Úno 282017
 

architektonická procházka po modernistických památkách

Mám to tady pěkně rozkuchaný, ale už se to blíží ke konci. To si oddechnu. Konečně můžeme jet na dovolenou. Miláček zakázal veškerý společný dovolený ve dvou, dokud nedodělám tuhle španělskou sérii. Začátek byl krutý, ale teď mě to začíná konečně trochu víc bavit. Ale hrabu se v tom jako v seně. Zabíhám moc do podrobností. No, co se dá dělat. Taková sem já!

img002

Dnes jsem identifikovala fotky a přiřazovala je k barákům na plánku… myslela jsem si, že to bude větší šichta, ale nebyla. Jen jsem si vygooglila podle názvu baráků fotky a pak porovnávala. Zítra to dorazím a můžete se těšit na další lahůdky, i když budou převažovat záběry z ulice. Ale někam jsme přece vnikli…

Docela dobrodružné putování. K ruce jsme měli jen plánek a orientační text v průvodci, který zmiňoval u každého domu několik identifikačních znaků… nebo spíš architektonických zajímavostí.

Počet domů spatřených:  13  (cestou jsme potkali, jak ostatně na plánku můžete zkontrolovat, i ostrůvek disharmonie a Gaudího Kamenolom – La Pedreru. Barák Casa Comalat jsme asi zazdili, protože fotku-důkaz prostě nemám…)Casa Calvet,

  1. Casa Calvet,
  2. Casas Cabot,
  3. Casa Pascual i Pons,
  4. Casas Rocamora,
  5. Casa Vidua Marfà,
  6. Casa Enric Batlló,
  7. Palau Ramon Montaner,
  8. Casa Thomas,
  9. Casa de les Punxes,
  10. Palau Baró de Quadras,
  11. Casa Fuster,
  12. Casa Viuda Mafra,
  13. Casa Sayrach.

Casa Calvet

Kdo by to řek! Autorem této veskrze umírněné stavby je Antoni Gaudí. Postavil ji v roce 1899 na zakázku pro Andreua Calveta, výrobce textilu, v ulici  Carrer de Caps, ve čtvrti čtvrti Eixample. V přízemí a suterénu se podnikalo a v horních patrech se bydlelo.

Casa Calvet je považována za nejkonzervativnější dílo architekta. Podle odborníků se Gaudi přizpůsobil stylu stávajících budov a musel vzít i v úvahu, že se dům nachází v elegantní čtvrti. Symetrie, rovnováha a pořádek, vlastnosti, které charakterizují Casa Calvet, nejsou v práci Gaudího právě obvyklé. – Jenom ten prosklený balkon nad vchodem je trochu divočejší…

Casa Calvet – sloupy lemující vchod připomínající cívky nití jsou narážkou na Calvetův textilní podnik.

Nahlížíme do vchodu… 1899 Casa Calvet – restaurace

Casa Calvet (6)

V horní části průčelí jsou busty tří patronů města Vilassar de Dalt, kde žili Calvetovi: Petr Veronský, Genesius z Arlu a Genesius Římský.

Casa Calvet (5)

Roku 1969 byla prohlášena Casa Calvet španělskou kulturní památkou

Žádné výstřelky a jen jednou si Gaudí trochu zadivočil. U toho proskleného arkýře.

Casa Calvet

Už jsme o tom mluvili v předešlém textu – v roce 1899 začali barcelonští radní udělovat cenu za nej architektonickou stavbu roku. Jako první byl oceněn v roce 1899 Casa Calvet. Soutěž trvala do roku 1930 – viz

Casas Cabot

Hned za rohem od Casa Calvet se vedle sebe na ulice Carrer de Roger de Llúria nacházejí dva domy Casas Cabot, které navrhl  architekt  Josep Vilaseca.  Projekt byl vypracován v roce 1901, práce dokončeny 1904.

Dovnitř domu jsme se nedostali, však uvádí se, že vestibul svou modernistickou výzdobou stojí za shlédnutí.

Casas Cabot (5)

Výraznou ozdobu jinak poměrně fádního domu tvoří novogotická korunní římsa

Casas Cabot (4)

Barceloňané často vyvěšují vlajky z oken a balkónů. Jen tak. Z katalánské hrdosti.

Casas Cabot (2)

Zvláště hodnotný je portál domu nalevo, jehož neobyčejný tympanon zdobí květinové motivy

Casas Cabot (3)

Ta stavba rozhodně není tak fádní, jak se na první pohled jeví. Skutečně je to detail z Casas Cabot. Vpravo vykukuje část železného propletence nad dveřmi…

Casa Pascual i Pons

Severovýchodnímu rohu náměstí Plaça de Catalunya dominuje majestátní neogotická budova  Casa Pascual i Pons. Byla postavena v roce 1891 podle návrhu Enrica Sagniera Villavecchii

Stavba má 4 patra, obdélníkový půdorys a je vysoká asi 22 metrů. Objekt je ve skutečnosti dvěma stavbami v jedné a byl navržený pro dva členy jedné rodiny. Část prostor byla určena pro nájemní byty – nájemníci a majitelé měli oddělené vstupy do budovy. Byla renovována roku 1984. V interiéru zůstaly zachovány vitráže a původní krby.

Budova je majestátní, ale není tak architektonicky významná. V záplavě obdivuhodných modernistických domů však má své místo jisté.

casa pascual i pons (2)

Rohový dům vypadá jako uhlazený středověký hrad zasazený do městské čtvrti.

casa pascual i pons

Jednou stranou na náměstí, druhou je tváří ulice Passeig de Gràcia.

casa pascual i pons (3)

Gotické detaily – trojlístková výzdoba..

casa pascual i pons (4)

kružba oken v 1. patře..

Casas Rocamora

Na tomhle úchvatném městském paláci mě baví kontrast bílé fasády a radostně svítivě oranžového keramického obložení šesti pohádkových věžiček na vrcholu. Říkám šesti, ale počítat se musí 1 + 5. Ta jedna rohová je nejvyšší a oranžová špičatá trpasličí čepice s několika vikýři sedí na kamenných arkádách, které ji podpírají. Další 4 oranžové již nižší baculaté kopule (tedy zase 1 + 3) vždy zakončují arkádový rizalit středověkého vzhledu. Rizality se pravidelně střídají s vertikálními  pruhy oken s kamenným ostěním a  balkónkem se zábradlím z kovu nebo ornamentálně zpracovaného kamene (hlavně v 1. patře).

Celá budova inspirovaná gotikou a částečně i renesancí působí jako uživatelsky příjemný středověký palác. Tuto modernistickou stavbu s adresou Passeig de Gràcia čp. 6-14 ( domy se samostanými vchody či kočárovými vjezdy spojuje jedna fasáda) navrhli bratři Bonaventura Basegoda & JoaquimBasegoda (Bonaventura 1862-1940 a Joaquim 1854-1938) a stavělo se v letech 1914-1917.

Casa Rocamora

Mrzí mne, že jsem mnohé z prezentovaných modernistických domů nezachytila v jejich plné kráse. Prostě najít to nejlepší místo a úhel, z kterého se vyloupnou ty barcelonské baráčky jako ořech ze skořápky bylo mnohdy nemožné.

Casa Rocamora (2)

Vzpomněla jsem si, že jsme palác Rocamora viděli jednou i seshora, hned ten náhled pohledám..

Casa Vidua Marfà

A zde typický příklad fotky, která vykazuje velmi malou míru vstřícnosti vůči uživateli, který by si o tomto baráku rád udělal svoji ucelenou představu. Ale máte již dost natrénováno a tak nějak podvědomě tušíte, že tato modernistická fasáda je některými svými novogotickými prvky docela podobná té předchozí a také té předpředchozí … kamenná kružba u oken, sloupové galerie, arkýře… Nicméně do zdobnosti stavby Casas Rocamora má ještě co dohánět. Ale je tu jeden háček!!

Tu nádhernou novogotickou galerii nad vchodem nesou výrazné novorománské sloupy s květinovými hlavicemi spojené třemi oblouky. Tento tak trochu brutální prvek stavby je její dominantou.

Měli jsme tentokrát nevýslovné štěstí. Tři vyřezávaná dřevěná vrata byla otevřená a zvala nás dál. Neváhali jsme ani chvíli a vnikli jsme do prostoru, o němž jsme měli zprávu, že to bude stát zato. A to si pište, že jsme se zase kochali. Tak se podívejte. jen bych ještě doplnila informaci o architektu – Manuel Comas i Thos (1855-1914) – postaveno v letech 1901-0905.

Casa viuda Mafra

Průčelí stavby, románské oblouky, nad nimi galerie, na obou krajích průčelí 1+1 prosklené arkýře a v jejich vertikální linii vidíte nejasně nahoře dvě věžičky vzhledu malého domečku se sedlovou střechou pokrytou červenými prejzami.

Casa Viuda Mafra (1)

Detail sloupů a galerie nad nimi

Casa Viuda Mafra (11)

Dlouze jsme přemýšleli, jak se zavírají ta troje vrata…

Casa Viuda Mafra (9)

Casa Viuda Mafra (2)

Casa Viuda Mafra (3)

Casa Viuda Mafra (5)

Casa Viuda Mafra (13)

Casa Viuda Mafra (8)

Casa Enric Batlló

Elegantní dům stojící na Passeig de Gracia, 75 je spojen se jménem architekta Josep Vilaseca. Setkali jsme se s ním již u Casa Cabot, a porovnám-li obě stavby, přijdou mi podobné svou zdánlivou jednoduchostí a snahou o barevnou kompozici fasády díky použití kombinace různých materiálů – kamene, cihel a keramických kachlů. Také lem střechy je vytvořen v obdobném stylu.

Casa Enric Batlló (2)

Celkový pohled

Casa Enric Batlló (3)

Okraj střechy – domnívám se, že ta železná šibenice slouží k stěhování nábytku

Casa Enric Batlló (4)

Část budovy je adaptována na hotel

Casa Enric Batlló (1)

Casa Enric Batlló (5)

 Palau Ramon Montaner a Casa Thomas

POZOR! Blok před slavným kamenolomem opustíme Passeig de Gràcia a zabočíme doprava na Carrer de Mallorca. Čekají nás dva domy, na kterých měl svůj podíl slavný modernistický architekt Lluís Domènech i Montaner (známý nám z Hospital de Sant Pau a Casa Lleó Morera). A když píšu “měl svůj podíl” znamená to, že za celé dílo neodpovídá. Palau Ramon Montaner také podle toho vypadá. Není to barcelonský modernistický palác, jak jsme zvyklí, je to třípatrová rezidenční vila  pro jednu rodinu s předzahrádkou, oddělená vizuálně od okolní zástavby. Spatříte-li ji poprvé v kontextu vedlejších vysokých budov jiného ražení, nemohu si pomoct – vypadá zde velmi nepatřičně. Jako partyzánský výsadek  Prostě tahle stavba mě nepřesvědčila! Ve své době to zde jistě vypadalo zcela jinak, ale dnes je to fakt smutný pohled. Ten baráček, ta eklektická italská vila, není nápadně krásná a její usazení její už tak mírně nudný vzhled neumocňuje, ale sráží.

Tak jak to s ní bylo?? V roce 1889 architekt Josep Domènechem Estapà obdržel zakázku navrhnout v této lokalitě dva reprezentativní domy dvěma vlastníkům nakladatelství Montaner i Simon. Luxusní dům pro Simona byl už bohužel zbourán, dnes zde zbyl pouze dům pro pana Montanera. Ten se ovšem v období výstavby s architektem nepohodl a rozvázal s ním pracovní poměr. Dům byl ale v podstatě dokončen, a na jeho bratrance – slavného architekta Lluís Domenech i Montaner zůstaly dekorační prácetedy jejich dozorování.

Palau Ramon Montaner (1)

Z předzahrádky je parkoviště a těch pár stromů to nezachrání, mrkněte na google street.

Palau Ramon Montaner (6)

Mozaika v horní části fasády nese datum dokončení, 1893. Budova byla sídlem španělské vlády v Barceloně, dnes zde sídlí správní úřad – Koordinační jednotka proti násilí na ženách. Doufám, že jsem to dobře přeložila.

Palau Ramon Montaner (2)

Vstup do úřadu

Palau Ramon Montaner (3)

Tak tenhle detail musím pochválit. Přesně podle mého gusta :).

Palau Ramon Montaner (4)

V roce 1980 byl palác restaurován pro potřeby španělské vlády.

Lluís Domènech i Montaner má v této ulici, na dohled od Palau Montaner, další dům – Casa Thomas. Také ten má zajímavou historii.

V roce 1898 navrhl Lluís Domènech i Montaner pro průmyslníka Josepha Thomase nízký úzký modernistický dům v neogotickém stylu. V přízemí byla litografická dílna, v patře bydlela rodina.

Mallorca,291-293CasaThomas001b

Historická fotografie Casa Thomas

O 14 let později byla přistavena pod patronací architekta  Francesc Guardia i Vial  3 další podlaží a dům byl ozdoben přesně v neogotickém stylu Lluís Domènech i Montaner. A není divu! Francesc Guardia i Vial byl jeho zeťem!

casa Thomas (2)

Casa Thomas – vchodu detail CT

casa Thomas (3)

V horním patře tribuna

casa Thomas (7)

Kamenný detail u vchodu CT

casa Thomas (6)

V roce 1980 byla budova vzorně restaurována za dozoru architekta Cristian Cirici i Alomar

casa Thomas (4)

Všimněte si zábradlí v prvním patře a zábradlí u galerie nahoře. Není shodné, ale je jasné, že zeť respektoval tchána

casa Thomas (1)

Galerie a korunní římsa

Casa de les Punxes

Podle mapky se nacházíme na Avinguda Diagonal a před námi je modernistický palác Casa de les Punxes jinak také Casa Terrades. Spíše než palác tato budova připomíná středověký hrad. Sice sevřený a vertikálně “nepřístupný”, současně však působící velmi romanticky. Ty věže jsou prostě úžasné. Okouzlující!

Dům byl postaven v roce 1905 na zakázku sester Terradesových (dcery Bartomea Terradese – Rosa, Pepeta a Agata), které chtěly sjednotit tři své nemovitosti. Josep Puig i Cadafalch ( Casa Amatller ) navrhl budovu středověkého rázu, s prvky připomínající gotické evropské stavby. Pro každou sestru byl určen samostatný vchod.

Charakteristickým znakem objektu je jeho šesti věží, korunovaných kuželovými střechami, které daly domu lidový název casa de les punxes (v katalánštině punxes znamená jehly).

Na fasádu byly použity červené cihly. Na štítech jsou barevné keramické panely s různými vlasteneckými a náboženskými výjevy. Kamenná dekorace s květinovými motivy na galeriích a balkonech je plně modernistická.

V roce 1980 proběhla kompletní rekonstrukce budovy. Je v soukromém vlastnictví, a podle nejnovějších zpráv se zde konají pravidelné turistické prohlídky.

Roku 1976 byl dům prohlášen španělskou kulturní památkou.

Casa de les Punxes (1)

Casa de les Punxes (2)

Casa de les Punxes (3)

barcelona_puig_i_cadafalch_h1

Toto není moje fotka, ale neodolám a přeposílám. Jaké je asi tam bydlet a moci zajít na střechu…

Casa Comalat

Detektivní pátrání dnes vyvrcholilo. Záhadu fasády se mi podařilo po několika dnech tápání rozluštit.  A přitom bylo řešení tak blízko. Jen se uklidnit a podívat pozorně na mapu! Totiž.. myslela jsem si, že Casa Comalat jsme nedopatřením minuli. Fotky fasády jsem totiž v archivu nenašla… ale něco tam stále nehrálo.  Nedalo mi to a opakovaně po chvílích jsem se v tom vrtala a zkoumala ten barák ze všech stran. Byla jsem si jista, že chybí jen to pověstné nakopnutí!!! Konečně!!! Dnes jsem se ťukla do hlavy… ten barák má přece fasády dvě! a každá je zcela jiná. Zadní část řadového domu nekončí v zahradě nebo vnitřním bloku, ale přesahuje do vedlejší rovnoběžné ulice. To je tedy fikané řešení.

Nakonec jsem v tom galimatyáši fotek z naší procházky vymotala se dvěma fotkami. Sice nic moc, ale jako důkaz že je máme stačí.

Casa Comalat z ulice Avinguda Diagonal

Casa de les Punxes (4)

Nádherné barokní zakončení fasády.

Více fotek bohužel nemám a vzhledem k olistění stromů jsem ráda, že nějaké mám. O odvrácené straně domu jsem netušila. Proto jsem vyrobila malou koláž ze dvou fotek dostupných na síti.

casa comalat

Obě fasády jsou zajímavé. Ta vpravo – modernistická s barokními detaily nahoře mne sice těší, ale nefascinuje. Zato ta vlevo! Ta mne baví. Spodek v gaudíovském duchu, na který navazují mírně rozvlněné pásy oken prostřídané dekorativními lemy a nahoře klenot! Oblá linka zakončuje dekorativní pás fasády s kulatým barokním oknem v podstřeší, který přerušuje ve středu budovy dva pásy oken a dekorace pokračuje v duchu a nebojím se to říci jánošíkovsko-jurkovičovské tradice. Najdu vám detail…

Projekt z roku 1906  architekta Salvadora Valeri i Pupurull (1873- 1954), budova dokončena roku 1911. Ještě vám najdu na google street záběry z ulice. Na fotkách to není moc vidět, ale ta zdobně barokní kamenná fasáda nese na svém vrcholku další klenot! Zelenou harlekýnskou čepici.  Okouzlující, vyniká zvláště v kontextu vedlejších nevybočujících barcelonských řadovek.

https://www.google.cz/maps/@41.3962975,2.1613208,113a,20y,329.61h,45.07t/data=!3m1!1e3

https://www.google.cz/maps/@41.3974836,2.1605804,3a,75y,158.5h,112.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHlgI4RZxpSaxj9Bfl7s4Hw!2e0!7i13312!8i6656

https://www.google.cz/maps/@41.396869,2.1606994,3a,75y,344.06h,114.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1sq7pstZX2tdGd8XntNNNISw!2e0!7i13312!8i6656

Palau Baró de Quadras

Naproti Casa Comalat na Avinguda Diagonal stojí další zajímavá řadovka – Palau Baró de Quadras. Stavba ve stylu modernismu se dvěma fasádami! byla  navržena v roce 1904 architektem Josep Puig i Cadafalch.

Novogotická fasáda, kterou vám představuji, je o mnoho zajímavější než ta druhá, která vypadá tak trochu jako zahalená oponou… A pozor! Dostali jsme se dovnitř, i když jen do přízemí…

Palau Baró de Quadras (3)

Budova se nachází v úzkém prostoru a jednoznačně jí v prvním patře vévodí filigránsky kamenicky zpracovaná tribuna či galerie ve stylu plateresque (bohatá až přeplácaná dekorativní výzdoba v barokním stylu)

Palau Baró de Quadras (2)

Detail tribuny

Palau Baró de Quadras (9)

Vstupní prostor – v budově dnes sídlí Institut Ramon Llull, věnujicí se propagaci katalánského jazyka a katalánské kultury

Palau Baró de Quadras (8)

Výzdoba v orientálním maurském stylu

Palau Baró de Quadras (7)

Palau Baró de Quadras (5)

Palau Baró de Quadras (6)

Palau Baró de Quadras (4)

 Casa Bonaventura Ferrer

Tento modernistický palác se dvěma fasádami, dokončený v roce 1906 pod praporem architekta  Pere Falqués i Urpí,  je ve městě známý spíše pod názvem “El Palauet” (roztomilý malý palác) pro svou mimořádnou krásu, zdobnost a tak trochu miniaturní velikost. V roce 2010 byla budova přestavěna a přeměněna na luxusní hotel pod názvem “El Palauet”. Nachází se na Passeig de Gràcia jen několik kroků od dalšího hotelu – Casa Fuster .

Casa Bonaventura Ferrer (6)

Casa Bonaventura Ferrer (3)

Casa Bonaventura Ferrer (4)

Casa Bonaventura Ferrer (1)

 Casa Fuster

Horní konec třídy Passeig de Gràcia završuje elegantní hotel Casa Fuster architekta nám dobře známého z několika realizací které zde popisuji –  Lluís Domenech i Montaner. Modernictický dům byl postaven v letech 1908-10, v roce 2004 byl přeměněn na luxusní hotel.

Casa Fuster (5)

Casa Fuster (4)

Casa Fuster (1)

Casa Fuster (3)

Casa Fuster (2)

Takový obyčejný modernistický palác…modernismu plná prdel, jak by řekli hoši z Vítrholc… jsem jím přehlcena, proto spěchám k poslednímu domu, abych už tento den zakončila. Myslím, že už jste také modernismem unaveni…

Casa Sayrach

Ano, vítá vás poslední bašta katalánské secese, pozdně modernistický činžovní dům – Casa Sayrach.

Casa Sayrach (6)

Huráááá!!!! Roháč Casa Sayrach je jiný!

 

Jednu z posledních modernistických budov v Barceloně, z roku 1918,  naleznete na  rohu  Carrer Granados Enric a Avingudy Diagonal.Půvabná a elegantní kráska, jejíž přitažlivost spočívá v nenápadně jemné kráse křivek fasády, jejíž zaoblený roh je korunován křehkou čepičkou zvanou italsky Tempietto (chrámek), okouzlí každou něžnou duši…   A jak si znalec ráčí povšimnout, inspirována je stylem katalánského génia Gaudího. Jen je taková uhlazenější, střízlivější a někomu možná přijde nudnější… ale mě ne, člověk si tu jemnost zkrátka musí v klidu vychutnat… (Vždy znovu a znovu mne mimochodem fascinuje kontrast asketického života Antoni Gaudího s burleskní rozmařilostí jeho staveb, – ovšem i ta je sevřena v pevném stylovém řádu. Proto jeho podivuhodné stavby nejsou kýčem)

Projekt byl podepsán Gabriel Borrell, ale jeho skutečným autorem je  architekt a spisovatel Manuel Sayrach, syn developera projektu. Předpokládá se, že Sayrach měl v době, kdy vymyslel tuto zajímavou budovu, ještě nedokončené architektonické vzdělání.

Casa Sayrach (9)

Tak se kochejte…. Uvnitř budovy je bohatě dekorovaná vstupní hala se schodištěm… prý!

Casa Sayrach (7)

Casa Sayrach (4)

Casa Sayrach (3)

Casa Sayrach (5)

Casa Sayrach (2)

 KONEC!!!! Už se těším na další den – causa MIRÓ:)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient