Úno 032017
 

11. 4. 2014 / Pátek: celodenní výlet vlakem a lanovkou do opatství a kláštera Montserrat

 

Nejslavnější skalní masiv Katalánska! Montserrat (Zubatá hora) je obrovitý, strmě se svažující horský masiv, který se zvedá z pahorkatiny nad pravým břehem řeky El Llobregat, asi 50 km severozápadně od Barcelony.  Díky svým fantastickým skalním útvarům, jež vznikly letitým vymíláním, vypadá zdálky jako obrovský hrad s věžemi připomínajícími homole cukru. Nejvyšším vrcholem tohoto masivu je Sant Jeroni 1236 m nm.

Nezaměnitelný obrys masivu Montserrat jsme obdivovali ve 3. dnu naší expedice, cestou z Pyrenejií, z La Pobla de Lillet, kde jsme navštívili zahradu Artigas projektovanou Antoni Gaudím. Hned jsme si řekli, že se tam určitě podíváme. A taky jo.

IMG_7384

Cestou do Barcelony …

IMG_7385

Fotka zaostřená na pokakané sklo, ale JE TO TAM!!!

Pro Katalánce má slovo Montserrat význam především náboženský díky místnímu slavnému klášteru a v něm se ukrývající černé madoně přezdívané La Moreneta. Důležité poutní místo se v posledních desetiletích stalo i místem masové turistiky. Pro Katalánsko tak dnes Montserrat má ještě nezanedbatelný význam ekonomický.

Přivstali jsme si a co nejrychleji se přesunuli metrem na náměst Pl. Espanya. V podzemí jsme nastoupil do vlaku, který nás za hodinu zavezl na úpatí Montserratu.

Klášter v nadmořské výšce 725 m je přístupný několika způsoby. My jsme si koupili zpáteční lístek do stanice Monistrol de Montserrat, kde jsme přestoupili na zubačku (v ceně) a krásnou okružní trasou s úchvatnými výhledy jsme dorazili až před klášterní komplex. Mohli jsme jít pěšky nebo vystoupit o stanici dřív a nechat se vyvést lanovkou, ale nám se zdála tato varianta z mnoha důvodů optimální. Včetně možnosti vyjet do hor svým autem.

Barcelona - 7. den Montserrat

Šipka vpravo nahoře – Monistrol, výstup z vlaku, nástup na zubačku, šipka uprostřed ukazuje na zastávku Montserrat a k poslední šipce, místu Sant Joan, nás zavezla další lanovka. Více detailů na mapě seznam.cz

IMG_2453_4_5

Masiv Montserrat … fotka z vlaku

Klášter (opatství)  s bazilikou a přilehlými budovami vytváří malé, zdánlivě do sebe uzavřené městečko a mohli bychom ho tak trochu přirovnat k moravskému poutnímu komplexu Velehrad. Ovšem Montserrat má zcela jiné charisma díky svému horskému okolí. Je to opojný pocit, ocitnout se zde a přiznáme se, že nám ani nepřekážely davy všudypřítomných turistů. Bez nich by to bylo samozřejmě ještě opojnější, ale i tak jsme si prohlídku kláštera užili.

IMG_8170_1_2

Stále ještě dole… hledáme dobrou pozici na dobrou fotku..

IMG_8193_4_5

Fotka seshora, ze Sant Joan.. Sevřený komplex budov opatství včetně komerčního zázemí pro turisty.

Neměli jsme v plánu vidět všechno co se dá. Jen ten základ – projít se, posedět na náměstí sv. Marie, navštívit baziliku, “pohladit “Madonu a vyslechnout koncert chlapeckého klášterního sboru Escolania. Pak se nasvačit, vyjet lanovkou o kus výše – k Sant Joan, projít se skalním masivem a vystoupit na nejvyšší vrchol Sant Jeroni… a stejným způsobem zpět.

A tak se také stalo. Jen vrchol jsme nepokořili v obavě, aby nám neujel poslední spoj domů.  Jinak ale vše splněno. A v klidu a pohodě.

Podle legendy byl klášter založen v roce 880 k uctění obrazu Panny Marie, který byl považován za zázračný, v 10. století byl předán řádu benediktinů a roku 1025 byl značně rozšířen mnichy z katalánských obcí Ripoll a Vich. 1409 byl papežem povýšen na nezávislé opatství a jeho sláva se roznesla po celé Evropě.

IMG_2481_2_3_panorama

Příjezdová silnice končí na parkovišti..

IMG_2462_3_4_panorama

Panorama z náměstí sv. Panny Marie, uprostřed budova s pěti bránami vedoucí do uzavřeného nádvoří před bazilikou

IMG_8146_7_8

Pohled zpět z náměstí sv. Panny Marie k hlavnímu vchodu do kláštera

IMG_8048_49_50

Lanovka na Sant Joan, kam se také chystáme..Montserrat není jen klášter, ale i malebná příroda.

IMG_8060_1_2pan

Náměstí sv. Panny Marie je díky šedým homolím velmi fotogenické

IMG_8158_59_60

IMG_2490_1_2_panorama

Půjdeme do baziliky… Arkádová brána s pěti oblouky byla postavena v letech 1942-1968 a ohraničuje kostelní areál.

IMG_2546_7_8

Ještě se otáčíme zpět a neodoláme znovu cvaknout spouští fotoaparátu

IMG_8136

Pohroma nastala v letech 14811-12, kdy Napoleonova vojska zničila velkou část kláštera a zkázu završil zákon o vyvlastnění (r. 1835) – klášter tehdy obýval jen jediný mnich. O 10 let později se benediktýni opět stali vlivným řádem a nastal proces obnovy kláštera a v roce 1881 byla Panna Marie Montserratská prohlášena svatou patronkou Katalánska. Poslední ránu zasadila klášteru občanská válka (sic!). O život zde přišlo 23 mnichů. Dnes zde žije a pracuje kolem 80 mnichů a klášterní komplex je v perfektním stavu, včetně interiéru široké baziliky s gotickou klenbou a renesančními oblouky.

IMG_2506_7_8_panorama

Průčelí baziliky připomíná dva barokní kostely z Barcelony z předešlého textu (Betlém a sv. Felipe Neri). Sochy Krista, apoštolů a ostatní dekorace šperkující původně střízlivé průčelí byly dosazeny na fasádu počátkem 20. století.
Na uzavřeném nádvoří mne fascinuje mramorová mozaika z roku 1952. Je inspirována motivem z římského Kapitolu.

IMG_2515_6_7

Okukujeme loď kostela, vzadu nad oltářem Černá madona Montserratská. Poutníci se mohou dostat až k ní (vchodem vpravo před bazilikou) malou poutnickou cestou přes 3 kaple a nakonec po úzkých schůdkách nahoru a zase dolů.

IMG_2531_2_3

Pohled od Madony ke vstupu do baziliky. Umístění Krista volně se vznášejícího pod baldachýnem je obdobné jako v chrámu Sagrada Familia

Kromě mnichů žije v klášteře asi 50 chlapců – escolantes, ve věku od 10 do 15 let. Jsou žáky stovky let staré Escolania, jež je obdobou internátní školy. Výběr budoucích žáků je prestižní záležitostí a jedním z rozhodujících kritérií je hudební nadání. Pěvecký sbor Escolania je totiž proslavený svým andělským zpěvem. Poslechnout si ho můžete každý den v bazilice v určenou hodinu, mimo klášter vystupuje sbor jen velmi zřídka.

IMG_8122

Cestou za Madonou … všichni turisté míří do baziliky protože ve 13.00 bude zpívat andělský pěvecký sbor!

IMG_8124

A je to tady… máme i video, ale to bude vloženo zítra. Všimněte si Krista na kříži ve volném propstoru – moderní prvek. Bazilika pochází ze 16. století, v 19. a 20. století byla z velké části přestavěna a renovována.

IMG_2534_5_6

Černá Madona je za sklem, můžete si ale sáhnout na jablko, symbolizující Zemi nebo možná celý vesmír?? Přejete-li si něco, za rok se ukáže… Já si přeju stále to samé a postupně se mi přání plní..

IMG_2540_1_2

Meditativní místnost za oltářem (Madona je k nám obrácena zády). Na výzdobě tohoto křehkého světlého prostoru spojujícího několik stylů do úchvatného dekorativního celku na hranici kýče se údajně podílel i mladý Gaudí.

IMG_2512_3_4

Východ z baziliky vlevo od oltáře nás zavádí ke skalní stěně, kde je k vidění celá řada votivních darů, majolikových obrázků, obětních svící a Svatý pramen.

Přestože je jistě zlatým hřebem návštěvy kláštera černá Matka boží, nemusí turista zůstat jen při tom. Kromě krásné přírody se nalézá v opatství a okolí několik pousteven (celkem 13, ale mnohé jsou pobořeny), křížová cesta, Svatá jeskyně a Svatý pramen. Nechybí zde ale ani restaurace, pošta, směnárna, stánky s občerstvením a zmrzlinou, obchody se suvenýry, dvě muzea výtvarného umění a dokonce hotel.

Jak je v klášterech obvyklé, nedostanete se všude. To se týká především částí kláštera, kde mají bratři či sestry své soukromí, kde se modlí a studují (klauzura).

IMG_8178

Nasedáme na lanovku a stoupáme vysoko do hor

IMG_8196

Celkový pohled na klášter a kostelní komplex zvýšky

IMG_8188

Cestu si užíváme… jsme tu sami a stále se kocháme

IMG_8187

Je to paráda..

IMG_8204

Horská narciska

IMG_8206_7_8

Osamělé skalisko se jmenuje Prst boží

IMG_8212_3_4

Montserratská panoramata

IMG_8215_6_7

IMG_8218_19_20

Prst boží

IMG_8228

Sledujeme horolezce, natáčíme videa, fotíme a posedáváme na vyhlídkách a najednou zjišťujeme, že nejvyšší vrchol Sant Jeroni nepokoříme. Ujel by nám poslední vlak do civilizace.

A tak se obracíme zpět a frčíme dolů… Na vlakové zastávce slyšíme poprvé a naposledy na našem barcelonském výletě češtinu, tedy vlastně slovenštinu… Jinak jsme žádného Čechoslováka za celý náš letošní pobyt nezaznamenali (loni párek mladých žebravých dobrodruhů s vlčákem … tak trochu bezdomovců nocujících v Parku Güell). Nevěděli o nás ale my o nich jó… Potkali jsme je několikrát… a poprvé poznali, že jsou naši když ON okřikl psa emotivním slovem “kurva”…

O Montserratu jsem napsala pouze základní informace. Dalo by se o něm psát hodiny a opisovat údaje z jiných webů a také papírových průvodců. Nepokládám to však za potřebné. Kdo chce, detaily si najde. Třeba na wikipedii.

Zítra dodáme videa… a  příště:

12. 4. 2014 / Sobota: Barcelonský kopec  Montjuïc, nacházející se nad přístavem, Placa d’Espana, Pavilón Mies van der Rohe,  CaixaForum (cihlová fabrička)  a impozantní příchod k MNAC s fontánami a antickými sloupy a krásnými výhledy na Barcelonu. Palau Nacioanal (MNAC) byl postaven jako hlavní sídlo výstavy r. 1929. Dnes v něm sídlí muzeum výtvarného umění.

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient