Úno 052017
 

12. 4. 2014 / Sobota: toulání se poblíž Placa d’Espana  – Pavilon Mies van der Rohe,  CaixaForum (cihlová fabrička) a impozantní příchod k Palau Nacioanal (MNAC)  s fontánami, antickými sloupy a krásnými výhledy na Barcelonu. 

Dnes jsme si naplánovali odpočinkový den. Metrem na náměstí Placa d’Espanya (stejně jako včera) a pěšky širokou třídou Avinguda de la Reina Maria Crisitina vedoucí na svah kopce  Montjuïc  až k Museu Nacional d’Art de Catalunya ((Národní muzeum výtvarného umění Katalánska), kde tento reprezentativní bulvár končí.

To by byla ale krátká vycházka! Času dost, proto jsme si prohlédli i nedaleký Pavilón Mies van der Rohe,  přes ulici nové kulturní středisko CaixaForum a ještě jsme se stihli bezcílně pocourat po okolí této lokality a vytipovat si kam se podíváme zítra.

Barcelona 8. den

Chcete-li, mrkněte na mapu podrobněji zde

Na mapě názorně vidíte, jak jsme se dnes motali na jednom fleku. Rovnou přímku našeho postupu odmítla mapa akceptovat v místě, kde začíná zóna pro pěší (první a pak i další červené šipky), ale v místech okliky jsme se pohybovali později též (snímek schodů se strakou)

IMG_8246_7_8

Začneme zeširoka. S výjimkou horského hřbetu, jehož součástí je hora Tibidabo a který odděluje Barcelonu od Katalánského vnitrozemí, je Montjuïc  jedinou významnou vyvýšeninou města. V životech Barceloňanů hrál vždy dvojí roli – jako místo odpočinku a rekreace a jako místo obřadní. Na jihozápadním okraji dodnes najdeme hřbitov.

V roce 1929 se na Montjuïcu konal zahajovací ceremoniál Světové výstavy  a tvář kopce se od té doby navždy změnila. Pompézní Palau Nacional byl postaven jako hlavní místo výstavy a podél Avingudy de la Reina Maria Crisitina byly postaveny veletržní pavilony, dnes trochu povadlé a často hledající účelné využití. Od doby světové výstavy 1929 tento areál postupně upadal až do roku 1992, kdy v rámci letní olympiády vznikl plán na oživení této části Barcelony.

IMG_2663_4_5

Pohled z návrší Montjuïcu. Čtěte a ukazujte si…

Jak jsem již předeslala, Náměstí Placa d’Espanya spojuje s palácem MNAC impozantní třída pojmenovaná po španělské královně Marii Cristině (zemřela 6. února 1929královském paláci v Madridu). Tato turisticky velmi atraktivní třída, v úvodu se dvěma benátskými věžemi, pokračuje fontánami, (z toho jedna kouzelná!), vodními přepady, venkovními pojízdnými schody, vodními plochami, antickými sloupy, sochami a  krásnými výhledy na Barcelonu, není rušena žádnými komerčními projekty – tím myslím restauracemi a obchody. Jen samé umění a okázalá krása.

IMG_2612_3_4

Pravou atmosféru kouzelné fontány zažijete po setmění. V předem určenou dobu se vodní paprsky rozzáří všemi barvami a fontána se rozezní hudbou. Klasickou – Čajkovskuj a ABBA.

V pozadí, vlevo od středu fotky, vykukují dvě Benátské věže, jedna z nich se zrovna rekonstruuje, vítající v roce 1929 návštěvníky světové výstavy v Barceloně. Také ony měly být po akci zbořeny a hle! stojí tu dodnes. Nahoru se sice nepodíváme, ale byla by jich škoda. I když jsou epigonem věže stojíicí v Benátkách na náměstá sv. Marka. Tam je však pouze jedna!

IMG_2606_7_8

Zde vidíte pouliční jezdící schody. Nad kašnou a podél vodní kaskády. Zleva i zprava

IMG_2609_10_11

 Fascinující kašny a fontány nás přibližují k dominantě Národního paláce. Zmocňuje se nás slavnostní a vzrušující pocit jakoby nás čekala jakási audience.

IMG_2653_4_5

IMG_8356

IMG_8250

Ptáte se, zda jsme si nafotili nějaká selfíčka?

IMG_2675_6_7_panorama

Barcelonské panorama


IMG_8355

 Novobarokní a poněkud více přezdobený Palau Nacioanal byl postaven jako hlavní sídlo světové výstavy r. 1929 a dnes v něm sídlí muzeum výtvarného umění MNAC. Připomínkou světové výstavy jsou veletržní pavilony lemující ulici. Je to všude stejné.. pro tyto monstrózní objekty se jen těžko hledá po skončení velkolepé akce vhodné využití..

IMG_2690_1_2

Pohled na Barcelonu z terasy u MNAC

IMG_2659_60_61

Schodiště v zeleni poblíž Náměstí kaskád

IMG_8363

Jako u nás. Straky okupují městské zahrady a v tomto případě zvyšují malebnost místa.

IMG_2618_19_20

Pavilón Mies van der Rohe – čisté linie, střídmost a luxus použitých materiálů charakterizují německý pavilon – skoro se mi chce říci stánek – postavený pro světovou výstavu roku 1929. Byl navržen předním představitelem proslulé výtvarné školy BAUHAUS Ludwigem Miesem van der Rohe, a po ukončení výstavy byl pavilon stržen (jak bylo ostatně v plánu). Po roce 1986 byl na stejném místě díky nadaci postaven znovu.

IMG_2624_5_6_panorama

IMG_8267_8_9

IMG_8277_8_9

Křeslo Barcelona navrhli v roce 1929 Ludwig Mies van der Rohe a Lilly Reichová. Jmenuje se podle toho, že bylo použito v německém pavilonu na Světové výstavě v Barceloně, kde na něm při slavnostním zahájení výstavy seděli členové španělské královské rodiny. První budovou, která byla vybavena těmito křesly, byla brněnská Vila Tugendhat.

Křeslo Barcelona je vytvořeno podle zásad Bauhausu, tedy s důrazem na jednoduchost a eleganci, použita je pouze ohýbaná ocel a přírodní kůže. Autoři se podle vlastních dob inspirovali sedacím nábytkem z antického Říma.

IMG_8257_8_9

Fascinující zákoutí, fotím jak blázen z mnoha úhlů. Čistou uklidňující atmosféru vily vnímám z fotografií i po letech… jakoby na chvíli ten můj chaos srovnala do jednoho směru 🙂

IMG_8263_4_5

IMG_8256

Georg Kolbe socha „Der Morgen“ – Ráno; nachází se též v lokalitě Berlin-Schöneberg

IMG_8344

BONUS! Holky s koloběžkami oživují filozofickou vážnost lineárního pavilonu!

Ten fotící pán mne velmi zaujal, protože fotil ještě více než já. Šla jsem po něm jak ohař a mám s ním hafo záběrů. bavilo mě ho fotit..

IMG_8350

Velmi malebné… takové poflakující se skupinky dotvářejí moderní minimalistickou architekturu…

IMG_8347

Fotí jak ďas a tím je pro mne zajímavý… a navždy tajemný

IMG_8286

IMG_8287

CaixaForum (cihlová fabrička) – ty dva moderní objekty jsou stromy

CaixaForum – budova bývalé přádelny Casaramona postavená z červených cihel architektem Puig i Cadafalch v r. 1911 je nyní sídlem multifunkčního kulturního centra: výstavy, filmy, koncerty… , které bylo otevřeno v roce 2002. Jméno Caixa má podle svého sponzora – banky la Caixa.IMG_8330

“Stromy” seshora, pod nimi eskalátory, kterými návštěvníci sestupují do haly suterénu. Nový moderní vchod navrhl japonský architekt Arata Isozaki.
IMG_8290

Vstupní halu zdobí dlouhá nástěnná malba významného amerického umělce Solomona LeWitt (Sol LeWitt – 1928-2007), který došel slávy až v 60. letech.

IMG_8338

Stále vstupní hala. Strohost interiéru jednak narušuje skupinka bezstarostných dívek a jednak dotváří barcelonský hipster

IMG_8339

Ten ví, kam si má sednout…

IMG_8302_3_4

C.Caramona značí jméno majitele Casimira Casaramona.Textilka fungovala od roku 1911 do 1918, v roce 1926 byla znovu otevřena jako skladiště. Nějakou dobu využívala objekt španělská policie a banka Caixa ji koupila v roce 1963, otevřeno 2002.

IMG_8309_10_11

Fantastické cihlové variace jsou pro nás volnou připomínkou Gaudího podkroví Casa Belesguard, navštívené před pár dny..


IMG_8323

IMG_8320

IMG_8335_6_7

IMG_8324_5_6_panorama

Zvlněná cihlová střecha (že by kvůli odvodu vody?) a v pozadí MNAC

IMG_8319

IMG_8367

Udělali jsme rychlou obhlídku zahrady de Joan Marragal. Byla moc malebná a krásná, rozhodli jsme se pro podrobnější prohlídku zítra (za půl hodiny se zavírala). Cestou k botanické zahradě jsme objevili další malou zahradu a na tato místa se vrátíme zítra.

IMG_2693_4_5pan

IMG_2699_700_701_panorama

Krásný den korunovala královská večeře v Lactuce, naproti dosud nedokončenému chrámu Sagrada Familia. Tak několik fotek tohoto skvostu..

IMG_8384

IMG_8383

IMG_8378_79_80

IMG_8244

Loučíme se pohledem na Placa d’Espana, bývalou arénu pro býčí zápasy, dnes luxusního obchodního domu s vyhlíidkou v posledním patře. Podíváme se tam. Několik dní se tu budeme potulovat…  2 Responses to “Barcelona 2014 – 8. z 15 dní”

 1. Jééje, tady toho je opravdu hodně.
  Fotka se strakou je neodolatelná.

  Jsem zvědavá na ten obchoďák v aréně, četla jsem o tom před pár lety někde na tomhle blogu
  http://corridadetoros.blog.cz/

  Už si to nepamatuju; oni katalánci ty zápasy tak nechtěj a jiné části Španělska je chtěj?

 2. Ahoj Liško, díky za návštěvu. Straka super, ale co to dalo, abych ji cvakla i se zobákem. Stále se ke mně stavěla zadkem…
  Nevím přesně jak to je s těmi zápasy, ale máš pravdu, někde se dosud zápasí, v Barceloně ale ne. Já bych zápasy nezakazovala, ta globalizace už mě delší dobu sere :). Za chvíli to bude všude stejný. Promísej se rasy, kultury a bude po ptákách! Mohla bych se rozčílit ještě víc, ale nechci se moc vzrušovat, aby mi nestoupl tlak.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient