Led 292017
 

Celodenní túra – náměstí  Placa de Catalunya, obchodní dům El Corte Inglès  s výhledem v samoobslužné restauraci, Rambla, kostel Betlém, po důkladné domácí přípravě konečně nacházíme kostel  a náměstí  sv. Felipe Neri, Katedrála a blešák, tržnice La Boquería, Placa d’Espana.

Můžeme si vybrat.. Jít na sever na metro nasednout na stanici Vallcarca nebo autobusem od domu zajet stanici Lesseps, což je na jih. Náš první cíl se jmenuje Katalánské náměstí neboli Placa Catalunya a obchodní dům El Corte Inglès  s výhledem v samoobslužné restauraci tamtéž. Zajedeme si tam metrem.

Barcelona - 6. den

Barcelona – 6. den – chcete vidět více? Nalogujte se na mapu zde

Když se na Barcelonu podíváte na mapě zaujme vás, jak je čtverečkovaná. Jejich pravidelnost narušuje pouze několik diagponál. Ne tedy celá, ale její rozsáhlá čtvrť Eixample, založená r. 1859 –  toto datum se časově shoduje s rozvojem modernismu.

Tvář čtvrti Eixample byla inspirována americkým vzorem: Mladý stavební inženýr Ildefons Cerda si představoval, že postaví město na míru člověku: moderní, světlé, prostě uživatelsky přívětivé.  A i když se jeho myšlenky zcela nenaplnily, přece jen základní urbanistická koncepce nakoso postavené šachovnice o šířce políčka asi 130 metrů vtiskla čtvrti její charakter. Další charakter vtiskly čtvrti vily v „modernistickém“ stylu (“katalánská secese“ – to je vše od pozdního historismu až po secesi). Je jich tu 150, tedy těch, které jsou památkově chráněny a co krok můžete obdivovat jejich pozoruhodné detaily. Vily jsou vysoké jen asi pět až šest pater a každý rohový dům je skosen, takže na přísně pravoúhlých křižovatkách vznikají jakási náměstíčka.

Ulice jsou široké, zejména proto, že chodníky (či prostor pro chodce) na obou stranách jízdní dráhy jsou stejně široké jako ta jízdní dráha. A chodit po nich  neznamená být dán napospas sluneční výhni, protože jsou vroubeny alejemi stromů.

Zvláštností je natočení barcelonských map severem na severovýchod. Tak, aby čtverečky ulic tvořily s okrajem mapy skutečný pravý úhel!!! Takže na papírové mapě je všechno trochu jinak. Pravé úhly jsou srovnány do latě.

IMG_7999_8000_8001

Jarní ulice v Barceloně

IMG_2429_30_31

Hra světla a stínu

IMG_2426_7_8

Na jaře je zde velmi příjemně. Teplo jako u nás v létě..

IMG_7992_3_4

Střechy v Barceloně jsou velmi často využity pro nejrůznější dodatečné nástavby

IMG_7991

Divoká architektura

IMG_2417_8_9_panorama

Placa de Catalunya – panorama

Placa de Catalunya – naleznete zde i velké turistické informační centrum (pod zemí) na rohu Avigundy Portal de l’Angel, na severní straně náměstí stojí velké nákupní centrum El Corte Inglés, zaujme nejen širokou nabídkou typických výrobků regionu, ale také v 9. patře velkou samoobslužnou restaurací s prosklenou terasou a pěkným výhledem na centrum města. Panorama náměstí je právě z tohoto místa.

IMG_7923

Restaurace s krásnou vyhlídkou. Vpravo vidíte věžičky paláce Casa Rocamora en Paseo de Gracia.

IMG_7922

Další pohled do dáli … téměř uprostřed v dáli na obzoru vykukují věže budovy zvané MNAC (Palau Nacional -palác byl postaven v roce 1929 jako hlavní sídlo světové výstavy; dnes v něm sídlí Národní muzeum katalánského umění) a rozlehlý zalesněný pahorek nad barcelonským pobřežím – legendární Montjuïc. Není nijak vysoký, sahá do výšky 213 metrů…

Katalánské náměstí Náměstí Placa de Catalunya se nachází na konci ulice La Rambla a pokud se dá za absolutní centrum Barcelony považovat nějaké konkrétní místo, je to právě Placa Catalunya. Nejenže je to největší dopravní křižovatka v celé Barceloně, ale zároveň je to místo, kde se nachází spousta obchodů a dvě velká obchodní centra. Náměstí vévodí dvě majestátní fontány, ale jsou zde i sochy, stromy, vodní plochy a také se zde setkáte se spoustou holubů a míst ke klidnému posezení.

Loni jsme tuto lokalitu pořádně prozkoumali a nafotili, zde důkaz.

Z náměstí pokračujeme do gotické čtvrti ( Barri Gotic) ulicí Rambla. Tou  neustále proudí turisté přitahováni do historického srdce města uměleckými galeriemi, muzei, malými krámky, tržnicemi a pestrou nabídkou barů a restaurací.

Procházíme kolem kostela Betlém ke Katedrále a nenápadnou uličkou bokem Katedrály se konečně ocitáme na náměstíčku Placa de Sant Felip Neri u stejnojmenného kostela, kam se každý den chodil modlit Gaudí. A pak zase zpět před Katedrálu, kde je dnes trh se vším možným, ale váhám, zde ho mám nazvat blešákem. Přece jen jsme tam zaznamenali i věci hodnotnější. A nesmím zapomenout na tržnici La Boquería. 

Barokní kostel Betlém –  Església de la Mare de Deu de Betlem – najdeme na turisticky přemnožené zábavné barcelonské promenádě Rambla, která prochází “starým městem” –  z Plaça de Catalunya až do přístavu. Tato turistická tepna se nachází přesně uprostřed tří historických čtvrtí – starou La Ciutat vella, gotickou Barri Gotic a čínskou El Raval a měří skoro cca 1,5 km.

Kostel Betlém, považovaný v Barceloně za unikátní barokní církevní památku (není jich zde mnoho), můžete snadno minout. Katalánské baroko je totiž úplně jiné než to naše. Procházíte po Ramble a nic nenasvědčuje tomu, že naproti vám přes ulici stojí kostel… Je totiž součástí uliční fronty domů a není zboku ničím jedinečný. Barva nenápadná šeď a jakási monotónnost rustikální fasády narušená jen dvěma bočními vchody, které můžete na dálku klidně ohodnotit jako “necírkevní”.  Vždyť takových “vchodů” jsou v Barceloně mrtě.. Ale následuje boční ulice a tu se vám zjeví průčelí v celé kráse a už není pochyb! Chtěla jsem popisovanou situaci zvěčnit, ale nezvládla jsem to. Nějak jsem nenašla záběr, a tak jsem si půjčila fotku z Wiki, ale ani ta není ideální. Taková názorná fotka vše v jednom totiž ještě vyfocena nebyla :)..

esglesia-de-betlem-main-entrance

Moc se mi líbí, jdete-li podél lodi, malé “lucerničky” s detailem zelené stříšky nad římsou rustikální fasády. Hravý prvek, který narušuje přísnost a jistou nezúčastněnost a jednotvárnost ubíhající fasády. Spolu s dvěma vchody..

Betlém je kostel jezuitský a stojí na místě jezuitského komplexu, ke kterému patřil i seminář (1553). Soubor staveb včetně kostela vyhořel v roce 1671 při slavnostním svatořečení katalánského jezuity Saint Francesc Borja. Současná podoba kostela odpovídá létům  1680 – 1729 (dekorovalo se až do roku 1855).

Ale máme tu ještě jeden háček. V době španělské občanské války, v roce 1936, byl anarchisty zcela vypálen jeho interiér a narušena klenba. Kostel byl opraven, ale krása a bohatost jeho dekorací byla nenávratně ztracena… a že se jednalo o nejzdobnější kostel Barcelony!, o tom prý není pochyb…

Malá poznámka..  V roce 1767 byli jezuité vyhnáni z Katalánska.

IMG_7942_3_4_tonemapped

To katalánské baroko se mi jeví zvenku mnohem střídmější než  naše. Na pohled sevřené, šedé, nenápadné. Nikde se nic nevlní. Barokní akcent dodávají detaily. Ale uvnitř! Tam to jistě člověka ohromilo, možná uzemnilo!! A tím více, čím větší byl kontrast mezi uměřeným exteriérem a barokně zdobným interiérem.

IMG_7930

Z celé barokní krásy zbyl strohý interiér raně barokního kostela s jednou lodí, postranními oltáři a tribunou (emporou), nad presbytářem mušle pokrývající vnitřek konchy. Dekorace pochází z jiných kostelů, v postranních kaplích od soukromých majitelů.

Haha, doufám že oceníte, že jsem si speciálně kvůli Vám oprášila architektonické názvosloví!! A chcete-li vidět, jak vypadala výzdoba kostela před jeho zkázou, podívejte se k moři, do barokního kostela La Merce. Tam je to prý Betlému hodně podobné a protože ho anarchisté (asi něco jako u nás husiti :)))) “ušetřili ” , můžete se jím i dnes kochat… A jdeme dál..

Kostel Església de Sant Felip Neri jsme našli až na druhý pokus a vlastní pílí.  Podle mapy. Toho si ceníme.  Nikdo z dotazovaných nám včera nepomohl a dvě vlídné pamětnice nás dokonce poslali někam úplně jinam. A nesmějte se.. Už asi hodinu pro zajímavost dnes hledám na googlovské mapě – z letadla, street view, i jinde, odpověď na otázku proč jsme tehdy nenašli kostel z protější ulice Carrer de la Palla…a už to vím… Je tam prosím, z té druhé strany, kde má být kněžiště, obchod. Kdo by to řek´!…  Na rohu sice nalézám výklenek se soškou sv. Felipe Neri, ale to nás tehdy opravdu netrklo…  Ostatně kdo by hledal ve stěně kostela vchod do obchodu…

Pardon, že se tady rozepisuji o každé maličkosti, ale nedá mi to. Ovšem takhle to dnes nedodělám.

IMG_7959_60_61

Průčelí kostela Església de Sant Felip Neri, nacházíme se na malém sevřeném náměstíčku stejného jména. Vlevo od kostela za stromem vstup do kláštera, vpravo vchod do církevní základní školy. I ta nese jméno tohoto světce, a má svou historii. Z leteckého pohledu je vidno, že kostel má půdorys do kříže, příčné lodi se říká transept. A když je tu klášter, nechybí ani rajská zahrada. To vše ovšem v reálu není možné zjistit a nedostali jsme se ani do kostela.

Skupina Evanescence na náměstí sv. Felipe Neri natočila video My Immortal a v dalším krátkém videu se můžete podívat na malou osmibokou fontánu uprostřed tohoto intimního uzavřeného prostoru. Stávala na ní soška chlapce-školáka. Byla ukradena a dosud nenahrazena…

IMG_7956_7_8 (2)

Průčelí barokního kostela Església de Sant Felip Neri (postaven v letech 1721 – 1752)  je velmi podobné předchozímu Betlému. Oba se nesou ve střízlivém duchu se špetkou klasicistní inspirace. Kulaté okno – znak baroka, ale co dál?

Určitě jste zaznamenali silně narušenou fasádu na kostele. Vypadá jako po kulometné spršce.  Najít odpověď na otázku, co se tam tehdy stalo, je však ještě těžší než objevit samotný kostel. Bronzová deska pod zakulaceným okénkem u vchodu do kláštera pochází až z roku 2007 a nalézá se na ní strohý text:

Na památku obětem bombardování kostela sv. Felipe Neri. Zemřelo zde 42 lidí – převážně dětí – následkem bombardování fašistického Frankova letectva 30. ledna 1938. 

Cílem náletu byly vládní budovy na přilehlém náměstí  Plaça de Sant Jaume. Jedna z bomb minula cíl , dopadla před kostel a výbuch způsobil zřícení stropu krypty, kde se ukrývaly děti evakuované do vedlejší školy. 30 z nich zemřelo pod sutinami stropu. Krátce poté, v průběhu záchranných prací, dopadla na to samé místo druhá bomba, která zvýšila počet obětí na 42.

V průběhu našeho pátrání po podrobnějších informacích, přece jen se nám zdálo podivné, že dvě bomby by kámen poškodily právě takovým způsobem, jsme narazili v textech na internetu a komentářích k nim na mnohá protichůdná tvrzení publikovaná za Frankova režimu i po jeho pádu. Historie byla zřejmě psána vítězi.

Za režimu diktátora Franka  se tvrdilo, že zde anarchisté v roce 1939 popravili kněží z kláštera přiléhajícího ke kostelu a po smrti generála Franca v roce 1975 se začalo hovořit o náměstí sv. Felipe Neri jako o místu, které se stalo po pádu Barcelony dějištěm hromadné popravy republikánů v lednu 1939. V jiných pramenech se uvádí, že k popravám docházelo v průběhu celého roku.

Nejsme historici a naše možnosti jsou omezené, ale vzhledem k našim poznatkům z Barcelony i na síti internetu vnímáme, jakoby bylo vše okolo tohoto skrytého a Barceloňany zřejmě tabuizovaného náměstí zahaleno v husté diskrétní mlze. Vážnost tohoto místa se smutnou historií, kde svého času stával starobylý židovský hřbitov, dnes odlehčují rozverné děti z vedlejší školy. Jsou všudypřítomné snad na každé fotografii. I na těch našich..

A ještě dodatek … Střelbu kulometem v době občanské války na tomto místě zmiňuje světový bestseler katalánského prozaika Zafóna Carlose Ruize: Stín větru. V současné době je vyprodán i její 3. dotisk v nakladatelství DOKOŘÁN.

Návštěva je u konce, otazníky vyřešeny. A to jsme jen hledali “ten kostel” kam se každý den ráno chodil modlit Gaudí..! Ten ale fasádu neřešil. Zemřel v roce 1926. Jak a kde to už je jiná kapitola…

Následuje blešák, tedy takový lepší blešák na náměstí před Katedrálou, tržnice La Boquería a pro dnešek se rozloučíme na náměstí Placa d’Espana, kde jsme nasedli na metro a odjeli domů.

IMG_7965

IMG_7982_3_4

IMG_7971

IMG_7973

IMG_7969

IMG_7967

IMG_7989

IMG_7986

IMG_7985

IMG_7977

Mercat de la Bogueria – je nejstarší, nejvýznamnější a nejpozoruhodnější barcelonská tržnice – tak to praví průvodce. Čeká nás modernistický palác z kovu, plný barev a světla ( postaven v letech 1840-1914), kde si můžete nakoupit různé potraviny a také se dobře najíst. Je to zkrátka takové břicho Barcelony.

IMG_7952

Atmosféra jak prase!!! Jste tady a cítíte se být ve vleku událostí a zážitků, které lze těžko popisovat. Krása a šrumec. Nezvládáme se aktivně začlenit do této hlučné férie, kde jsou PÁNY prodavači. Jen bezcílně přecházíme a vyvalujeme oči neschopni slova! Té mořské žoužele.. mrtvé i živé… a ty barevné kompozice ovoce a zeleniny… a vesměs starší prodavači a prodavačky, kteří to mají na háku!

IMG_7951

To je ale kousek!!

IMG_7949

Není to jen jídlo, je to krása kompozice!!

IMG_7948

IMG_7947

IMG_7945

IMG_2423

IMG_2422

IMG_2421

IMG_2432_3_4

Přesun na náměstí Plaza de España. Zítra jedeme odsud příměstským vláčkem do cca 40 km vzdáleného Montserratu, tak to musíme obeznat předem. Je to kolikrát fuška – vyznat se!

IMG_2435_6_7

A na závěr fotka z rána, z ploché střechy našeho domu. Díváme se seshora směrem k moři. Na obzoru Montjuïc, kopec, který nás čeká v nejbližší době… tak pápá

 

 

 

 

 

  2 Responses to “Barcelona 2014 – 6. z 15 dní”

  1. To je dobře mamko, že to takhle krásně zpracováváš. Člověk by jinak možná zapomněl ..takhle si zase všechno připomene … blíží se jaro a už se taky těším na teplejší počasí, výlety … k Vám … hezké dny!!! Zorka
    Krásné fotky. Hned bych někam jela … O víkendu jsem Emmě slíbila konečně lázně v Bad Ischlu, za samé jedničky 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient