Prezentace nové ruské ideologie
Hlásím, seriál shlédnut, všech 8 dílů. O prvních čtyřech dílech již hlášení napsáno, zbývá doplnit ještě zbývající čtyři, podat souhrnné hlášení a můžeme si odškrtnout SPLNĚNO. A věnovat se dalším úkolům.
Krátká anotace převzatá z předchozího textu: Seriál Balada o bombardérovi se neodehrával v oblacích, jak by se mohlo zdát, ale na zemi. V týlu nepřítele – na německém velitelství, v zajateckých táborech, u partyzánů a v ruských vesnicích. A válečným příběhem se prolínal něžný příběh lásky obou hlavních hrdinů, letce Grivcova a radistky Káťi.
Nyní jsme již chytřejší. A přestože jsme poslední díl sledovali bez zvuku, troufáme si závěrečnou zprávu podat. A díky analytickému mozku miláčka jsme dokonce „pronikli do systému“. Nebo si to alespoň namlouváme, že jsme odhalili hlavní směry nové ruské propagandy slučující se s novou dobou a novými směry v politice a sociální oblasti.
Jak jsme již předeslali, tato lyricko-epická balada nebyla jen tak nějakou náhodnou střelou. Naopak, myslíme si, že byla přesně zacílena na diváka s úmyslem podvědomě ho ovlivnit. Předat mu informace z míst nejvyšších co ano a co ne. Co je pro něho dobré a čeho se má vyvarovat. Je velmi vzrušující sledovat tuto skrytou linku příběhu dovedně zastřenou dojemným příběhem lásky dvou mladých lidí, jejichž cesty se ve válečné vřavě pravidelně míjejí. Většinou jen o fous.
Ve své podstatě je příběh pohádkou pro dospělé. Je tam příliš mnoho šťastných náhod a přesně je od sebe odlišeno dobro a zlo. Myslím, že mohu předem prozradit, že zlo je nakonec po zásluze kompletně potrestáno a stupeň potrestání je odstupňován podle „zásluh“ zloducha. Ten největší lump zahyne bídně pomalou smrtí v bažině. Za přihlížení partyzánské jednotky.
Hlavní ideové téma tvoří morální srovnání dvou hlavních protagonistů – pilota bombardéru Grivcova a jeho navigátora Linka, ve vyhrocených válečných situacích. Grivcov je postava kladná, velmi charakterní, Linko se naopak neustále přizpůsobuje situaci, kam vítr tam plášť, lže, za hrnek polívky zabije kamaráda, a má čím dál větší problémy tento svůj status ustát ve všech prostředích, kde se pohybuje. Je zřetelně přesvědčen, že jen za pomoci své přetvářky je schopen přežít a několikrát se v tom utvrzuje opakováním té své mantry: Všichni už budou dávno mrtví, jen já to přežiju.
Celým seriálem prostupuje motiv infiltrace. Málo platné, seriál má velmi jednoduchou zápletku (Němci se chystají na přesun rakety po kolejích a Rusové jim v tom chtějí zabránit) kolem které se točí celý děj osmidílného seriálu a protože se jedná o komorní příběh, je věnována pozornost nejen akčním situacím místního nebo oblastního významu, ale ve stejné míře i psychologii osob a vztahům v obou nepřátelských prostředích. Každý se snaží, jak umí, a tak film oplývá množstvím infiltrovaných špehů a sympatizantů, o kterých se mnohdy dozvíme s překvapením až dodatečně. Ano, i to patří k vysvětlení některých z mnoha šťastných náhod. Nebo nehod.
Co jo, co už ne, co tolerujeme ale nedoporučujeme.
Morálka – v seriálu vystupuje mnoho charakterních ruských postav, jejichž morální profil neselhává za žádné situace. A že se do velmi svízelných situací dostanou, to si pište! Pokud ale dojde k citovému navázání diváka na sympatického hrdinu, ze všeho se vylíže a žije dál. S jednou výjimkou!
Náboženství – mezi partyzány se ocitá i jeden příznivec pravoslavné církve. Je to opravdový vousatý ruský obr s duší beránka. Jediný z chlapů unese fundament k minometu i s hlavní na svých zádech na polní stanoviště! Je jiný než všichni, ale je jimi tolerován a brán rovnoprávně. Nebojuje a odmítá nosit zbraň. Povede se mu přivést partyzánskou prostopášnici na správnou cestu, ale nakonec umírá s prázdnýma rukama kulkou zákeřného Linka, který se vetřel mezi partyzány a pomáhá Němcům. Ano, víru si měj, ale na svou vlastní zodpovědnost, a pak se nediv, když špatně dopadneš.
KSSS – o komunistech a komunistické straně chybí v seriálu jakákoli zmínka
Tajní – na to už si také nehrajeme… v seriálu nejsou řazeni mezi kladné postavy, vyznívají naopak. Ti „správní“ se o nich nevyjadřují s úctou, nýbrž je nazývají byrokraty, kteří vědí prd, jak to na bojišti chodí a léčí si v práci své komplexy.
Menšiny – národnostní a náboženské, lesby a homosexuálové se v seriálu nevyskytují, žádné korektní kvóty potřeba nejsou.
Gender – ano, ženy, to ano. V seriálu je jim dána zelená a nevyskytuje se zde ani jedna záporná ženská postava, naopak. A ty dvě rozkošnice, co se tak zdají (jedna svůdnice a jedna nepočestná partyzánská ošetřovatelka) dojdou napravení. Vrcholnou postavou seriálu je Savčuk – velitel partyzánské družiny. Málokdo to ví a každý se tomu diví. Savčuk je velmi monstrózní a respekt budící rozvážná žena – Maria Savčuková. Ve své funkci obstála se ctí!
Konec dobrý, všechno dobré. Poslední díl jsme shlédli němý, a tak jen podle vizuální stránky můžeme říci, že všechno dobře dopadlo. Padouši zahynuli, Němci se zamordovali mezi sebou a raketa byla zneškodněna. Také milenci se nakonec šťastně shledali, a nebyli dva. Káťa v mezičase porodila plod jejich lásky. A touto dojemnou scénou shledání seriál skončil.

Dvojice hlavních hrdinů filmu v zajateckém táboře. Bombardér Grivcov a jeho navigátor. Výrazné prototypy kladného a záporného hrdiny.

Partyzán, který se modlí a nenosí zbraň. Zády k nám napravená nepočestná partyzánka, kterou si vzal za ženu. Později byl zastřelen tím hajzlem z předchozího obrázku. Nemohl se bránit.

Dvě záporné postavy – Němci. Mladší byl tím starším – velitelem zastřelen a velitel si vpálil kulku do čela sám. Po zničení rakety partyzány už nic nemělo smysl.

Úchylný mučitel u ruských tajných připomíná starce ze Zemanovy Studny. Lidi mučil a jeho miláčkem bylo malé bílé koťátko. Odporný typ s odporným úsměškem.
Ač se z předchozího může zdát, že si ze seriálu děláme legraci, není tomu tak. Je to jen takový přátelský šťouchanec. Seriál je velmi osvěžující. Kombinace balady s dobrodružnou tématikou – se vším všudy, co válečný stav scénáristovi poskytuje. Přestože trochu schématický a občas i naivní, v celkovém součtu u nás seriál vyhrál. Prezentuje kladné a charakterní hodnoty a to záporné dojde potrestání. Vizuální stránka seriálu, včetně výběru typů herců a jejich výkonů, nás uspokojila. A jednou se i dojetím brečelo. – Ovšem Strýček Búnmí je docela jiný level. Nelze srovnávat nesrovnatelné. Ale v rozmanitosti je krása. Proto bereme i Bombardéra. Navzdory jisté schématičnosti a naivnosti.
Promiňte, ale mám blok na české seriály všeho druhu, všechny ty Ulice, Nemocnice, Gymply, detektivní seriály apod. Je to něco jako, když jsem do svých cca 20 let neochutnala kysané zelí v jakékoli úpravě a také houskový knedlík a tu bílou polévku s vnitřnostmi, též držkovou polévku. Přišlo mi, že to musí být hnusné. Pak se to zlomilo zásluhou tchyně, ale v případě českých televizních seriálů ve svou nápravu nedoufám. ..Ostatně tchyně už je po smrti. Myslím, že je to mé právo, ignorovat tuto část české kulturní produkce. A třeba i .. bezdůvodně.
Ahoj Zuzi:-))
dík za Tvé tipy, posílám na oplátku něco z programu filmového klubu v Přibyslavi (http://www.fkpribyslav.cz/)
Když budeš stíhat, zkus tohle:
– http://www.csfd.cz/film/222873-nejlepsi-sportovec-stoleti/
– http://www.csfd.cz/film/319507-patrani-po-sugar-manovi/
Stojí to za to:-)) Těším se na Tvé dojmy:-)) A přeju hezké dny.
lada :-))
Ahoj lado, já také děkuji za tipy, těch není nikdy dost, sledujeme kluby a kina kde se dá ale jsme omezeni víkendy. V Přibyslavi jsme ještě nebyli, ale máme na ni nazapomenutelné vzpomínky. Byli jsme tam odchyceni policajty. Bez dokladů, bez peněženky a navíc ještě v podezření, že simulujeme dýchání do pytlíku. Setkání s absolutním abstinentem pro ně bylo asi též nezapomenutelné, protože nevěřili svým očím a muselo se dýchat opakovaně. Přeju také hezké dny! měj se krásně. zuzi