu, tím lépe. Hydrogeologie je pro mě španělská vesnice. Zatím.

 1. Rabštejnská Lhota – opuštěný lom se zachovanou ukázkou dokumentující na jednom místě přítomnost „dvou moří“, kolektor, izolátor (chleba se sádlem), houba, puklina..
 2. Podlažice kostel – benediktýni, příklad stability ekosystému, monitorovací vrty
 3. Přibylov – opukový lom
 4. Zderaz – skalní defilé. pískovec, jíl, opuka, skalní obydlí
 5. Kapalice – zahloubená údolí, puklinový pramen, stáří vody, 1. ochutnávka
 6. Roudná – pramen U srnce, „prostatický“ – vydatnost pramene
 7. Nové Hrady, soustava jezírek Nadymač (pramenné vývěry), měrný bod ČHMÚ
 8. Doubravice – u silnice na Luži, 2 monitorovací vrty r různou hloubkou odběru, dva kolektory
 9. Jenišovice – vrt, artézský režim, záložní zdroj vody, „zavřený“, „stará voda“ s příchutí, 2. ochutnávka
 10. Blansko – volně přístupný monitorovací vrt na hřišti, artézský režim , „stará, mrtvá voda“ s příchutí, 3. Ochutnávka
Přibylov

Opukový lom na Přibylově; překvapí opukové schůdky ze dna na hranu lomu

Přibylov

Lomař, ten tvrdej chleba má, ale neztrácí humor

včely

V lomě se rojí včely, bude změna počasí. Pan lomař vypráví, že loni stěhoval roj jen tak a nedostal ani jeden štípanec. Říkám mu, to jste tedy frajer a on odpovídá… jó, včely ty věděj, ty poznaj člověka..

Smutek, Kapalice

Hydrogeolog Smutek u pramene Kapalice demonstruje pradávnou historii Země

IMG_1468

Prostatický pramen u Roudné

IMG_1473

Doubravice, dva vrty a náš autobus, jaké romantické zastavení

IMG_1474

U Doubravice potkáváme náš dnešní druhý včelí roj

IMG_1475

Vrt u Jeníšovic a traviny rozvlněné větrem

IMG_1487

Obsluha vrtu u Jeníšovic

IMG_1490_1_2_tonemapped

Svatyně Uctívačů pramene v Blansku

IMG_1493_4_5_tonemapped

Tak co teď s tím?! Vrt v Blansku spojený s třetí ochutnávkou. Stará mrtvá ale stabilizovaná voda plná minerálů má chuť šaratice. Ale zvyknul by si na ni

  10 Responses to “Cesta za vodou”

 1. Loni jsem náhodou natrefil na silný pramen poblíž Spálavy. A tady ho někdo zaznamenal:
  http://www.estudanky.eu/7330-pramen-v-proude
  Ten zdroj by se ti mohl šiknout, pokud se už nešikne.

  • Ahoj strejdo, to je ale náhoda… včera jsme zrovna na Spálavě byli a chyběl jen krůček, abychom se u toho pramene neocitli! Měli jsme na vybranou kudy se vrátit z Chloumku do Lán a vzali jsme to místo této spojky, kam nás posílali místní, před Nehodovku. krásný den a krásná místa!!

 2. Ahoj Zuzi:-))

  Tvé železnohorské aktivity jsou super. Ten geopark nemá chybu :-))
  Těším se na zpravodajství z vašich cest.

  Přeji hezký den !!!

  lada :-))

  • Ahoj lado, včera na výletu jsme si na tebe vzpomněli, dívali jsme se ze svahu Železek, pod lesem, na patra lomu Štikov a hádali, jestli to velké město před námi v dálce je Chotěboř. Říkali jsme si, že jsi asi tam odsud… Máme krásné fotky, už se moc těším, až je zpracujeme a vystavíme. Děkuju a zdravím tě.

   • jo to byla nejspíš Chotěboř. nic jiného tam není. na levém okraji je silo a tovární komín, na pravém kostelní věž. já tam do svých 25 bydlel, teď bydlím kousek vedle (Víska u Malče u Chotěboře). na fotky se opravdu těším:-))
    byl jsem na fajné muzice v kutné Hoře (http://www.blues-cafe.net/?page_id=4) (poslední tři foto). skvělá irská lidová hudba (www.poitin.cz) a milý kafáč – tak se dělím:-))

    • Ano, silo tam bylo, to je dominanta! Víska u Malče.. našla jsem si to. Vždyť jsme byli kousek od vás, pod hřebenem. Parkovali jsme v Lánech pod památnou lípou se svolením domácích.
     Díky za tip, tu kapelu neznám, vypadá to tam na malé intimní prostředí. Chtěli jsme jít na DVA, ale něco nám do toho vlezlo, to mě mrzí, musím se podívat kde ještě hrají. Já se taky těším na ty nedělní fotky, jsou opravdu krásné, málokdy nám tak dobře vyjdou skoro všechny. M. je bude dnes upravovat a skládat do panoramatických záběrů. Máme i video ze Spálavy. Takové nic, řeklo by se, co tam je? Ale ta atmosféra. Nevím zda to je sdělitelné.
     Díky a ahoj!

     • Spálava je pro mě také velmi zvláštní a významné místo. Když sem byl malý, tak jsem Železky jen tak z dálky z Chotěboře okukoval a byly pro mě velmi vzdálené a nedostupné. Pak jsem četl skvělou knížku od Miloše Zapletala “Sedmička” (vodní skauting), kde hlavní hrdina Pajda vyrazí s tatínkem na Spálavu. Když leze na triangl, spadne, zlomí nohu a následně vyslouží přezdívku Pajda.Od té doby jsem byl na Spálavu celkem zvědavý. Pak moji mamku napadl geniální nápad inspirovaný skvělými výšlapy organizovanými zemědělskou školou v Chotěboři se tam vydat. Vyrazili jsme po trase Chotěboř, Libice, Lány, Spálava. Triangl tam naštěstí již nebyl, i když jsem hledal po něm aspoň stopy, a tak jsem přežil ve zdraví:-)). Vraceli jsme se tehdy po trase Spálava, Chloumek, Barovice, Vestec, Sloupno, Bezděkov, Sokolovec, Chotěboř. Byl to úžasný zážitek, který mě ovlivnil na celý život. Tam jsou kořeny mého vztahu k Železkám a krajině, kde žiju. Spálava mě i nadále přitahuje a tak se tam občas musím podívat, ať už nějakým přibližovadlem nebo pěšky. Dík moc za zpravodajství a přeji velkou radost ze Železek !!!!! lada:-))

     • Děkuju, lado. Doufám, že dnes už ty Železky zvládnu sem vložit, aby ses pokochal :).

 3. Skvělý, že budeš průvodkyně! Gratuluju!

  K tomu včelímu roji – ony totiž prý včely v roji nepíchají nikdy. Říkal mi jeden čerstvý včelař.

  • Snad to dám :). O nepíchání v roji jsem netušila, ale já bych tomu moc nevěřila, u zvířat člověk nikdy neví, stejně jako u lidí :).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient