Lis 132013
 

Taková malá procházka Turnovem

Po příjezdu z autobusového retrogeozájezdu jsme se jen jen ometli v našem hotelovém pokojíku a zakrátko vyrazili na podvečerní vycházku městem. Ani jsme se na ni nepřipravovali, pouze jsme nechtěli zapomenout na židovské památky. Synagogu a hřbitov. Jinak jsme šli krokem volným a nechali se inspirovat místy, kterými jsme náhodně procházeli. A možná to byla chyba, protože několik zajímavostí nám ušlo (třeba kubistický dům a neocenila jsem náležitě ani secesní budovu Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově). A všechny objekty už byly zavřeny.

IMG_2874

Poblíž našeho hotelu stojí vedle sebe dvě výstavné budovy z obě z přelomu 20. století, ve stylu historismu. První z nich je budova sokolovny z roku 1898. Na fasádě nechybí Tyrš a Fügner, jsou zde pěkně celí od hlavy až k patě, jinde mají na sokolovnách jen svoje busty!

IMG_2875

Vidíte je?? Oba sokolové stojící a nad budovou sokol letící. Budovu Sokolovny v ulici Skálově otevřeli sokolové slavnostně 28. a 29. května roku 1898. Projekt stavby zpracoval pražský architekt Alois Jan Čenský a provedením stavby byl pověřen turnovský stavitel Karel Knop.  Slavnostní výzdobu reprezentativních místností pořídil malíř Jan Prousek. Sokolovna se tak stala první reprezentativní budovou ve městě.

IMG_2877

Hned vedle stojí škola z roku 1906-1907, jak stojí na štukované desce.

IMG_2882

Budova ve stylu historismu, ale zdobení jde trochu do secese.

IMG_2879

Maskarony patří k secesní architektuře.

IMG_2885

Náušnice, které mne zaujaly. Jsou z oceli s českými granáty. Trochu robustní, ale stylem secesní.

IMG_2886

Římskokatolický kostel Narození Panny Marie v Turnově byl postaven v letech 1825 až 1853 jako jeden z prvních neogotických kostelů v Evropě. Mohutná trojlodní stavba s nedostavěnou věží, která se stala charakteristickou dominantou města, stojí na Mariánském náměstí.

IMG_2888

Polychromovaný svatý Jan z kamene vytesán jakoby se k té strohé a monumentální stavbě nehodil. Je příliš lidský a naivní. Tím však sympatičtější. Připomíná mi Jana z Modřce.

IMG_2892

Za kostelem nacházíme hřbitov. Máme málo času, ale i tak zde zůstáváme déle než hodinu.

IMG_2899

Vzrostlá zeleň hřbitov šlechtí.

IMG_2903

Všechny valéry zeleně..

IMG_2905

Škoda, že jsme nesešli po těchto schodech níže. Z výšky jsme viděli zajímavou stavbu. Myslím, že se jednalo o moderní smuteční síň z roku 2003, dílo pražských architektů Radka Šímy, Libora Čížka, Ondřeje Moravce a Michala Nekoly z pražského Ateliéru 6. V konkurenci dalších 118 projektů architektům získala ocenení v 11. ročníku souteže o Grand Prix Obce architektů. Síň slouží zároveň jako komorní koncertní sál. Tak příště..

IMG_2907

Hrob slavisty P. Fortunáta Durycha

IMG_2908

Poslední záběr a jdeme dál

IMG_2911

Střihem se přeneseme na hřbitov židovský, který byl takřka znesvěcen silničním mostem, který nad jednou jeho částí probíhá. Kamenný plot je netradičně nízký a snad je to i dobře, že ze hřbitova není uzavřené ghetto a hřbitov může dýchat. Pod mostem samozřejmě chybí zeleň a pohled na prašný kopec pod mostem s neplodnou zemí  a hroby je tristní. Židovský hřbitov v Turnově je jediným zachovaným židovským hřbitovem v severních Čechách a mimo jiné zde odpočívají předkové Ivana Olbrachta či Pavla Tigrida. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1956.
Roku 2006 Jaroslav Achab Haidler všechny náhrobky zdokumentoval a výsledky jeho práce můžete vidět na jeho webu, jedná se o rozsáhlý projekt Keshet. Je to velmi živé čtení, doporučuji.

 

IMG_2912

Další pohled pod most

IMG_2913

Zde je to už lepší, ale jedná se pouze o oříznutou fotku

synagoga-turnov

Další zajímavost. Jediný pohled na průčelí židovské synagogy v Turnově, jinak její exterier vyfotit nelze. Synagoga prošla rekonstrukcí a na dvorku stojí unikátní socha Golema. Více se dozvíte zde anebo zde

turnov01

Pro vaši představu -. Pohled na synagogu po zboření okolních domů v roce 1926, (foto Muzeum českého Ráje v Turnově). V současnosti je tento plac opět zastavěn, takže není vidět nic.

 Posted by at 20.47

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient