Říj 132013
 

A je to tady: Bio Central v Hradci se stalo naší kulturní kapličkou

To musíme slyšet, řekli jsme si spontánně, když jsme zjistili, že o víkendu žádné kino pro nás není, ale v pátek ve 20.00 vystoupí ve vestibulu Bio Central v Hradci Králové raper BONUS a jeho rytmická skupina Martin Tvrdý Trio.

bonus

Bonuse jsem slyšela jen jednou a zrovna mu předávali cenu – Cenu českých hudebních kritiků Apollo 2012. A zazněl tento song:

To byla bomba, i když taková nenápadná. Jméno BONUS jsem si zapamatovala a našla si, že ten sympatický “starší” chlapík (v porovnání s Justinem Bieberem), co se moc nepitvoří a nepředvádí, má jmen několik – Bonus alias Bourek alias Martin Tvrdý alias Martin Hůla. A zpěvem se neživí. Hurá! Nemusí tlačit na pilu.

A tak jsme se tam vypravili. Koncert měl začínat za 1/4 hodiny, ale byli jsme zde jedni z prvních návštěvníků.  A později společně s jednou “mladší” dvojicí jsme byli nejstarší. Mezi tím nic a pak už jen mladí charismatičtí lidé obou pohlaví. Tak trochu intelektuálové, pár metrosexuálů, jedna modelka, jeden “poslední Mohykán” s dredama a do počtu i malý vzorek běžné populace. Všichni jsme o sobě věděli, protože nás tam moc nebylo. Mezitím muzikanti ladili aparaturu, pak skončili a dlouho se nic nedělo.  Klábosilo se a pilo se všeobecně Club-Mate.

IMG_4954

IMG_4955

Ladění

IMG_4948

BONUS má zelenou kytaru

IMG_4960

Čekání na BONUSE

Ale pak to přišlo. Předskokan, o kterém jsme zprvu vůbec netušili.

IMG_4963

Andrea Rottin

IMG_4961

Andrea Rottin podupávající.

IMG_4969

Po vystoupení zůstal na podlaze jeho playlist. V jednu chvíli publiku říkal, že tohle poslouchali jejich rodiče. Ano, kromě těch našich :).

Andrea Rottin, Ital, žijící již sedm let v Čechách. Víme to, Miloš s ním prohodil pár vět. Česky.

  Nenápadný chlápek s pěstěným plnovousem, jak slibovali pořadatelé na webu (zjištěno zpětně), co se pořád motal všude kolem, sundal svetr, vytáhl kytaru z pouzdra, připevnil k botě rolničky, otočil se ke schodišti čelem, k nám zády a spustil temperamentní jižanské rytmy. S tím nástrojem byl doslova srostlý a dalším nástrojem mu byl i jeho hlas. Představte si Zdeňka Bínu a předrevolučního písničkáře Pepu Nose dohromady. Tak nějak by se dal charakterizovat jeho přirozený muzikální projev. Velmi temparamentní a milé.

IMG_5034

Pěstěný plnovous, hmmm.. Tenhle chlapík tedy nevypadá, že by byl fanoušek ZZ-Top.

Několik pohledů dozadu na hodiny a pak už nastal čas pro BONUSE a jeho Trio Martina Tvrdého. Černé popředí osvícené střídajícími se stylovými fotkami nebo úryvky z filmů a dokumentů. Retro, vintage, surrealismus, staré animované filmy, japonská reminiscence, všechno vnímám… v jednu chvíli si všímám že BONUS přesně napodobuje pozicí ruky cosi orientálního za sebou. Dva muzikanti po straně mimo plátno vidět nejsou  a třetí, vedle BONUSE, stále hledí do kláves.  Z BONUSE je vidět jen hlava na plátně a gesta, kterými střídmě svoji produkci doprovází. Je opravdu skvělej. A jeho rap není rapem falešně nasranejch vyšlechtěnejch mladíků, co ho dělat chtěj, protože rap se nosí a je to drsný. Z BONUSE vychází jeho svojský rap přirozeně a je zatraceně upřímnej. Mám pocit, že to vůbec nehraje a co zpívá je zažitou pravdou. Nekrmí vám nějakým blábolem proloženým účelově použitými vulgarismy – jeho celkový projev je neuvěřitelně civilní, i když rapuje. Takovej rap pro starší a pokročilé. Překvapila mě ta forma. Fascinující jsou jeho až hypnotické repetice nebo se říká smyčky … jeden mrtvej… to přece nikoho nezabije…. mně utkvělo v hlavě..  Připomíná mi vzdáleně Deža Ursinyho, hudebního solitéra z doby, kdy se ještě nerapovalo. Ale možná začínalo.

IMG_4970

Před začátkem se část diváků přesouvá do popředí a my odcházíme na strategické místo zcela nahoře na schodech, kde máme vše jak na dlani

IMG_5003

Před námi poslouchá Andrea Rottin

IMG_4992

BONUS i mluvil. Většinou o vile VyVolených. Byl velmi napjatý, jestli ten večer odejde z vily Thomas nebo Vladko. Prosil publikum o čerstvou zprávu i během koncertu.

IMG_4977

BONUSE nikdy není dost a šla bych na něj zas. Do Bia Central v Hradci Králové. Chodíme sem rádi a těšíme se, čím nás zase místní překvapí.

IMG_5030

Hoši děkujeme!

Další setkání s BONUSEM jsem zažila záhy nad stránkami Brávíčka. Při běžné každodenní kontrole vrácených exemplářů na mne vykoukla tato fotografie:

BONUS jako vyšitý. Ať mi nikdo neříká, že to není on!

bonus

Tajný život Martina Tvrdého. Jeho “bizarním” zájmům (viz Vyvolení a model ve fotorománech Brávíčka) se nedivím. Každý máme svou 13. komnatu :).. A jaká je ta vaše???

 Posted by at 12.08

  5 Responses to “BONUS – konečně něco, čemu se dá věřit”

 1. Ahoj Zuzi.-))

  Dík za tip na BONUSe. Jako ostatně řada dalších Tvých tipů (hudební, filmové, …) u mě opět naprosto přesný zásah :-)) Tak dík moc. Na fakt dobrý věci máš opravdu velmi vytříbený čich.

  Přeju krásný dny !!!!!

  lada :-))

  • Ahoj lado! Díky za návštěvu a ohlas. Mám velkou radost, že máme stejný vkus, ale mám výčitky, že jsem ještě nestihla všechno dodělat, také Rychlebky :). měk se krásně! Zuzi

 2. […] jako si zpěvák BONUS přivydělává v brávíčkových komiksech, Tomáš Sedláček si našel také svoji parketu.  Když se nikdo nedívá, stává se z něho […]

 3. ahoj Zuzi, díky za hezký vzpomínkový report 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient