Říj 152015
 

3. říjen 2015 – Den architektury v Rožnově

Každý den něčemuje zasvěcen a v tom smyslu v prvních dnech října proběhly v cca 50 českých městech již popáté Dny architektury.  Festival pořádá občanské sdružení KRUH a  propaguje jím zájem o městské prostředí, jehož součástí je kvalitní zástavba. Festival, který probíhá zejména formou procházek s architekty, slibuje nejen unikátní architektonické zážitky, ale měl by sloužit i k debatě mezi architekty, politiky a veřejností.

Na velikosti v tomhle případě nezáleží, a tak se zapojil i Rožnov pod Radhoštěm. Město menší  (necelých 17 000 obyvatel), leč s  velkým architektonickým potenciálem.

Pořadateli byli oficiálně henkai architekti, jmenovitě Michal Nejezchleb a Daniel Baroš a MĚSTO, a jak se v průběhu dne ukázalo, jejich tým doplnili  i mnozí další šikovní architekti a nejen oni.  Těch, co měli co říci k tématu, a kteří nás Dnem architektury provázeli, bylo hafo. Některá jména si nepamatuji, jiná neznám, ale jisté je, že bez jejich přispění by ten rožnovský den nebyl tak pestrý, nevšední a zajímavý.

DEN ARCHITEKTURY v Rožnově byl rozdělen na tři části konající se na třech různých místech:

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – ROŽNOV JAKO MÍSTO VÝLETŮ (A UTAJENÉ KVALITNÍ ARCHITEKTURY)
Dopolední procházka místní oblastí Rybníčky po domech bratří Šlapetových (a jiných) s výkladem historika a architektů a připomenutí Rožnova jako výletního místa vzdělané střední vrstvy, která zde zanechala stopu v podobě kvalitní architektury víkendových domů.

2

Architekt Nejezchleba zahajujeu Spoláku celodenní akci

17

Jeden z posledních autentických otisků architektury bratří Šlapetů v rožnovských Rybníčkách, ale..!

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – FESTIVAL VEŘEJNÉHO PROSTORU
Polední část akce se konala pod hesly: Pojďte si užít ulici Nádražní bez aut aVeřejný prostor ve středu města užívaný bez omezení všudypřítomnými vozidly. Společný piknikpod širým nebem přímo na ulici doplnila improvizovaná muzika a podívali jsme se i na věž kostela. Setkání se zástupci města a s architekty doplnil plán Rožnova, ke kterému se mohli všichni piknikující i kolemjdoucí cíleně vyjádřit pomocí špendlíků s barevnými hlavičkami.

25

Příprava pikniku ve veřejném prostoru města

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – PUNČOCHY A PONOŽKY – AREÁL LOANY

Podvečerní a večerní část s mottem Přeměna areálu bývalé Loany v pulzující součást města.
Prohlídka nejstarší budovy s novými prostorami obchodů, kaváren, galerií azakončení v ateliérech 3. ETÁŽE s představením připravovaných záměrů ve městě.

54

Revitalizovaná industriální architektura a její obdivovatelé. Uprostřed se dívá jinam architekt Janča

58

Citlivá revitalizace bývalé výrobní haly Brillovy továrny v areálu Loany; vstupní společenský prostor s barem na etáži pronajaté firmou TAROS NOVA

… A já to vezmu popořádku… a odděleně. Fakt se budu snažit zvládnout tu lavinu informací a fotek co nejdříve. I když už vlastně po bitvě… takže jdu na to!

  2 Responses to “Architektury a architektů plný pytel”

  1. Zuzi, díky za tu práci se zpravodajstvím, když už jsme tam nemohli být, tak jsem vděčná i za takové zprostředkování. 🙂

    • Ahoj Báro, už se to rodí, ale přitom se ještě stěhujenm a sbíráme ořechy a sušíme ořechy a zařizujeme tisíc jiných věcí. Ještě dva díly a den architektury bude celý…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient