Led 282019
 

2. den / 26. 4. 2018

wirchne banica 2

Ze Smerekowiece míříme do Gładyszówa, kde máme v plánu zaparkovat a jít nahoru strání do lesa skrývajícího Jurkovičův vojenský hřbitov Wirchne [61.]. Jedeme pomalu, přesto se nám nepodařilo najít odbočku ke hřbitovu a neměli jsme ani příležitost někde zaparkovat a hledat podrobněji. Tak jsme to v tu chvíli vzdali (budeme se stejnou cestou vracet) a přeorientovali jsme se na další cíl – Banicu [62.].  Kliknutím si můžete mapu oživit a sami uvidíte, že Wirchne se ani po zvětšení na maximum na mapě neobjeví.

Zaparkovali jsme hned na začátku odbočky směrem k osamělému stavení poblíž hřbitova. Netroufli jsme si zatím na místní prašné cesty, ale to se mělo brzy změnit. Šli jsme dál podle mapy a ani jsme se moc netěšili. Podle Matúše Dully se na místě hřbitova nalézala jen seskládaná řada kamení a jeden starý ležící kříž.

Historické fotky z roku 1917

banica_62_stan_pierw

Hřbitůvek nepravidelného tvaru na travnatém svahu poblíž malého hájku, cca 300 m².  Opticky rozdělený do dvou úrovní propojených schůdky. 

img086

Půdorys hřbitova převzat z knihy Matúše Dully. 

62_banica_archiwalne_zlewej

Spodní část hřbitova je oplocena laťkovým plotem s jednoduchými kamennými sloupky bez stříšky. 

Místo pro svůj věčný spánek zde nalezlo v 5 masových a 14 individuálních hrobech 12 rakousko-uherských vojáků (3 identifikovaní jménem a příslušností k pluku) a 40 vojáků ruských (10 identifikováno včetně příslušnosti k pluku). Byli zde pochováni na jaře roku 1915 v předvečer bitvy o Gorlice.

Hroby jsou označeny dřevěnými latinskými a patriarchálními kříži bez plechové stříšky.

62_banica_archiwalne_pomnik

Hned vedle schůdků je na horní terase vztyčen zdobný  celodřevěný kříž bez chránící plechové stříšky (identický s křížem Grab 5, navštíveným v 1. dni). Tato terasa je obehnána vyšší kamennou zdí. 

Tolik z minulosti hřbitova… teď jen v jakém stavu ho nejdeme dnes?!

IMG_4844

Procházíme areálem agroturistické farmy připravující se na novou sezónu

IMG_4845

Hřbitov nám zatím skrývají hospodářské budovy

Set523from__DSC4221_panorama

Pozor, hájek na obzoru a nevěříme vlastním očím!

Set193from_IMG_4825

Hřbitov jako živý a zdá se stejný jako ten ze starých fotek! K neuvěření!!

Set543from__DSC4227_panorama

Vzadu kamenná zeď, vpředu kamenné sloupky a laťkový plot, nepravidelný půdorys, dřevěné náhrobní kříže a ústřední dřevěný kříž… vše jak má být!

Set653from__DSC4260

Set663from__DSC4263

Set633from__DSC4254

Každý z křížů má plechovou emailovou identifikační tabulku

Set213from_IMG_4839

V zadní části zídky jsou tři prázdné niky, v popření latinský a patriarchální kříž. Mám pocit, že jsme se zatím nesetkali s takovým množstvím (relativní údaj) pojmenovaných ruských vojáků. Doposud jen ojediněle.

IMG_4837

České jméno na kříži

IMG_4838

Pohled na agroturistický komplex na samotě u lesa. Až doma jsme si přečetli, jak to všechno s tímto znovuobnoveným hřbitovem bylo… a že na  tom má svůj podíl i majitel tohoto agrohotelu.

Set673from__DSC4266

IMG_4843

Jaro…

Set593from__DSC4242

V projektu tohoto hřbitova, stejně jako dalších, které jsme prošli v následujícím dni, se opět projevuje Jurkovičova genialita a nesmírný cit pro jejich zasazení do krajiny. Ta krajina je složená z nejjednodušších krajinných prvků – kopců, lesíků, remízků, osamělých stromů, polních cest a pěšin. Jejich různá seskupení, však vytváří nádhernou malebnou a i v detailech se nikdy neopakující krajinu. Stále je na co se dívat a obdivovat. Stejně tak Jurkovičovy hřbitovy jsou zde tvořeny těmi nejjednoduššími prvky – centrální kříž, hrobové kříže, kamenná zídka. Pokaždé však v jiném uskupení, půdorysu a drobnými odlišnostmi v detailech. Ty hřbitovy jsou v naprosté harmonii s krajinou, zapadají do ní, jsou její nedílnou součástí. Jen si zkuste zde představit třeba Wolu Czeklinskou nebo Nowy Zmigrod. Zde by působily jako pěst na oko.

Set563from__DSC4233_panorama

Co více říci? Celý příběh znovuvytvoření tohoto Jurkovičova vojenského hřbitova, který byl v roce 1993 zničen během rekultivace,  je popsán na webu Mirosława Łopaty.  Na jeho záchraně se podílelo mnoho zainteresovaných lidí, a nebála bych se použít i slovo fanoušků.  Díky jim se podařil husarský kousek – věrná rekonstrukce hřbitova Banica 62 včetně dodržení své skutečné plochy a osazení křížů s tabulkami, které odpovídají pravdě. V té souvislosti jmenuje ML hřbitovy, které se rekonstrukcí “zmenšily” a kde jména vojáků na tabulkách jsou rozmístěna náhodně. 

Zaujalo mne jedno jméno a jedna instituce.

Waldemar Hübner – kreslíř a malíř z Gorlice, známý obdivovatel dřevěné hřbitovní architektury Dušana Jurkoviče,  vypracoval kresby potřebné pro věrnou rekonstrukci tohoto hřbitova na základě veškeré dostupné dokumentace ve státním archivu v Krakově. Svou práci  dělal zdarma a netýká se pouze tohoto hřbitova. I díky jemu bylo v roce 2006 započato s terenními pracemi a mohl být osazen ústřední kříž i dřevěné kříže náhrobní.

A instituce … Na informační tabuli stojí, že hřbitov mají ve své péči studenti školy  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.   Tak trochu mi to připomíná dobu, kdy jsme pečovali o partyzánské pomníčky… ach kde jsou ty časy. Dnes po nich ani pes neštěkne.

IMG_4828

IMG_4847

Stále prší, ale nějak jsme na to v té radosti zapomněli. A na mokro v botách už jsme si zvykli…

IMG_4848

Ohlížím se zpět a fotím neobydlený srub. 

IMG_4846

Nevadilo by mi v něm bydlet, ale pro mě je daleko od lidí.

********************************************************************************

A co dál? Nasedneme do auta a pojedeme zpět stejnou cestou jakou jsme sem přijeli a budeme doufat, že objevíme kudy hore na Wirchne 61. A když ne, čeká nás Krzywa 54.

Fotky na rajčeti      https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Banica_62._-_Jurkovicovy_hrbitovy_v_zapadni_Halici/

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde: 

 https://www.zonerama.com/521125003/Album/5064626

Prameny:  

Matúš Dulla:  Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

  4 Responses to “Banica [62.] – Jurkovičovy hřbitovy v západní Haliči”

  1. To teda leje fest!

  2. No, zase nový zážitek – celý den chodit v dešti a mít mokro v botách. Za chvíli si zvykneš, ale chvíli to hlodá, jestli to člověk neodstoná…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient