Led 162017
 

8. 4. 2014 / Úterý:  Barcelona – Hospital  de la Santa Creu i de Sant Pau, s malým vzpomínkovým zastavením v klášteru kongregace Beata Petra de San José a náhodným zastavením v Parc de les Aigües, Sagrada Familia, Katedrála a večerní seznamovací túra severní Barcelonou – směr Torre Bellesguard.

Bydlíme stejně jako loni vysoko nad Barcelonou na dobré adrese a dobrém místě Avinguda Coll del Portell 84, hned vedle Gaudího Parku Güell. Pronajímatelem je pan Marcel Noll a momentálně máme pocit, že “náš” apartmán už k mání není…

Každý den začínáme bohatou a klidnou snídaní na kryté terase s částečným výhledem na Park Güell. Zpět přijdeme až večer. Barcelonu už máme obeznanou a pohybujeme se zde jak je potřeba. Pěšky, metrem, autobusem – zastávku máme před domem. Dnes půjdeme pěšky a metrem se svezeme zpět domů až na sklonku dne. Vystupujeme většinou na zastávce Lesseps a cestou domů (čeká nás “výstup” po pouličních jezdících schodech) si nakoupíme v supermarketu CONDIS, kde se na nás už od loňska usmívá jedna z prodavaček jak na své staré známé.

Barcelona 2014 - 4. den

Trasa 4. dne – Barcelona 2014 – zde si můžete trasu přiblížit

Dnes tedy míříme ke modernistickému komplexu nemocnice Hospital de Santa Creu i de Sant Pau, kde jsme bylo loni. Areál byl v rekonstrukci a náš pohyb zde byl omezený. Hned naproti garážím kde parkujeme auto navštěvujeme úvodem vycházky klášterní komplex kongregace Beata Petra de San José a později se krátce  zastavíme i v parku  Parc de les Aigües, který míjíme cestou.

apartman

V “Avingudě 84” bydlíme, níže kryté parkoviště s naším autíčkem a naproti klášter…

Barcelona trasa

Totéž z letadla. Na fotce je dobře vidět Park Güell hned vedle našeho domu.

Klášter kongregace Beata Petra de San José:  Poklidná oáza klidu uprostřed velkoměsta s veřejným prostorným a upraveným dvorem, zahradou, samostatnou kaplí a  dalšími sakrálními  objekty. Na leteckém pohledu je vidno, že existuje i část neveřejná, rajská zahrada – čtvercový dvůr lemovaný ambity.

IMG_2056_7_8_tonemapped

Hlavní budova kláštera

IMG_2053_4_5_tonemapped

Kaple na otevřeném dvoře

IMG_7389 (2)

Pohled do níže umístěných kláštěrních zahrad (terénní zlom) – jejich součástí je i hřiště

IMG_7390

Klášterní zahrada sevřená okolní zástavbou není velká (na rozdíl od rozlehlého “dvorku” u kláštera), ale umně upravená.

IMG_7391_1

O zahradu je dobře postaráno

IMG_7392u

Všechno zvelebeno a udržováno. Milý klidný koutek uprostřed velkoměsta

Park Parc de les Aigües (Vodní zahrada):  Znovu otevřen po rekonstrukci v roce 1978 a rozkládá se  na základech starých zahrad a zahradnické školky vlastněných společnosti Aguas de Barcelona již na konci 19. století. Má rozlohu dvou hektarů  a charakteristickým rysem parku je bohatá vegetace spolu s mnoha koutky, kde se dá dovádět i odpočívat. V parku jsou dva podzemní rezervoáry užitkové vody.

IMG_2062_3_4_tonemapped (2)

Cestou k nemocnici jsme objevili park, ale na této fotce ho nehledejte… je jen ilustrační, nicméně z těch míst…

IMG_7406_7_8_tonemapped

Také ilustrační …

IMG_2065_6_7_tonemapped

Před parkem malebně dotváří uvolněnou atmosféru kolotoč v akci

IMG_2068_69_70_tonemapped

Za chvíli vstoupíme do parku

IMG_2071_2_3_tonemapped

Už jsme za branou

IMG_2074_5_6_tonemapped

Klid zde najde každý, jen ti papoušci krákají nezvykle pro naše uši

IMG_7403_4_5_fused

Chvíle klidu v elixíru bujné zeleně…

IMG_2080_1_2_tonemapped

a spousta míst pro hry dětí…

IMG_7393 (2)

..to je park de les Aigües!

Hospital  de la Santa Creu i de Sant Pau  (památka UNESCO) nás šokoval! Ještě loni vše rozkopáno a letos hotovo. Jenže to má jeden háček. Komplex je právě dnes pro běžné návštěvníky uzavřen. K dispozici nám zbývá jen velmi malá část celku. Nedůležitý rekonstruovaný domeček (bývalý příjem) a pak už pouze pohled do nádvoří přes zábranu. Je to sice dnes  zdarma, jak se pyšní personál, ale vidíme sotva jednu desetinu celé té krásy.. paradoxně méně než loni..

IMG_2095_6_7_tonemapped (2)

Nádhera, už se tam blížíme…

IMG_2098_099_100_tonemapped

Stále za plotem areálu, ale už vidíme věž na vstupním objektu

Hospital  de la Santa Creu i de Sant Pau – Začátkem 20. století převzala nemocnice Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau dosavadní funkce staré nemocnice Hospital de la Santa Creu ve čtvrti Ravai.

Slavný modernistický architekt Lluís Domènech i Montaner postavil severně od rozestavěného chrámu Sagrada Familia nemocniční komplex, který netvořila jedna jediná velká budova, jak bylo v tehdejší době obvyklé. Místo toho jsou jednotlivá oddělení umístěna ve skupinách pavilonů, oddělených od sebe širokými zelenými plochami a navzájem propojenými tunely. Stavby mají typickou modernistickou výzdobu fasád z dekorativního cihlového zdiva, pestré keramiky a přírodního kamene. od roku 1997 patří nemocnice ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.

IMG_2113_4_5_tonemapped_panorama

Vstupní pavilon, střední část s věží a dvěma křídly

IMG_2129_30_31_tonemapped

Jsme vevnitř, ale dál nás dnes nepustí. Vidíme přes zábrany mnoho načančaných hostů prostupujících areálem a je nám líto, že nejsme na jejich místě. Určitě bychom brzy objevili i nějaké katalánské dobroty na švédském stole…

IMG_7422_3_4_tonemapped

Model nemocničního areálu. Dnes nás nechali pouze projít chodbou na konci pravého traktu na nádvoří k malému domečku. Mohli jsme se pouze podívat do areálu přes napnutý špagát, vyfotit záběr z předešlé fotky a podívat se do domečku na tento krásný model… též jsme vyfasovali zdarma papírového průvodce touto památkou se spoustou úžasných fotek … a že by to stálo za novou návštěvu, to si piště!

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau  byl v plném provozu do června 2009, kdy jeho funkci převzala nová nemocnice vybudovaná na jeho severním okraji. Do ní byla přemístěna téměř všechna oddělení. Pouze krevní a tkáňová banka, radiologická laboratoř a fyzikální terapie zůstaly v původních budovách. Opravený komplex modernistických budov nyní slouží jako muzeum a kulturní centrum.

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau (62)

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau – nové budovy

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau (63)

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau – nové budovy, v popředí záběr na “staré”

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau (18)

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau – nové budovy v kontrastu původní modernistické architektury

Pro srovnání odkaz na Hospital a Klášter z roku 2013. Klášter jen doplňuji fotkami, nemocnice je k nepoznání… jsou zde také pro vážné zájemce bližší informace o obou objektech.

Odcházíme směrem Sagrada Familia a z protějších parčíků zkoušíme fotoaparátem  zachytit chrám v celé své kráse. Návštěvnost oproti loňsku značně  klesla.  A pak hned do naší zbožnované Lactuca restaurant. Nic lepšího fakt neznáme….  moc nám tady chybí…

IMG_2135_6_7_tonemapped

Z nemocnice ke katedrále Svaté Rodiny vede přímá Avinguda de Gaudí

IMG_2147_8_9_tonemapped_panorama

Pohled z parčíku na chrám Sagrada Familia. Stále se staví, už od roku 1882, dokončen by měl být v roce 2026

IMG_7431

Bez komentáře ..

IMG_2190_1_2_tonemapped

Pohled na chrám z opačné strany … tentokrát jsme dovnitř nešli, loni jo, tak to omrkněte..

IMG_7445

Nafotila jsem jen několik architektonických detailů z fasády

IMG_7446

Jak jde čas, staré umění doplňuje moderní

IMG_7451

Kristus na kříži, netradiční poloha

IMG_7448 (2)

Výtvarné symboly doplňuje často slovo

IMG_7452

Snad je toto technické řešení východiskem pro pohled ze země do výše

IMG_7409_10_11_tonemapped

Netuším už odkud na nás vykoukla Okurka (Torre Agbar) v popředí s věží nemocnice Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau

Pokračujeme ke  gotické katedrále svaté Eulálie, krátce Katedrále – sídlu tamějšího arcibiskupa, nacházející se ve starobylé gotické čtvrťi Barri Gòtic. 

Již jsme zde loni byli, ale stihli jsme jen část interiéru, viz. V odkazu najdete i mnoho informací o této kultovní stavbě. Letos chceme najít Křížovou chodbu s 13 husami a pokochat se pohledem ze střechy chrámu, kam jezdí výtah. Ano, loni sem přišli nepřipraveni, ale dnes víme, že do Křížové chodby Katedrály musíme bokem z  Plaça de Sant Jaume.

Ach jo… Katedrála v režii španělsky mluvících Katalánců. Nerozumí, či nechtějí rozumět našim otázkám, jsou nevlídní, neochotní. Prohlídka křížové chodby, husy, klenotnice, jen zběžně a nakonec výtahem na ochozy a výhled na Barcelonu.

IMG_7461

Křížová chodba Katedrály a Rajský dvůr s hejnem 13 hus

IMG_7462

Husy se mají dobře … nechybí ani vodní plocha s okrasnými rybičkami.

Křížová chodba (ambit) s rajským dvorem pochází z let 1380-1451 a je lemována četnými kaplemi s oltáři různých světců. Magnólie, palmy a pomerančovníky vytvářejí půvabný kontrast k těmto mlčenlivým svědkům gotického sochařského umění. To vše umocněno slunečními paprsky a přítomností hus vytváří neopakovatelnou atmosféru. Na mechem obrostlé kašně na rohu chodby je socha svatého Jiří s drakem..

IMG_7478_79_80_tonemapped

Svatý Jiří s drakem – o Božím Těle se nechává ve fontáně tančit vyfouknuté vejce.

IMG_7487_8_9_tonemapped

Tradice hus se vysvětluje dvojím způsobem. Ve středověku měly katedrály a jejich poklady – tak jako dříve římský Kapitol (387 po Kr.) – hlídat husy. Podle jiného vysvětlení symbolizují bílá ptačí pera panenství svaté Eulálie. Tak si vyberte.

IMG_7506

Lávka na hřebenité střeše katedrály.

IMG_7495

Okouzlení z výhledu na střechy Barcelony

IMG_7494

Počasí se vyvedlo a my hledáme známá místa…

IMG_7509

Sagrada Familia

IMG_7504

Pohled na opačnou stranu s přístavem, sochou Kryštofa Kolumba a lanovkou mířící ze starého přístavu na kopec Montjuic. Zprovozněna byla 12. září 1931 a dnes je zřejmě nejvýznamnější technickou památkou ve městě. Stále v provozu.

IMG_7498

Stále na střeše katedrály

IMG_7497

dtto

IMG_7460

A jsme na náměstí Placa de la Seu, na jihovýchodě (!) Katedrála, na opačné straně Katedra architektury (plakátem zakryta tato jedna z prvních výškových staveb v Barceloně postavená v roce 1962) a vlys se sgrafity? dle návrhu Pabla Picassa. pod názvem The Three Friezes of the Mediterranean Sea.

IMG_7522_3_4_tonemapped

Nakonec jsme si splnili ještě jeden dluh. Podívali jsme se v Katedrále do krypty s hrobem světice sv. Eulálie, patronky města a Katedrály, kde v nádherném alabastrovém sarkofágu (italská práce, vytvořená kolem roku 1330) spočívají její ostatky.

Následující dvě hodiny hledáme v blízkosti Katedrály malý  kostel, kam se každý den chodil modlit Antoni  Gaudí. Kostel sv. Felipe Neri  na náměstíčku stejnojmenného jména jsme bohužel nenašli a nikdo z místních nám neporadil. Vlastně poradil, ale vždy blbě. Snad ani nikdo z nich nevěděl, že tu něco takového existuje.  Vzdáváme to a jedeme metrem domů.

Chvíle odpočinku, ale tím dnešní den ještě nekončí. Následuje večerní túra severní Barcelonou. Jistíme zítřejší trasu přesunu do Torre Bellesguard. Máme přes internet objednanou a zaplacenou  prohlídku v angličtině na 11. hodinu a nechceme riskovat. Po dnešku už Kataláncům nevěříme.

 

  2 Responses to “Barcelona 2014 – 4. z 15 dní”

  1. Okurka s nemocniční věží je krásná dvojka!!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient