Říj 252012
 

tak trochu postaruNení to tak dávno, jednodenní celebritou se stala skautka  z Domažlic Hana Märzová, studentka sociologie, která si usmyslela, že obejde pěšky hranice ČR (kdysi takové výkony podával populární pěšák Juraj Puci, pod vlajkou Mladého světa, vzpomínáte pamětníci?) a skutečně tak učinila (3 měsíce 2300 km). Se spacákem, karimatkou a celtou na zádech a perspektivou noclehu v přírodě. O víkendech ji podpořil přítel, díky bohu, jinak to musela zvládat sama. A samotnému je člověku smutno bez ohledu na krásy přírody. Ale pro propagaci myšlenky skautingu to stálo zato vydržet, přežít a zvítězit!

Hana Märzová skautka

Hana Märzová skautka, foto archiv HM

Ještě zajímavější, hlavně z toho sociálního hlediska se pak jeví podobný, ale jiný výkon Němce Raphaela Kucha!  Ten zase dostal nápad projít celé Německo od jihu k severu.  A také to dokázal. 1100 km urazil za 22 dnů, což po vydělení ukazuje na skvělý průměr 50 km/1 den.  Přestože Kuch (22 letý spíše cyklista než chodec) hledal adrenalin, dokázal celý sportovní výkon pojmout také tak nějak lidsky. Na cestu vyrazil bez peněz, bez celty a bez proviantu. Zabalil pouze foťák, nouzově spací pytel, matraci, netbook, náhradní oblečení a toaletní potřeby, jo a ještě pár energetických tyčinek. Jinak spoléhal na milosrdnost lidí.  Obracel se na ty, které cestou potkal.

O jídlo žádal v pekárnách a hospodách, kde vyprávěl o své cestě a spoléhal na člověčí solidaritu. O nocleh žádal navečer mezi 17. a 19. hodinou, po práci, kdy se lidé objevovali v zahradách a dal se s nimi navázat přirozeně kontakt bez zazvonění u domu. Spal ve stodolách, hotelích, nejčastěji však v „opuštěných“ nepoužívaných dětských pokojích. A nikdy prý nemusel oslovit více než 4 lidi.

Raphael Kusch

Obdivuji tohoto muže. V dnešní době, kdy je každý tak trochu sám, se rozhodl k tomuto pokusu. Sám uvádí, že jeho výkon nebyl pouze sportovní. Ano svým způsobem je to opravdu velmi zvláštní „adrenalin“ spolehnout se na nezištnou pomoc náhodných lidí. Přiznám se, že mám chuť něco podobného zažít a vůbec by mi nevadilo, že bych už nebyla první, ale pouze něco podobného zopakovala. Jen tak sama pro sebe.

Odkaz:  Spiegel

Ale ještě vě

 Posted by at 17.10

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz