Říj 222013
 

Práce na zahradě a Nové Hrady

Takový víkend si dám líbit! Barevný a slunečný podzim zvedne náladu každému. Jistě i tomu největšímu škarohlídovi, co už je votrávenej jen z toho, že se blíží zima, sníh a mrazy. Jen ať ještě ta protivná zima zůstane zalezlá a podzim nás ještě dlouho oblažuje svým babím létem.

O víkendu jsme hodně pracovali na zahradě a také vymetli kamna, vyčistili komín a poprvé v nadcházející topné sezóně zatopili. Také doma jsme pospravili pár drobností a v neděli po obědě jsme se konečně rozhodli udělat i něco kulturně povznášejícího. Rozhodli jsme se pro výlet do Litomyšle a vycházku podél řeky Loučné protékající městem, ale nedojeli tam. Zlákal nás rokokový zámeček v Nových Hradech a jeho okolí, kde miláček ještě nikdy nebyl.

Slunce se opíralo do svahu zámecké zahrady anglického typu protkané lavičkami a my sotva vlekli své údy, unavené hrabáním zahrady, kupředu. Moc jsme toho nenachodili, však zde ale nejsme naposledy! Skončili jsme na lavičce, trochu jsme si v tom slunci zameditovali a na úplný konec jsme zašli do zámecké cukrárny na kávu a zmrzlinový pohár. A mezitím se schovalo slunce, ochladilo se, zavřel se zámek,  a tak jsme odjeli domů.  Se zastávkou na místě dalekého výhledu – na Pokloně na Střemošické stráni.

A přijeli jsme domů právě včas, abychom ještě za světla nacpali suché listí do pytlů, uklidili nářadí  do kůlny a přes den slunící se ořechy schovali na noc do tepla.

Šli jsme si brzy lehnout, protože ráno musíme brzy vstát a miláčka čeká ještě cesta za prací do Rožnova.

IMG_3005

Hrabeme už potřetí a zdaleka ne naposledy. Pytle se suchým listím vozíme do místní kompostárny. Už jsem zkrotla a nepálím.

IMG_3011

Den jako vymalovaný. Vynesli jsme lísky s ořechy na slunce. Letos se urodilo velmi málo ořechů, tak sotva pro nás.

IMG_3008

Sluneční lázně

IMG_3016

Nové Hrady, boční trakt s cukrárnou

IMG_3017

Francouzská zahrada poblíž cukrárny

IMG_3019

Rokokový zámek jako dortík. A nebe nad zámkem.

IMG_3018

Detail ozdobné atiky ve štítu

IMG_3026

Procházíme se parkem a nejvíce nás upoutávají václavky! Těch tu ale je! Možná nějaká jiná sorta než roste v lese, protože tyhle zámecké mají o hodně světlejší klobouky.
Abych nezapomněla! V sobotu po obědě jsme zašli do lesa na houby a našli jsme zakrátko dva plné koše pravých hřibů a poddoubků, ale vůbec žádnou václavku… A tak jsme celé dva dny vařili z hub.

IMG_3030

Altán na bylinkové zahradě za zámkem

IMG_3029

Uprostřed zahrady je schováno za keři přírodní divadlo. Nevíme, zda se tu někdy nějaké produkce konaly. Ale místo je to velmi příjemné.

IMG_3042

Pohled z Poklony

IMG_3046

A ještě jeden pohled z Poklony. Poklona (trojboký hranol s Božím okem nahoře) je opravená, ale já ji dnes nefotím.

Fakta o zámku a doplňující fotografie naleznete v dřívějším textu: http://rozvedena.blokuje.cz/572894-zamek-nove-hrady-php, více fotek z podzimního výletu zde , a tříbokou Poklonu  uvidíte zde

 Posted by at 18.36

  6 Responses to “Babí léto”

 1. Ahoj Zuzi :-))

  Do Luže jsem jezdil k babičce a opravdu jsem si ten kraj moc užil. Teď už tolik nestíhám a proto cokoliv od Luže je pro mě velká radost:-)) Tentokrát speciálně ta Poklona. Naprosto úžasný místo :-))
  Tak velkej dík za podělení se !!!!

  Přeju krásný dny !!!!

  lada :-))

  • Dík za ohlas, lado, vzpomeneš si, kde babička bydlela?? Podívala bych se případně, jak domek vypadá dnes :).

   • Když přijedeš od Skutče do Luže, dáš se od mostu po cestě po levém břehu řeky. Jmenuje se to tam Zářečí.

    Babiččin domek je malý přímo u cesty, číslo popisné 74. Mezi domkem a řekou je zahrada.

    Vzadu mají dům strejda a teta Doležalovi.

    Možná by Tě mohly zaujmou kousky plotů vedle chaloupky. Je to taková tvorba mého strýčka, když byl mladý a potřeboval se vyřádit se svářečkou vlastní výroby. :-))

    Měj se krásně!!! A všechno to tam pozdravuj !!!!

    lada :-))

    • Ano, vím o jakých místech píšeš, prozkoumáme to, hned jak se ocitneme v Luži. Rádi bychom se podívali na židovský hřbitov.

     • Já doufám, že se už konečně pochlapím :-)) z lužskýho žiďáku bych měl mít pár fotek cca z roku 1989. Jsi pro mě motivace, tak doufám, že už to konečně zeskenuju a pošlu:-)) Teda Zuzi, ten Tvůj blog je pro mě úplně nejmilejší úplně na celým světě :-))))) Měj se krásně !!!! Lada :-))))))

 2. Lado, moc děkuju. Je tak milé tohle číst. Měj se taky krásně a určitě zaskenuj. Byla jsem tam už jednou, možná tak před 15 lety, ale nefotila jsem. Děkuju, a jsem ráda, že jsi tak napsal.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient