Montjuïc MNAC, prohlídka zahrady Jardins de Joan Maragal a okrajově Jardins de Laribal,lanovkou k pevnosti Castel de Montjuic. Lanovkou jedeme zpět a u stanice metra Lesseps podle mapy hledáme „Gaudího dům“ Casa Vicenc.
Na náměstí Espanya jsme dojeli metrem. Prohlédli jsme si dvě zahrady – Jardins de Joan Maragall a okrajově Jardins de Laribal. Fundacio Miró (velkolepé muzeum katalánského malíře, sochaře a keramika) už bylo zavřeno – navštívíme ho tedy jindy.
Následně jsme lanovkou vyjeli na Montjuic. Vystáli jsme frontu na vstupenky do pevnosti jako ostatní, a protože jsme shodou okolností přišli po 15. hod, měli jsme vstup zdarma. U pokladny nám byla vydána vstupenka pro dvě osoby za 0 € a prospekt o pevnosti Montjuic. Prohlédli jsme si objekt, nafotili panoramata Barcelony, kterých se nelze nabažit, také moře a lanovkou jsme odjeli dolů. Skončili jsme na stanici Lesseps. Vyhledali dle mapy a alespoň zvenku jsme si prohlédli nádhernou a perfektně udržovanou Gaudího Casa Vicenc. Domů jsme došli pěšky s krátkou zastávkou na náměstí Lesseps. Na lavičce jsme odpočívali a kochali se uvolněnou atmosférou nedělního odpoledne.
Zahrada Jardins de Joan Maragall je královská zahrada nejen svým určením, ale i svým reprezentativním zjevem. Uprostřed záhonů květin, stromů, vodních ploch, kašen a mnoha soch (v celé zahradě je jich 32), sedí na zelené trávě docela malý královský palác Albéniz z cihel, kamene a břidlice, od roku 1975 reprezentativní sídlo španělské královské rodiny. Přijedou-li do Barcelony, mohou zde bydlet a přijímat hosty.
Zahrada je otevřena velmi omezeně, pouze v sobotu a neděli a palác lze navštívit jen velmi výjimečně, při zvláštních příležitostech, například v rámci každoročních zářijových oslav městské patronky Mercè. ….Škoda toho paláce; v době naší návštěvy se zrovna nic zvláštního nedělo, tak jsme si museli vystačit se zahradou. Nelitovali jsme příliš, i když … trochu jó, upřímně.
Zahrada sama o sobě je prostě skvostná, báječná, fotogenická, a ve své relativní intimitě velkolepá. Dá se zde najít bezpočet krásných míst a pohledů, které potěší. Navíc je prý tato zahrada málo navštěvovaná, což potvrzujeme a říkáme „pro nás dobrý“. Moc se nám zde líbilo.
Novoklasicistní letohrádek francouzského typu ( oficiálně Royal Pavilion – architekt Juan Moya Idígoras) spolu se zahradou (francouzský zahradní architekt Jean Claude Nicolas Forestier) byl vytvořen, jak jinak, u příležitosti světové výstavy v Barceloně v roce 1929 a měl právě v době jejího konání přechodně sloužit španělské královské rodině (král Alfons XIII. s královnou Victorií Eugenií) k jejich oficiální reprezentaci.
Po výstavě se z paláce mělo stát muzeum hudby, ale tento projekt nebyl nikdy naplněn. Přesto se palác od té doby dodnes nazývá jménem Albéniz, po významném katalánském klavíristovi a skladateli Issaku Albéniz a sloužil k hostování významných návštěvníků města.
Šel čas, a o pár desítek let později došlo díky demolici dvou objektů (původního výstavního pavilonu a muzea moderního umění) ke zvětšení zahrady a následně se městská rada rozhodla velkoryse zrekonstruovat a rozšířit i palác Albéniz.
Práce skončily v roce 1970 a občasné návštěvy se mohly potěšit novými dekory stěn a stropu Salvadora Dalího, kopulí s vitráží umělce Carlose Muñoze de Pablos a tapiseriemi dle děl malíře Francisco de Goya a zahrada obklopující palác dostala jméno po slavném katalánském literátovi Joanu Maragall. Pro představu absolutního luxusu se můžete podívat na fotky jednoho šťastlivce, který to vše při jakési vzácné příležitosti shlédl a nafotil.
Palác Albéniz se od roku 1975 (rok smrti generála Franca) stal opět oficiální rezidencí španělské královské rodiny při jejich pobytu v Katalánsku a současné se stal i místem přijímání významných návštěv Barcelony a dějištěm protokolárních akcí radnice.
Ano je zde spousta žen, ale nalezneme zde i jeleny a fontánu s nahatými dovádějícími dětmi.
Úchvatná a dokonale udržovaná zahrada mne zaujala množstvím soch v klasickém realistickém stylu. Pocházejí z různých dob… mnohé sem byly přeneseny z MNAC (Národní muzeum katalánského umění), jiné byly vytvořeny speciálně pro tuto zahrady v době jejího rozšíření v roce 1970 (katalánský zahradním architekt Joaquim Maria Casamor a Espona.
BOMBA!! Nalezli jsme zde jednoho vetřelce z roku 1990. Jen tak se schovával mezi stromy na trávě. Najdete ho??
Snad už je to promlčeno… zkoumali jsme ji tak důkladně, že jedna kachlička vzadu upadla. A snad to už nějaký šikovný sochař spravil!
Kolem muzea Nadace Miró si to šineme k lanovce, vyvážíme se až na vrchol kopce a šup, pár kroků a už jsme tady. A protože je neděle po 15. hodině, máme to zadarmo, což jsme netušili!
Castell de Montjuic. Tento tak trochu hrad či spíše starobylá pevnost z 18. století je dominantou jihovýchodní části kopce Montjuic. Samotné místo má hodně temnou minulost, jelikož sloužilo především jako politické vězení – na začátku 19. století se zde popravovali anarchisté, během občanské války fašisté a později i republikáni.
Samotná pevnost, připomínající brněnská kasemata, je obehnána masívními zdmi. Z těch je úžasný výhled nejen na město, ale především na moře, přístav a doky. Do roku 2009 fungovalo na tomto místě vojenské muzeum, ale to bylo zrušeno po předání celého objektu z rukou Ministerstva obrany městu. Památkou na toto období jsou jen obrovská děla mířící směrem na moře.
Casa Vicens je budova v secesním stylu v Barceloně, kterou navrhl Antoni Gaudí pro továrníka Manuela Vicense. Byla to Gaudího první důležitá práce. Objekt byl přidán v roce 2005 na listinu světového dědictví UNESCO
V době, kdy jsme tuto okachlíčkovanou pitoreskní stavbu skrytou v okolní zástavbě navštívili, nebyla ještě přístupná a vchod hlídal obezřetný sekuriťák. Dnes je všechno jinak. Vilu, která byla v soukromých rukách a momentálně na prodej koupila za 35 milionů € andorrská banka MoraBanc. Po úpravách se stalo z domu muzeum, v němž se kromě možnosti navštívit jednu z těch méně známých Gaudího staveb plánují pořádat i nejrůznější výstavy. A tak tedy Casa Vicens konečně otevřela své dveře široké veřejnosti!
Vaší pozornosti doporučuji blog Catalunya 2011, text o Jardins de Joan Maragall a Casa Vicens, ze kterých jsem také čerpala
A to je pro dnešek vše. V pondělí 10 modernistických domů poblíž ulice Passeig de Gracia a návštěva jednoho z nich – nově otevřeného Casa Lleó Morera.