Úno 022014
 

Včerejší tečka páteční noci s mladými umělci z Brna a jejich projekty, profesorem Dementem, Pražákem, který do Brna zapadl jak prdel na hrnec, a šíleným léčitelem z Příbrami, se vydařila

Těšili jsme se na páteční Tečku jak malá děcka. Kdybych tušila, že nám ten mrzký pořad rozhodí (naštěstí nerozvrátí!) náš hodnotový žebříček tak razantně, že tu noc usneme z té hrůzy až k ránu, snad.. nedívala bych se. Ale přesto voláme díky! Na tenhle pořad nezapomeneme.

Týden předtím jsem na nadcházející “Tečku” četla avízo v Lidovkách, v Orientaci. Pavel Klusák, hudební publicista, kterému věřím, na ni upozorňoval ve svých tipech a já zavětřila:

Stratil válí hity

25.1.2014 Lidové noviny str. 32 Orientace/výběr Pavel Klusák

Václava Stratila, jednu z nejvýraznějších postav naší výtvarné scény posledních dekád, zná užší publikum i jako příležitostného, dosti nepřehlédnutelného zpěváka. Zjevuje se na vernisážích, koncertech a slavnostech spíše intimnějšího rázu: tam lze pak slyšet jeho milostné a vyznavačské písně Já bych vraždil, Hit, Stejně jednou umřu nebo Všechno bude fajn. Podle poslední jmenované dostalo název bilanční „best of“ album, které přibližuje Stratilovu vřelost, přímost a pro nepřipravené publikum i obskurnost. „Já myslím, že vážný humor je já,“ připisuje Stratil na web brněnské umělecké akademie Fa VU, na jejíchž internetových stránkách lze album poslouchat, případně si je vyžádat. Pochopitelně je silným zážitkem vidět Stratila zpívat osobně: tak se také stane v programu ČT art Tečka páteční noci, který je příští týden věnován kapelám, performerům a jiným umělcům z brněnské Fakulty výtvarných umění. Od Stratila lze čekat právě to, co oznámil televizní produkci: „Vezmu kytaru a zahraju pár hitů.“ Po skupině Vanessa tak brněnská Tečka přichází s jinou, něžnější podobou radikální kultury.

Ano, něžnější podobou. A pvní skupina, kterou nám moderátor Jiří nabídl byla PZH (Pí*a z Hoven)  s  jejich největším hitem – slovenskou hymnou. Skutečně nevím, proč bylo kolem toho tolik humbuku, protože ta písnička je jedna velká nafouknutá bublina, stejně jako jejich celá produkce, do níž jsme měli čest nahlédnout. Je to fakt projekt na kočku, ti Brňáci se stylizují a hrají si na velké umělce a přitom jim čouhá sláma z bot. Kam se hrabou na Pražáky!

Moderátor Jiří Havelka během pořadu představil i další hosty z hudební a výtvarné scény, která se utvořila kolem brněnské Fakulty výtvarných umění. Nejvíc ohromil tzv. Děda, Pražák nyní Brňák, profesor Václav Stratil, a přizvaný léčitel-doktor  Kamil Vaněk napojený na astrálního anděla RUDI.

Největším kulturním šokem bylo hudební vystoupení profesora Václava Stratila. Zpíval s kytarou roztřeseným hlasem jednoduché písně, jejichž celý text sem klidně můžeme napsat, třeba “Jarda Jágr je náš kluk – valibuk” a píseň s nacistickým pozdravem Sieg Heil. Chudák Jirka se s ním několikrát marně pokoušel navázat diskuzi, abychom se něco dověděli o pramenech jeho tvorby. Děda si stále vedl svou a mluvil zvesela a s nadhledem konceptuálního umělce zcesty, co ho zrovna napadlo.  Kdyby člověk něvěděl, že jde o konceptuální umění, považoval by jeho projevy za první stádium schizofrenie (tzv. pádící vědomí) nebo počínající demenci.  Tak nevím. Vedle něho sedící studentka nás přesvědčovala, že je fakt dobrej, a chvíli ho držela láskyplně okolo ramen. Profesor učí na FaVU VUT v Brně. Nejdříve vyučoval kresbu a pak přešel na  Ateliér intermédia. Dozvěděli jsme se, jak vypadají jeho hodiny. Přijde, sedne a vypráví si se studenty volně úplně o všem. Ten Děda je strašnej. A v Brně našel svou parketu.

Moderátorovi přišel pomoci sám Pavel Klusák, který působí v pozadí tohoto pořadu a zatím se nám veřejně neukázal. Dva si snad s tím exotem poradí lépe, řekli si v zákulisí, a ten Klusák je mediálně zběhlý. A Pavel se opravdu snažil. A dokonce uváděl, že poslední dny stále Stratilovy hity sjíždí. Ale Děda se s ním nemazal. Stejně jako s Jiřím. Inteligentovi Klusákovi doporučil, aby tančil twist. Nevím, snad proto, aby trochu zhubnul. Překvapilo mě, že vůbec není podobný tomu Klusákovi na informační fotečce z jeho textů u Lidovek, tam je fakt hubenější a mladší. S tím twistem to nakonec možná nebyl tak špatnej nápad.

Ale stejný problém má i sám Václav Stratil. Na svých stránkách se prezentuje jako šlachovitý muž s pohledem ostrým jako břitva. Ve skutečnosti vypadá jako vrtošivý a škodolibý děda-pohodář s nadváhou a potměšilým úsměvem, který, vědom si společenského statusu své dědkovské nedotknutelnosti, rozsévá své jedovaté poznámky a kokotiny na všechny strany; své studenty však šetří.

stratil

Václav Stratil řečený Děda na úvodní fotce svého profilu na vysoké. V reálu to však on není

Stratil_standardni_minimalismus dům umění

Tisíc dalších Stratilů. Ani zde mu žádný není podoben. Jsou to snímky z doby, kdy byl, ten dnes blahobytný děda, o dvacet kilo mladší.

Dost však o Stratilovi, ještě se k němu vrátím. Ať je jaký chce, vryje se vám do palice 🙂 a jen tak ho z ní nevytěsníte.

Neplodné debaty a drobné půtky s dědou u stolu střídaly také samozřejmě rozhovory s mladými tvůrci svých hudebních projektů. Mimo PZH se představila i kapela Fiordmoss,  její zpěvačka Petra Hermanová je ta, co chválila svého profesora. Informace, které o sobě skupina podávala byly kusé, zaujalo mne, že nyní žijí a tvoří v Berlíně, protože se rozhodli zmizet z Brna, nechtěli do Prahy a v Berlíně je levno. Mimo živého vystupování představili i klip, zřejmě nový, který měl perfektní abstraktní vizuál.

Vzala bych to kumulativně. Obě skupiny, PZH i Fiordmoss, se o něco snažily. Měly v hlavě projekt, který se rozhodly naplnit a v jeho rámci pokračovat kupředu. Je to spekulace, ale shodli jsme se s miláčkem na našem pocitu, že uskutečnění toho projektu je pro ně tím hlavním a ostatní pojmy jako vřelost, bezprostřednost, autentičnost a upřímnost dostávají na frak. Je to studený, snaživý a vykalkulovaný. Umělci se programově tváří znuděně a nezúčastněně. A přes veškerou snahu nám to přišlo kvalitativně takový “brněnský”.  Ale nevylučujeme, že jsme mentálně jinde než současné umění. Přesto do toho chceme mluvit.

Nejlépe z celé páteční umělecké show vyšel neúnavný doktor-léčitel z Příbrami. Pobláznil nás tak, že jsme přikládali dlaně na obrazovku, a včera jsme se nemohli shodnout, kdo z nás s tím začal jako první. Cítili jsme se před sebou trapně, že nás dostal tam kam chtěl. Ale i o tom je konceptuální umění!

Dnes je Kamil Vaněk zpět doma a na svém profilu se svěřuje se svými příhodami z natáčení, které mnohé vysvětlují:

Tak zase zpět z Brna v rodné Příbrami. Doktor děkuje všem dobrým duším, za to že mu umožnily vypudit negativní energii z duší diváků, která do jejich duší vstupuje skrze medium televize. Děli se to panečku prazvláštní věci ve studiu. Musel jsem kromě léčení zahánět i místní démony, které vstupovali panu profesorovi do úst a říkali ošklivé věci, až jsem z toho dostal rýmu. Pan profesor, je jinak úplný anděl. Také děkuji i mému věrnému kamarádovi astrálnímu andělovi Rudimu, že mi pomohl v těchto náročných podmínkách. Přeji všem hodně pozitivního televizního sluníčka. Jsem DOKTOR, vyléčím vás!

Přátelé, musím končit, i když je neděle, práce volá. Ještě závěrečné shrnutí:

Celým pořadem Tečka páteční noci 31/1/2014  se vinula jako červená nit snaha šokovat za každou cenu, ukázat co nejvíce bizarnosti, “out of box thinking” a překračování kulturních tradic. Ovšem v globálním pohledu nešlo o nic. Byla to provinční bída. Tak, tak. Ale stálo to zato. To psycho páteční noci z Brna nám rozbouřilo hladinu naši průměrnosti do excentrických amplitud!!!

Bonus:

vaclav_stratil_4_2

Václav Stratil a Lubomíra Kmeťová, Vaškova tehdejší přítelkyně, rok 1995 (opraveno – jméno i rok – viz komentáře pod textem – poznámka: díky komentující  autentické Lubě již máme jistotu, že to sedí – po dvou letech!!! a mimochodem TEČKU nic nenahradilo a její původní producentka Kamila Zlatušková byla nedávno, píšu o jaru 2016, vytěsněna z televize. neprodloužili ji smlouvu). Níže dva texty a vzpomínka na Tečku páteční noci.

http://kultura.zpravy.idnes.cz/producentka-patecni-tecky-konci-daz-/televize.aspx?c=A140527_131248_televize_vdr

http://www.modernibrno.cz/aktualita/Ceska-televize-me-vyhodila-ale-jako-obet-se-necitim-rika-Zlatuskova-16480/

43_Stratil_V3N2371

Stratil rád maluje lišky a někdy není docela v pohodě. Jsem ráda, že se s námi i o tyto hlubší polohy svého nitra podělí. Měl v tom momentu  asi slabou chvilku. Nebo je to hodně starý. Děda už je dnes jinde.

EFL2b1a24_Stratil_V3N2395

Zde lišky dvě

3512962-vaclav-stratil-penis-art

Poctivý umělec se nevyhýbá ani ožehavým tématům
Václav Stratil: Penis art, 204. Ze Sbírky současného umění Mikulov

Odkazy:

Umělec má opět cenu. Letos je to Václav Stratil
Fiordmoss na Wikipedii
Petra Hermanová v Madridu

Videoklip pro naši píseň Tigermy, která je na novém EP Gliese.
Digitálně vychází 20. prosince 2010. Na CD pak 15. 1. 2011.
Videoklip vytvořila česká umělkyně Veronika Vlková. Děkujem V.

Album ke stažení na www.fiordmoss.cz

 

 Posted by at 10.37

  13 Responses to “Byla to tragédie, přesto voláme díky!”

 1. na té fotce není Petra. tahle fotka byla pořízená v roce 1993 a je na ní Lubomíra Kmeťová, Vaškova tehdejší přítelkyně. Hádám že Petra v té době chodila na základku a tak celekem na celém článku je dost vidět že nemáte páru.. pokud by se tenhle pořad měl někdy opakovat doporučuju přikládat ruce na obrazovku a všímat si pouze pana doktora.

  • Díky za upřesnění, neznám reálie, spoléhala jsem na svůj instinkt a vizuální paměť. Nepoznal jste, že text je psaný v nadsázce? Umění se nedělá jen pro skupinu zasvěcených. Určitě je cenný i pohled zvenku.

   • poznala jsem že je v nadsázce, ale celý pořad byl v nadsázce… co třeba zmínit že písně Stratilových textů jsou to nejčiřejší co člověk muže slyšet. Nikdo si na nic nehrál.. jen Vašek se lehce předváděl ale to si přeci jako děda může dovolit… chápu to a ten text se mi líbí jen mě překvapuje, že to to stále někoho překvapuje (možná i pohoršuje) . Jsem za to ráda a to je to co máme asi společné 🙂

    • Jsem za takové pořady vděčná. Rozvíří hladinu a rozkmitají amplitudy :). Nelze se dívat na Dědu vážně a přikyvovat, jaké je to umění. Dnes je v kurzu kdo umí šokovat, a s takovou te top dědovi podařilo, to se musí ocenit. Včera jsme se dívali na tenis a když vyhráli Berdych se Štěpánkem, hned jsme si vzpomněli na slavnou píseň o Jágrovi. Byla by na světě hned jiná, stačilo by zaměnit jména a dát to do množného čísla. Je to fakt to nejčiřejší, tím se Děda vrací do doby lovců mamutů. Jen by místo kytary možná ještě mohl mlátit klackem do podlahy.

 2. Jak já mám ráda cyklení a řetězení, nenadálé souvislosti. Přesně si pamatuju na Klusákovou doporučení, až jsem si říkala, že bych se dívala… Nedivala, nevadí. Ale před nějakým týdnem jsem si vyměnila několik mailů s Lubou Kmeťovou, doporučila mi ji kamarádka na výtvarnou dílnu pro studenty. Vůbec jsem netušila, s kým si píšu, ona nakonec nemohla. A teď ji “potkávám” tady. Ne-náhody.

  • Krásná náhoda, její jméno jsem neznala, podívala jsem se co dělá, jen okrajově, ale její obrazy mě i za tu chvilku opravdu zaujaly. Více než liščí farma :).

 3. hahaha,ty lidi vůbec neznám,
  ale ty lišky nejsou přece lišky, je to falus :-))

  • Liška je liška, a protaženej čumák je žertovný nápad umělce, který nám dává možnost představovat si cokoli.

   • Ne. Je to falus. Je to objektivně falus. (Což proč ne, v umění ho vidíme hodně často a kdyby ne, tak je to nenormální.) Ale podle toho vzhledu si myslím, že je to falus záměrně.

 4. Nebudeme se tu handrkovat o jeden kokot, máš ho mít! Je to FALUS!

 5. […] po té brněnské Tečce z předminulýho týdne, byla teda tahle  Tečka z Ostravy (7.2.) hodně nudná. I když – kultivovaná. Ale chceme […]

 6. Ta fotka je rok 1995, Stratil to má na svém profilu na FaVU špatně. V té době jsme spolu nechodili ani se neznali. Ale je to děda, tak mu to prominu 🙂

  • Vítám vás a děkuju za další opravu, teď už je to snad dobře… teď ještě aby si to opravil pan Stratil – Děda.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient